Ardizja: właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Efektowna ardizja wywodzi się z ciepłych regionów południowo-wschodniej Azji. W warunkach domowych uprawia się ardizję drzewiastą (Ardisia crenata). Ma ona postać małego drzewka z długimi, błyszczącymi liśćmi. Kwitnie latem. Na pędach pojawiają się luźne, białoróżowe kwiatostany. Największą atrakcją są jednak koralowoczerwone owoce. Niewielkie kulki o wyrazistej barwie utrzymują się na roślinie przez wiele miesięcy.
Do ciekawych odmian należy ardizja drzewiasta „Alba”. Jej owoce mają kolor biały zamiast czerwonego.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla ardizji
Ardizja lubi stanowisko dobrze oświetlone. Potrzebuje jednak rozproszonego światła. Doskonale czuje się na północnym parapecie. Odpowiednie miejsce gwarantuje ładny, drzewiasty pokrój bez wyciągniętych pędów i plam na skórzastych liściach. W okresie wegetacji ardizja wymaga temperatury pokojowej. Zimę musi spędzić w chłodniejszym pomieszczeniu. Optymalna temperatura w fazie spoczynku to 13–15°C.
Podlewanie i pielęgnacja ardizji
Pamiętaj o regularnym podlewaniu ardizji. Jeśli bryła korzeniowa wyschnie, to kwitnienie rośliny zostanie zahamowane. Może ona też zrzucić owoce. Ardizja dobrze reaguje na codzienne spryskiwanie miękką wodą. Rób to zwłaszcza zimą. Właściwa pielęgnacja polega też na nawożeniu rośliny raz na miesiąc przez całą wiosnę i lato.
Choroby i szkodniki ardizji
Prawidłowo pielęgnowana ardizja choruje rzadko. Nadmierne podlewanie lub przenawożenie rośliny może jednak doprowadzić do chlorozy, która jest chorobą fizjologiczną. Błędy w uprawie mogą też przyciągnąć tarczniki i wełnowce, które żerują na liściach rośliny. Drzewko przeżyje, jeśli zniszczysz kolonie szkodników za pomocą oprysków preparatem insektobójczym.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty, liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony, drzewiasty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: -