IDEA od IKEA

Kuchnia otwarta na salon – jak ją urządzić

Przyglądając się ofertom deweloperów łatwo zauważyć, że w większości nowych mieszkań i domów stawia się na łączenie kuchni z salonem. Choć takie rozwiązanie ma wiele zalet, ciągle budzi obawy, m.in. związanie z aranżacją przestrzeni. Podpowiadamy, jak najlepiej urządzić oba pomieszczenia i sprawić, żeby do siebie pasowały.
Kuchnia otwarta na salon – jak ją urządzić

Po pierwsze: Styl i kolory
Jeśli w twoim domu lub mieszkaniu kuchnia połączona jest z salonem, lub jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem i wyburzeniem ścian, powinnaś dokładnie przemyśleć styl, w którym chcesz urządzić oba pomieszczenia. Oba, ponieważ obie przestrzenie powinny do siebie pasować. Nie chodzi o to, żeby całkowicie ujednolicić kolorystykę, ale o to, żeby kolory, wzory i faktury się ze sobą „nie gryzły”. Dobrym pomysłem jest ustalenie bazowej kolorystyki (białe lub ciemne meble) i różnicowanie obu pomieszczeń za pomocą różnokolorowych detali.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Na przykład: Kolorem bazowym jest biały. W kuchni zamontuj listwę, na której powieś żółte pojemniki do przechowywania sprzętów kuchennych, a w salonie postaw żółty komplet wypoczynkowy lub wybierz żółte fronty do biblioteczki. Możesz również zdecydować się na ujednolicenie podłóg. Zamiast wprowadzić klasyczny podział na kafelki w kuchni i panele w pokoju, wybierz jedną tych opcji.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE WYGRAJ 700 ZŁ NA ZAKUPY W IKEA >>

Po drugie: Oddzielanie obu przestrzeni
Wybierając styl możesz zdecydować się na trzy możliwości: całkowite oddzielenie kuchni od salonu, częściowe oddzielenie kuchni np. za pomocą wyspy lub półwyspu lub zrezygnować z, nawet symbolicznego, oddzielenia obu przestrzeni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Jeśli wybierzesz pierwsze rozwiązanie: Jeśli nie chcesz całkowicie zabudować kuchni (co sprawiłoby, że wizualnie metraż pokoju i kuchni wydawałby się mniejszy) wybierz drzwi przesuwne. Dzięki temu będziesz mogła sama decydować, kiedy chcesz połączyć oba pomieszczenia (np. podczas rodzinnego gotowania lub przyjęć), a kiedy chcesz, żeby były oddzielnie (np. kiedy sprzątasz lub nie chcesz pokazywać gościom nieporządku w kuchni).


Jeśli wybierzesz drugie rozwiązanie: Częściowe oddzielenie kuchni od salonu daje najwięcej możliwości. Możesz zrobić to za pomocą wyspy lub półwyspu, które mogą pełnić kilka funkcji. Jeśli wbudujesz w nie zlew i pokryjesz blatem z kamienia, mogą służyć do przygotowywania posiłków (oczywiście możesz również zdecydować się na blat drewniany, pamiętaj jednak, że musisz go odpowiednio zaimpregnować).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 Zobacz wiecej zdjęć. Kliknij!

Jeśli twoja kuchnia jest niewielka lub wolisz tradycyjny układ mebli (zlew wbudowany w meble stojące przy ścianie) wyspa może posłużyć jako stolik (musi być wtedy nieco wyższa, tak, żeby wygodnie się na niej siedziało na krzesłach standardowej wysokości)  lub barek (wtedy najlepiej dopasować jej wysokość do krzeseł barowych). Wybierając barek zadbajcie o to, żeby w ścianie wysypy zostawić miejsce na butelki oraz wmontować dodatkowe szuflady, w których można przechowywać np. korkociągi. Jeśli wyspa będzie dostatecznie szeroka, możesz zaprojektować ją tak, żeby pomieściła kilka szafek i w ten sposób stworzyć mini-spiżarnię na owoce, warzywa, przetwory i domowej roboty soki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Jeśli wybierzesz trzecie rozwiązanie: Osoby mieszkające w niewielkich mieszkaniach mogą mieć obawy przed stawianiem wysp, które mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenia. Jeśli to i twoja obawa, ale chciałabyś jednak zaznaczyć odrębność obu pomieszczeń, oddziel je stolikiem (mini-jadalnią) lub kanapą, która powinna stać tyłem do kuchni. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie różnych podłóg: w kuchni kafelków, a w salonie paneli lub drewna.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Po trzecie: Zamiast dwóch, trzy funkcje
Jeśli zdecydujecie się na zachowanie klasycznego podziału na kuchnię i salon, pomyślcie nad wydzieleniem miejsca na jadalnię w salonie. Kupując stół do takiego kącika, zwróćcie uwagę na jego rozmiary: nie powinien być duży, żeby nie zajmował za dużo miejsca. Dobrym pomysłem będzie wybranie mebla rozkładanego, który pomieści więcej osób, kiedy w odwiedziny wpadną goście lub rodzina.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Na koniec: Dodatki
W zachowaniu ciągłości stylistycznej pomóc mogą wam dodatki. Lampy (wiszące i stojące) powinny mieć ten sam kolor lub styl, w obu pomieszczeniach mogą rosnąć te same kwiaty. Jeśli np. kolekcjonujecie porcelanę czy ozdobne figurki, kolekcję wyeksponujecie i w kuchni, i w salonie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Ważne: Nie urządzajcie obu pomieszczeń w zupełnie innym stylu. Nowoczesna, ascetyczna kuchnia i wiejski, romantyczny salon nie będą ze sobą współgrać. Jeśli nie będziecie potrafiły zrezygnować z obu wariantów, wyjściem może być całkowite zabudowanie kuchni ścianą.

Zobacz najpiękniejsze kuchnie Polaków! 


WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE WYGRAJ 700 ZŁ NA ZAKUPY W IKEA >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.