Informacje prasowe

Inteligentny dom pomaga w czasach home office

Od ponad roku spędzamy w domu tyle czasu, że warto zadbać, by życie w nim stało się łatwiejsze i przyjemniejsze. Pomoże nam w tym smart home. Ponieważ w tych niełatwych czasach wszyscy zasługujemy na komfort i bezpieczeństwo, przedstawiamy najciekawsze trendy dotyczące inteligentnego domu, by każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Inteligentny dom pomaga w czasach home office
materiał partnera

W ciągu ostatniego roku technologia inteligentnego domu usprawniająca nasze, coraz bardziej domowe życie, stała się dla wielu z nas priorytetem. Według Grentona, polskiego producenta systemu smart home, ten wzrost zainteresowania wiąże się ze zmianą trybu życia Polaków, podyktowanego pandemią, która wymusiła domowe udogodnienia i szybszą automatyzację procesów. Z badań przeprowadzonych dla Grentona przez agencję badawczą Difference wynika, że ludzie oczekują teraz większego komfortu i szukają rozwiązań, które podtrzymują ich codzienną rutynę, a jednocześnie pozwalają im zaoszczędzić czas*.

Praca i szkoła przeniosły się do domu, a to wpłynęło na nasze wybory w kwestii aranżacji życiowej przestrzeni. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie to się raczej nie zmieni. Z badania EY 2021 Work Reimagined Employee Survey** wynika, że zdecydowana większość pracowników oczekuje pracy hybrydowej, średnio 2-3 dni w tygodniu chce wykonywać obowiązki zawodowe zdalnie, a przez pozostałe dni - w biurze. Nawet po zakończeniu pandemii, wyłącznie w biurze pracować chce co piąty ankietowany (22 proc.). Istotne stało się więc, by to właśnie domowe wnętrza były funkcjonalne i dopasowane do tych potrzeb. To pokazuje, jak przydatnym produktem może być dopasowany system smart home.

Czystsze powietrze

Przede wszystkim chcemy oddychać czystym powietrzem. Dane dotyczące wyszukiwania w Google* sugerują, że między lutym 2016 a lutym 2021 roku nastąpił rekordowy, bo aż 229% wzrost wyszukiwań na hasło  "oczyszczacz powietrza". Jest to jeden z ważniejszych trendów smart home, wskazany w raporcie LG “At Home Tomorrow”, w którym przeanalizowano 25 różnych trendów smart home w pięciu obszarach domu i który przybliżymy tu szerzej. Pokazano w nim jak pandemia wpłynęła na nasze oczekiwania i decyzje.

- Lockdown spowodował, że wielu z nas zastanawia się nad jakością powietrza we własnym domu - komentuje Marek Polit, ekspert marki Grenton. - Dlatego myśląc przyszłościowo warto zadbać, by dom był dobrze izolowany, komfortowy, ze zdrowym wewnętrznym środowiskiem i świeżym powietrzem oraz odpowiednią temperaturą. Można to łatwo zorganizować z użyciem  technologii inteligentnego domu, której dodatkowym plusem jest to, że zapewnia mniejsze zużycie energii - wskazuje ekspert systemu Smart Home Grenton, który daje możliwość integracji wielu inteligentnych urządzeń na naszym rynku.

Proponowane przez markę Grenton rozwiązanie, wpisuje się w powyższy trend i pomoże zapewnić odpowiednie warunki i optymalną temperaturę w domu. Chłodno w lecie, ciepło w zimie, dzięki funkcji sterowania roletami, ogrzewaniem i klimatyzacją w zależności od warunków zewnętrznych. Ze względu na wirusy, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, ważne jest także wietrzenie domu, co również ułatwia system Grenton. Jeśli mamy sterowane automatycznie okna, aplikacja pozwoli zaplanować cykliczne wietrzenie pomieszczeń.

Bar w domu

Konsumenci stają się bardziej świadomi tego, jak łatwo dodać inteligentne funkcje do swoich domów, by ułatwić i uprzyjemnić sobie codzienne życie. Z uwagi na ograniczenia dotyczące restauracji czy barów dla wielu ważna staje się własna przestrzeń do spotkań towarzyskich z przyjaciółmi i rodziną, która przeniesie elementy ulubionych barów i pubów do domu. Globalne wyszukiwania Google dla "baru domowego" osiągnęły szczyt w maju 2020 roku, a liczby utrzymywały się na poziomie co najmniej 23% wyższym przez pozostałą część roku  i to kolejna ciekawa informacja, którą znajdziemy w raporcie. Pokazuje to, że pokój dzienny stał się dziś główną przestrzenią relaksu - od seansów filmowych po wieczory filmowe. - Sensowne jest więc jak najlepsze zaaranżowanie tej przestrzeni, w której spędzamy czas wolny - radzi  ekspert marki Grenton. - Mamy tu dużą dowolność i możliwość zorganizowania wszystkiego dla naszej wygody. Możemy na przykład relaksując się na kanapie  i oglądając ulubiony film, bez przerywania seansu przyciemnić światła w salonie, a także monitorować postępy cyklu prania w pralce za pośrednictwem telefonu - dodaje.

