Katalog Roślin

Brzoza pożyteczna (Betula utilis)

Brzoza pożyteczna to ogrodniczy rarytas. Gdy opadną liście, pokryte śnieżnobiałą korą pnie i konary pięknie prezentują się na tle zimozielonych roślin.

Fot. 123RF/PICSEL/Kwitnąca brzoza pożyteczna (Betula utilis D.Don)
REKLAMA

Brzoza pożyteczna to drzewo ozdobne z rodziny brzozowatych (Betulaceae), rosnące w Afganistanie, Chinach, Bhutanie, Indiach, Nepalu i Pakistanie. W przeciwieństwie do wielu innych roślin niezwykłą urodę zawdzięcza nie liściom, kwiatom czy ciekawemu pokrojowi, ale pięknie wybarwionej korze. 

Brzoza pożyteczna: wysokość

W środowisku naturalnym brzoza pożyteczna (zwana też himalajską) wyrasta do 25 metrów. Zastanawiasz się, czy tak duże drzewo pasuje do Twojego ogrodu? Bez obaw, jeśli chodzi o odmiany uprawne brzozy pożytecznej, przyrost roczny jest wprawdzie duży, ale docelowo drzewa osiągają 7-12 m wysokości. 

Jak wygląda brzoza pożyteczna?

Brzoza pożyteczna przybiera zazwyczaj rozłożysty pokrój, z wieloma pniami wyrastającymi nieco nad ziemią. Koronę drzewa tworzą wyrastające po ostrym kątem gałęzie oraz zielone liście o sercowatym kształcie, które na jesień przyjmują złocistożółty kolor. Na wiosnę roślina zawiązuje kwiaty: dłuższe męskie (zwisające) oraz krótsze żeńskie (kotki tworzące grona). 

Najciekawszym atrybutem brzozy pożytecznej jest jaskrawa, błyszcząca kora, pokryta szarymi bądź brązowymi otworami umożliwiającymi wymianę gazową (tzw. przetchlinki). Jest dość delikatna i cienka, dlatego może odchodzić od drzewa całymi płatami. 

Brzoza pożyteczna: odmiany

W zależności od odmiany kora może przybierać różne barwy. Oprócz śnieżnobiałych możesz spotkać także drzewa z korą żółtawą, lekko zaczerwienioną, a nawet z domieszką fioletu. Do najpopularniejszych odmian należą:

  • brzoza pożyteczna Jacquemontii (inaczej Doorenbos): osiągająca do 10-12 m wysokości, pokryta śnieżnobiałą korą;
  • brzoza pożyteczna Silver Shadow: wyrastająca do 10 m wysokości, z ciemniejszą korą;
  • brzoza pożyteczna Long Trunk: z parasolowatą koroną i zwisającymi pędami, pokryta białą korą.

Brzoza pożyteczna w ogrodzie

Drzewo jest łatwe uprawie, choć trzeba mu poświęcić trochę uwagi. Jakie podłoże jest najlepsze dla brzozy pożytecznej? Wymagania rośliny nie są zbyt wygórowane. Brzoza wyrośnie na każdej ziemi ogrodowej, nawet na jałowym, piaszczystym czy wilgotnym terenie. Roślina jest w pełni mrozoodporna, nie wymaga okrywania. Jest jednak wrażliwa na zanieczyszczenia, dlatego potrzebuje miejsca zacisznego, z dala od zatłoczonej ulicy. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. 

Czy początkujący ogrodnik poradzi sobie z tym gatunkiem? Owszem, o ile weźmie pod uwagę słabości i wymagania brzozy pożytecznej. Pielęgnacja sprowadza się do podlewania młodych drzew w czasie suszy oraz przycinania w razie potrzeby. Cięcie trzeba wykonać latem, ponieważ na wiosnę drzewo jest osłabione wydzielaniem dużej ilości soku. 

Brzoza pożyteczna: sadzonki

Roślinę możesz wysiewać z nasion kupnych lub zebranych pod drzewami. Druga metoda jest niepewna, ponieważ różne brzozy mogą krzyżować się ze sobą i w efekcie nie otrzymasz „czystej” gatunkowo rośliny. 

Jeśli nie chcesz czekać na wykiełkowanie siewek, sięgnij po sadzonki brzozy pożytecznej. Pamiętaj, że brzoza ma dość wrażliwy system korzeniowy i starsze okazy słabo się przyjmują, dlatego najlepiej kupować sadzonki 2-3-letnie. Stanowisko powinno być dobrze przemyślane i ostateczne, ponieważ brzoza  pożyteczna źle znosi przesadzanie. 

Brzoza pożyteczna - najważniesze informacje

Stanowisko: słoneczne, półcień

Wilgotność gleby: piaszczysta, gliniasta

Roślina ozdobna z: kory, liści

Podlewanie: niskie

Wysokość: do 25 metrów (do 12 metrów odmiany uprawne)

Pokrój: wzniesiony

Termin kwitnienia: wiosna

Zimozielone: nie

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Brzoza pożyteczna (Betula utilis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.