Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
IDEA od IKEA

Taras, jako dodatkowe pomieszczeni w domu. Jak go urządzić?

Funkcjonalny, dobrze zagospodarowany taras to idealne miejsce na weekendowe śniadanie, relaks przy kawie lub z książką w ręku podczas ciepłych, letnich wieczorów. Niestety, często z powodu braku czasu lub zbyt wysokich kosztów zaniedbujemy zewnętrzną część działki. Tymczasem proste i niedrogie rozwiązania pozwolą nam się cieszyć dodatkową przestrzenią w domu i wspólnie spędzonym czasem na świeżym powietrzu. Od czego zacząć i o czym warto pamiętać w trakcie urządzania tarasu?
Taras, jako dodatkowe pomieszczeni w domu. Jak go urządzić?

KONKURS: Pokaż swoją jadalnię i wygraj 750 zł na zakupy. Kliknij!

Przestrzeń taras-ogród
Zanim zaczniesz przebierać w ofertach ogrodowych mebli, zastanów się, w jaki sposób „scalić” w jedną całość podest z trawnikiem i resztą ogrodu. Jeśli podłoga tarasu znajduje się na tym samym poziomie co reszta działki nie musisz zbytnio kombinować – ciągnącą się wzdłuż granicę możesz jedynie ozdobić ulubionymi kwiatami lub wysypać wąską ścieżkę ozdobnymi kamieniami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Jeśli jednak trawnik od tarasu oddziela delikatna skarpa, warto zainwestować w żyzną ziemię, na której posadzisz dekoracyjne skalniaki i krzewy - w ten sposób zagospodarujesz puste miejsce, a podest „zleje się” z ogrodem w jedną całość. Przy wysokich skarpach dobrym rozwiązaniem będą kaskadowe ogrody – płaszczyznę stromego fragmentu podziel na dwie lub kilka części, odseparuj kamieniami, palisadami lub ozdobną cegłą i stwórz współgrającą z sobą kompozycję roślinną (w każdej części posadź kwiaty lub krzewy w harmonizujących ze sobą kolorach).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Co na tarasie? Materiały podłogowe
Co właściwie musi znaleźć się na tarasie, by oprócz właściwości estetycznych, pełnił również funkcję odpornego na warunki atmosferyczne letniego salonu? Jedną z  najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniej podłogi. Najtańszym, a zaraz jednym z najbardziej trwałych materiałów jest zwykły beton. Fanom śródziemnomorskich klimatów do gustu przypadnie równie wytrzymały kamień (np. ozdobne piaskowce lub granity). Najbardziej przytulną, ale też najtrudniejszą w utrzymaniu opcją jest podłoga drewniana (najdłuższą żywotność bez uszczerbku na fakturze mają egzotyczne odmiany drewna). Taki podest wymaga odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji zawsze przed sezonem letnim. Warte uwagi są również deski ryflowane – wyżłobione rowki świetnie odprowadzają wodę, zabezpieczając powierzchnię przed śliskością.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Rośliny nie tylko w ogródku
Aby taras nie wyglądał smutno i bezbarwnie pamiętaj, by nie ograniczać się tylko i wyłącznie do mebli i oświetlenia. Zadbaj o to, by na podeście zakwitły również kwiaty i małe krzewy. Dużą ozdobą przestrzeni będą finezyjnie zdobione, masywne donice, egzotyczne rośliny, pnące się po drabinkach bluszcze. Nie bój się wyrazistych kolorów, zwłaszcza, gdy podłogę tarasu zdobi szary beton lub beżowe, jednokolorowe kamienie. Bujnie kwitnące, wiszące kwiaty lub soczysta zieleń iglaków rewelacyjnie ożywią letnią strefę wypoczynku. Z chłodnym, betonowym podestem świetnie będą współgrały drewniane skrzynie z rozłożystymi krzewami – to prosty sposób, by błyskawicznie ocieplić tarasową przestrzeń.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Południe czy zachód? Barierka czy taras otwarty?
Urządzając taras od podstaw (lub tworząc nową przestrzeń w już zagospodarowanym domu) warto zastanowić się, gdzie właściwie ulokować naszą strefę relaksu. Pamiętajmy, że taras na stronie południowej będzie miał nieco inne wymagania techniczne niż ten, ulokowany na zachodzie. Od strony słońca sprawdzą się materiały (dotyczy to zarówno mebli jak i podłogi) wytrzymałe na wysoką temperaturę i promienie UV (wspomniane wcześniej surowce z egzotycznych gatunków drzew) oraz rośliny, które pięknie kwitną w pełnym słońcu i na suchym podłożu. Zachodnia strona domu stwarza bardziej przyjazne warunki rozrostu roślin – tutaj możemy sobie pozwolić na zdecydowanie większą dowolność, jeśli chodzi o rodzaj kwiatów i krzewów, materiałów podłogowych czy meblowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

W większości przypadków projektanci ogrodów i domów odradzają ograniczanie domowych, letnich salonów balustradami (ciężko wyobrazić sobie leniuchowanie na leżaku z widokiem na poręcze). Jeśli jednak w domu mieszkają lub często bywają dzieci, a taras jest ulokowany na podwyższeniu, konieczne jest zabezpieczenie podestu barierkami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Aby zminimalizować „straty” wynikające z ograniczenia widoczności, wybierajmy lekkie materiały i zgrabne projekty tarasowego mini ogrodzenia. A jeśli dopiero budujesz dom i w przyszłości będziesz chciał ukryć się na własnym tarasie przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, pomyśl już dziś o posadzeniu wysoko rosnących iglaków. 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.