Prace domowe

W ostatnim czasie wielu z nas czuje się przeciążonych pracą i nadmiarem obowiązków. Kiedy więcej przebywamy w domu, trudniej też utrzymać porządek. Dr Ian Pearson, futurolog, który jest ekspertem w raporcie, wskazuje, że w związku z tym zaczęliśmy szukać rozwiązań, które nas odciążą. - Wraz ze zmniejszeniem psychologicznych i finansowych barier zakupu, prawdopodobnie zobaczymy przyspieszający popyt na urządzenia takie jak inteligentne lodówki, piekarniki i ekspresy do kawy  - wskazuje.

Ze względu na wirusy konsumenci szukają także możliwości wymiany pralek. Wyszukiwania w Google dotyczące "dezynfekcji ubrań" osiągnęły szczyt w marcu 2020 roku, co oznacza wzrost o 488% w stosunku do stycznia 2020 roku. Oferując higieniczne, wygodne i bardziej zrównoważone opcje, inteligentne pralki mogą stać się jeszcze bardziej popularne. Dr Ian Pearson, futurolog, uważa, że inteligentne sprzątanie, przetwarzanie żywności oraz uzdatnianie wody i powietrza, również w naturalny sposób będą wynikać z zachowań, które wymogła na nas pandemia  COVID-19 i pozostaną z nami dłużej.

Coraz więcej ręcznych prac domowych odchodzi więc do przeszłości. Technologia może nas wyręczyć w codziennych czynnościach, a my zyskamy więcej czasu dla siebie. Od telewizorów po pralki, od termostatów po oświetlenie - inteligentne urządzenia mogą stać się dominującym elementem przyszłego domu w ramach smart home. Warto to dobrze zorganizować. - W miarę jak podłączamy coraz większą część naszego domu do Internetu, potrzebujemy dedykowanego sprzętu i oprogramowania - sugeruje  Marek Polit. - Pozwolą one bezproblemowo współpracować z Grenton Smart Home i zintegrować wiele z tych inteligentnych urządzeń. Osoby oswojone z technologią radzą sobie z tym same. Mniej doświadczeni użytkownicy mogą liczyć na pomoc eksperta - podpowiada.

Roboty i asystenci

Wszystko wskazuje, że praca zdalna także  zostanie z nami na dłużej. - W tym przypadku ważne jest byśmy mieli warunki, lepsze niż w biurze i dbali o komfort psychiczny - tym bardziej, że głośno mówi się o kosztach zdrowotnych i psychicznych, jakie ponosimy z powodu społecznej izolacji - podnosi Marek Polit. - A system Grenton może być takim domowym asystentem, który odciąża w wielu obowiązkach. Łatwo się integruje z innymi urządzeniami i daje duże możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb - dodaje.

Wpisuje się to w kolejny trend wskazany w raporcie. Zainteresowanie robotami asystentami, zdolnymi do pomocy nam w wielozadaniowości, by nasze domy mogły funkcjonować jako biura, szkoły i miejsca wypoczynku, będzie rosło. Zdaniem dr Iana Pearsona, rozwój technologii inteligentnych domów obecnie przyspiesza, ze względu na politykę wprowadzoną w celu poradzenia sobie z pandemią COVID-19: “Zamiast ludzi, którzy muszą nauczyć się, jak korzystać z każdego urządzenia, robot asystujący w domu będzie w stanie kontrolować sprzęt, diagnozować usterki, aktualizować oprogramowanie i zapewniać łatwą współpracę z innymi urządzeniami - tak, by mieszkanie w przyszłym inteligentnym domu nie wymagało wysiłku" - przewiduje.

Warto więc już dziś pomyśleć, które z tych trendów inteligentnego domu, mogą sprawić, że nasze życie stanie się o wiele łatwiejsze. Rozwiązania smart home mogą znacząco pomóc nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Inwestuje w nie już co trzecia osoba, a rynek smart home wzrósł o 20 proc. właśnie w ostatnich miesiącach, kiedy więcej przebywamy w domu - wynika z analizy rynków na całym świecie firmy Statista****. A to dopiero początek. Przewiduje się, że do 2023  ten  rynek wzrośnie do 42 proc. Wygląda więc na to, że inteligentny dom stanie się powszechny i będziemy mogli skorzystać jeszcze z wielu ciekawych możliwości codziennych usprawnień.

* “Eksploracja użytkowników systemów smart home” - raport z jakościowych badań instalatorów  i użytkowników końcowych, przeprowadzonych przez agencję badawczą Difference na zlecenie Grenton od grudnia 2020 do stycznia 2021 roku, materiał własny spółki.

** Badanie EY 2021 Work Reimagined Employee Survey  jest jednym z największych tego rodzaju ankiet globalnych. Przedstawia opinie ponad 16 264  pracowników w 16 krajach i 23 branżach, sprawujących różne funkcje w organizacjach zatrudniających powyżej 500 pracowników. Uczestnikami badania były osoby w wieku 21-65+, a ankietę przeprowadzono w marcu 2021 r.

*** Więcej: https://www.statista.com/outlook/dmo/smart-home/worldwide#revenue

**** W raporcie “At Home Tomorrow” przeanalizowano wzrost 25 różnych trendów smart home w pięciu obszarach domu. Autorzy raportu dokonali analiz i porównań w oparciu o Google Trends (od lipca 2015 do lipca 2020). Korzystając z tych danych, stworzyli statystyczne prognozy na następne pięć lat. Więcej:https://www.lg.com/uk/lg-signature/at-home-tomorrow/index.html

 materiał prasowy

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.