Liściaste

Lipa drobnolistna (Tilia cordata)

Lipa jest drzewem, które po wsadzeniu do podłoża rośnie dosyć wolno. Jednak należy ona do gatunków długowiecznych, ma więc sporo czasu, by nadrobić straty.

fot. Pixabay.com / Lipa drobnolistna (Tilia cordata)

Drzewo to rośnie do wysokości ok. 30 metrów. Letnią porą zapewnia ono wytchnienie od słońca i przyjemność dla zmysłów, gdyż jego kwiaty bardzo przyjemnie pachną.

Opis lipy drobnolistnej

Dosyć gęsta, regularna korona lipy uformowana jest kuliście lub szerokojajowato. Osadzona jest ona na krótkim i grubym pniu. Osłaniająca go kora ma odcień szaro-zielony i jest obficie pokryta płytkimi bruzdami.

Liście tej rośliny mają kształt skośnie sercowaty i lekko piłkowane brzegi. Osiągają one długość od 3 do 6 cm. Jesienną porą ich kolor przechodzi z zieleni w żółć.

Charakterystyczna dla kwiatów lipy drobnolistnej jest wysoka miododajność i intensywny zapach. Są one dosyć drobne, żółtawo-białe, zebrane po kilka sztuk w kwiatostany. W ich budowie odznaczają się pręciki, których długość jest równa długości płatków.

Roślina ta owocuje we wrześniu. Jej owoce mają postać niewielkich jasnobrązowych orzeszków osadzonych po kilka sztuk na szypułkach. Część z nich opada na ziemię jesienią, reszta utrzymuje się na gałęziach przez całą zimę.

Jak uprawiać lipę tilia cordata?

Wymagania glebowe tej rośliny można określić jako umiarkowane. Lipy drobnolistne nie rosną w suchych i ubogich w wartości odżywcze glebach, jak również w tych podmokłych, bagiennych.

Drzewa te preferują stanowiska słoneczne, ale nieźle radzą sobie z cieniem. Można dosadzić do nich inne rośliny o rosłej koronie. Jeśli będą zabierać lipie część światła, nie będzie to dla niej wielkim problemem.

Ta odmiana wykazuje największą odporność na mrozy spośród wszystkich lip. Źle znosi ona natomiast zanieczyszczenie środowiska.

Lipa drobnolistna: zastosowanie

Lipy te często sadzone są w parkach, na osiedlach. Duże zagęszczenie roślin w sąsiedztwie im nie przeszkadza, mimo rozbudowanego systemu korzeni bocznych.

Chętnie tym gatunkiem drzewa obsadzane są drogi i place. Tilia cordata dobrze znosi cięcie i formowanie, dlatego znakomicie nadaje się na szpalery i żywopłoty.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Skąpe, średnie

Wysokość: Powyżej 20m

Pokrój: -

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Lipa drobnolistna (Tilia cordata)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.