Charakterystyka miskanta chińskiego
Miscanthus sinensis naturalnie występuje w krajach Dalekiego Wschodu, m.in. w Japonii i Korei. Tworzy gęste, wysokie kępy o zielonych lub żółtawych liściach. Czas kwitnienia przypada na sierpień. Kwiatostany rośliny mają postać długich pióropuszy o białym lub różowym kolorze. Będą ozdobą Twojego ogrodu aż do listopada.
Istnieje wiele ciekawych odmian miskanta chińskiego. Różnią się między sobą m.in. kolorem kwiatostanów i wysokością kęp. Do najpopularniejszych propozycji należą np. „Gracillimus”, „Morning Light” lub „Flamingo”.
Wymagania: stanowisko i ziemia
Miskant chiński jest prosty w uprawie i utrzymaniu. Wykazuje dużą odporność na warunki pogodowe. Dobrze zniesie nawet krótką suszę. Preferuje żyzną ziemię o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepsze stanowisko dla niego to miejsce dobrze nasłonecznione lub częściowo zacienione. Nie wymaga częstego nawożenia. Wystarczy, że raz w roku obetniesz uschnięte liście. Najlepiej zrobić to tuż po zimie.
Uprawa i pielęgnacja miskanta chińskiego
Pamiętaj, by zabezpieczyć młode okazy przed mrozem. Pędy należy obwiązać sznurkiem. Ochronisz dzięki temu roślinę wraz z jej korzeniami. Wiosenna pielęgnacja obejmuje rozwiązanie trawy i ścięcie suchych pędów do wysokości około 20 cm.
Starsze byliny nie wymagają częstego podlewania. Może być potrzebne jedynie trakcie przedłużającej się suszy. Nawadniaj jednak regularnie te rośliny, które jeszcze nie w pełni się ukorzeniły.
Miskant chiński wygląda pięknie w połączeniu z innymi gatunkami traw. Możesz też posadzić go w sąsiedztwie roślin wrażliwych na słońce lub wiatr. Doskonale sprawdzi się jako osłona dla nich. Idealnie nadaje się na szpalery.
Rozmnażanie miskanta chińskiego
Najlepszy sposób na rozmnażanie tej byliny to podział kępy. Miskanty tworzą zwartą bryłę korzeniową. Do jej rozdzielenia użyj ostrego narzędzia.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: -
Pokrój: Kępiasty, wzniesiony
Termin kwitnienia: Sierpień, wrzesień, październik, listopad
Zimozielone: nie