Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Stipa tenuissima naturalnie występuje w Ameryce Południowej. Polecana odmiana „Pony Tails” dorasta do 30 cm. Jej cechą charakterystyczną są puchate kwiatostany, które przypominają ogony kucyków. Tak urokliwe kwitnienie trwa od lipca do września. Beżowe pióropusze trawy pięknie falują pod wpływem podmuchów wiatru. Bylina zdobi ogród nie tylko w sezonie wegetacyjnym, ale również zimą. Zasuszone kłosy wyglądają pięknie jako uzupełnienie bukietów i innych jesiennych kompozycji.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla ostnicy cieniutkiej
Trawa wymaga ciepłego stanowiska. Preferuje miejsca silnie nasłonecznione. Gdy planujesz sadzenie, zarezerwuj dla niej rabatę od południowej strony domu lub dobrze wyeksponowaną przestrzeń na skalniaku. Ostnica cieniutka najlepiej rośnie w ziemi żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Jest jednak tolerancyjna w stosunku do pH podłoża. Nie potrzebuje też intensywnego podlewania ani nawożenia.
Uprawa i pielęgnacja trawy
Kępy ostnicy cieniutkiej najlepiej wyglądają w dużych grupach. Zaleca się sadzenie około 12 sztuk na m². Równie efektowna jest uprawa byliny w połączeniu z innymi trawami ozdobnymi. Roślina osiąga niewielkie rozmiary. Możesz ją wykorzystać zarówno na rabatach, jak i w aranżacjach balkonowych. Wysoka mrozoodporność gwarantuje łatwe zimowanie w zdecydowanej większości kraju. Wiosenna pielęgnacja polega na przycinaniu obumarłych części trawy lub wyczesaniu ich metalowym grzebieniem.
Łatwe rozmnażanie byliny
Ostnica cieniutka rozmnaża się łatwo poprzez wysiew nasion pod osłony. Należy to robić między początkiem marca a końcem maja.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: -
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: -
Pokrój: Kępiasty, wzniesiony
Termin kwitnienia: Sierpień, wrzesień
Zimozielone: -