Katalog Roślin

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis x acutiflora)

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis x acutiflora) jest bardzo dekoracyjną trawą. Przyciąga uwagę atrakcyjnym pokrojem i barwnym kwitnieniem.

fot. 123RF/PICSEL / Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis x acutiflora)
REKLAMA

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Trzcinnik ostrokwiatowy to mieszaniec traw pospolitych. Naturalnie występuje w Europie środkowej i zachodniej. Roślina wykształca zwarte, wysokie kępy. Wcześnie rozpoczyna wegetację i już na początku lata cieszy dekoracyjnymi wiechami. W sprzyjających warunkach kwiatostany pozostają na pędach do kolejnego sezonu. 

W ogrodach uprawiane są różne odmiany trzcinnika ostrokwiatowego. Gatunek „Karl Foerster” w okresie kwitnienia rośnie do wysokości 2 metrów. Jego kwiatostany wyróżniają się czerwonobrązowym kolorem, który przebarwia się w beżowy odcień. Typ  „Overdam” jest dużo niższy – zaledwie 1 metr. Z kolei odmiana  „Waldenbuch” prezentuje bardziej zwarty pokrój i osiąga wysokość około 150 centymetrów.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla trzcinnika ostrokwiatowego

Dekoracyjny trzcinnik ostrokwiatowy najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. W miejscach zacienionych źdźbła wyginają się i łatwo ulegają uszkodzeniu. Niezależnie od odmiany, roślina nie ma dużych wymagań w stosunku do gleby i zadowala się ziemią ogrodową o przeciętnej jakości. Ten gatunek trawy dobrze znosi również zanieczyszczone miejskie powietrze.

Uprawa i pielęgnacja trzcinnika ostrokwiatowego

Trzcinnik ostrokwiatowy szczególnie atrakcyjnie prezentuje się na rabatach, w niewielkich grupach uprawnych. Zalecana gęstość sadzenia rośliny to 2–3 sztuki na mkw. Pielęgnacja trawy polega na przycinaniu części nadziemnej przed nadejściem zimy lub zaraz po zniknięciu pokrywy śnieżnej.

Uprawa trzcinnika ostrokwiatowego nie jest skomplikowana m.in. ze względu na jego wysoką mrozoodporność. Imponujące długie wiechy rośliny zdobią ją, aż do pojawienia się pierwszych ujemnych temperatur. Trawa z łatwością zimuje nawet w najchłodniejszych zakątkach kraju. 

Sposoby na rozmnażanie trzcinnika ostrokwiatowego

Trzcinnik ostrokwiatowy rozmnaża się w sposób wegetatywny. Jeśli chcesz zwiększyć liczbę roślin, wystarczy, że wczesną wiosną lub jesienią podzielisz kępę trawy na kilka mniejszych.

Stanowisko: słoneczne

Wilgotność gleby: umiarkowanie wilgotna

Roślina ozdobna z: liści, kwiatostanów

Podlewanie: średnie

Wysokość: 1–2 m

Pokrój: zwarty, kępiasty, wyprostowany

Termin kwitnienia: czerwiec–sierpień

Zimozielone: nie

Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis x acutiflora)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.