Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa)

Śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa) zaliczany jest do wysokich odmian traw ozdobnych. Występuje na naturalnie podmokłych terenach i w ogrodach. Sprawdź, po czym rozpoznać tę ciekawą roślinę.

Śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa)
Śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa) to ciekawa trawa ozdobna. Fot. 123RF/PICSEL

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Cechą charakterystyczną tego gatunku są obfite, srebrzące się w letnim słońcu kwiatostany, które można podziwiać od czerwca do września. 

Śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa) świetnie sprawdzi się jako efektowne uzupełnienie kompozycji na rabatach. Do najpopularniejszych odmian rośliny należą m.in. „Goldtau” o kwiatostanach w kolorze złota czy „Brozneschleier” z kwiatostanami w odcieniach brązu. Wśród traw tego gatunku wyróżnić można zarówno odmiany karłowate (np. „Northern Lights” – o wysokości do 30–40 cm), jak i wysokie, które rosną nawet do ok. metra w fazie kwitnienia (np. „Goldschleier”).

Wymagania: stanowisko i ziemia dla śmiałka darniowego

Śmiałek darniowy doskonale czuje się na stanowiskach słonecznych, jednak zakwitnie także w półcieniu. Wyeksponowana na działanie światła słonecznego roślina zyska atrakcyjne wybarwienia kwiatów. Roślina preferuje glebę wilgotną i przepuszczalną. Przeciętna gleba ogrodowa będzie dla niej w zupełności wystarczająca.

Uprawa i pielęgnacja śmiałka darniowego

Śmiałek darniowy nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina obficie zakwitnie pod warunkiem, że będzie regularnie podlewana – zwłaszcza bezpośrednio po nasadzeniu. W okresach zbyt długiej suszy trawa może szybko uschnąć. Śmiałek darniowy doskonale odnajduje się w naszym klimacie i jest odporny na mróz. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z nawożeniem rośliny. Nawóz dawkowany w zbyt dużej ilości jest szkodliwy dla jej kwiatostanów. 

Sposoby na rozmnażanie śmiałka darniowego

Podobnie jak w przypadku innych traw ozdobnych, jednym ze sposobów na rozmnażanie śmiałka darniowego jest podział kęp. Zabieg ten najlepiej wykonywać wiosną albo jesienią (mniej więcej miesiąc przed pierwszymi nocnymi przymrozkami). Inną metodą rozmnażania jest siew nasion.

Choroby i szkodniki

Śmiałek darniowy jest odporny na choroby i ataki szkodników.

Stanowisko: -

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: Obfite

Wysokość: -

Pokrój: Kępiasty

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.