KONKURS: Pokaż swoja jadalnie i wygraj 750 zł na zakupy. Kliknij!
Meble na balkon
Decydując się na samodzielną aranżację balkonu warto przede wszystkim mierzyć siły na zamiary. W przypadku niewielkich wnęk balkonowych niestety powierzchnia nie daje nam zbyt dużego pola manewru. Nie oznacza to jednak, że ciasnego miejsca nie da się zamienić w przytulny kąt do relaksu. Aby sprostać wyzwaniu warto skupić się na kilku zasadniczych wskazówkach. Po pierwsze, balkonowe meble muszą mieć odpowiednie gabaryty. Zrezygnuj z wiklinowych kanap, foteli i stołów, zamiast tego wybierz lekkie, drewniane krzesła i okrągłe mini stoły na wysokich nóżkach. Optymalnym rozwiązaniem będą minimalistyczne mebelki rattanowe – są lekkie i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Niesamowita metamorfoza małego balkonu. Kliknij!
Dobrym pomysłem (wbrew powszechnej opinii) jest również plastik. Producenci prześcigają się we wzorach i kolorach – dzisiejsze plastikowe meble w niczym nie przypominają tandetnego sprzętu sprzed kilkunastu lat, dodatkowo, na etapie produkcji są zabezpieczane stosownymi impregnatami.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pamiętaj również o funkcjonalności – poszukując mebli skoncentruj się na sprytnych rozwiązaniach, np. składanych zestawach wypoczynkowych (doraźnie montowany komplet stół + krzesła łatwiej przechowasz zimą np. w piwnicy) czy małe ławeczki z wbudowanymi szufladami (zyskasz dodatkową powierzchnię do przechowywania balkonowych bibelotów). W przypadku mocno nasłonecznionego balkonu niezbędna może się okazać roleta, markiza lub postawiony w rogu rozłożysty parasol.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Meble na taras
W przypadku dużego tarasu mamy zdecydowanie większe pole do popisu. Korzystając z dużej powierzchni, stwórzmy na podeście zewnętrzy pokój gościnny! Możemy na nim postawić właściwie każdy rodzaj mebla. Plan minimum zakłada ławę kawową, fotele, stołki lub kanapy. W ubogaconej wersji warto zainwestować w stylową komodę lub komplet lekkich szaf, w których możemy przechowywać np. tarasową zastawę, wygodne poduszki czy pledy na chłodniejsze wieczory. Absolutnym hitem będą bujane krzesła – czy można wyobrazić sobie coś bardziej odprężającego od rozkoszowania się w nich zjawiskowym zachodem słońca?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Nie ma tarasu bez wygodnych, regulowanych leżaków. Za przystępną cenę możemy skompletować sensowny zestaw składanych foteli dla całej rodziny. Jeśli rozmieszczenie i powierzchnia tarasu jest wystarczająco duża warto zainwestować w pufy, podnóżki lub stacjonarne huśtawki lub hamaki. Nie zapominajmy również o jadalnej funkcji tarasu – w tym celu, w centralnej części świetnie sprawdzi się sporych rozmiarów stół. Optymalnym rozwiązaniem będzie prostokątny model, chociaż - co tu dużo mówić – drewniane, okrągłe stoły same z siebie tworzą ujmujący, niepowtarzalny klimat rodzinnych biesiad na świeżym powietrzu. Urządzając taras warto pamiętać, by wszystkie elementy – zarówno styl mebli, jak i kolory i wzory dodatków – współgrały ze sobą. Mała przestrzeń potrafi obnażyć wszystkie aranżacyjne niedociągnięcia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!
Meble do ogrodu
Meble ogrodowe powinny charakteryzować się przede wszystkim dużą odpornością na niesprzyjającą pogodę. O ile w przypadku tarasu zawsze istnieje możliwość przesunięcia sprzętu w bezpieczne miejsce, o tyle wyposażenie ogrodu nadal traktujemy trochę po macoszemu. Pozostawione krzesła w najlepszym przypadku spływają deszczem i fruwają na wolności pod wpływem dużych podmuchów wiatru.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Aby nieco skontrastować wyposażenie tarasu z zagospodarowaniem przydomowego trawnika warto rozważyć opcję zakupu mebli żeliwnych. Nie dość, że są bardzo stabilne, niezwykle stylowe i romantyczne, to jeszcze cieszą się mianem najbardziej trwałych i niezniszczalnych przedmiotów. Żeliwo nie wymaga specjalnej pielęgnacji i przez lata zachowują nienaruszoną fakturę.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Ciężar materiału nie stwarza ryzyka samowolnego przemieszczania się mebli po ogrodzie. Miłośnikom tradycji śmiało poleca się wyposażenie z drewna. Dobry gatunkowo surowiec (np. teak lub bangkirai) będzie nam służył przez wiele lat. W ogrodzie, w cieniu drzewa można z powodzeniem postawić dużą, mieszącą kilka osób naraz huśtawkę, a między konarami rozciągnąć szeroki, kolorowy hamak.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
KONKURS: Pokaż swoja jadalnie i wygraj 750 zł na zakupy. Kliknij!