Nowości na rynku

Remont po polsku. Nowe badanie

Remonty najchętniej przeprowadzamy od maja do sierpnia, a kuchnia to najczęściej odnawiane pomieszczenie. Tak wynika z najnowszego PAYBACK Opinion Poll. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się o remontach w polskich domach – zarówno tych przeprowadzonych, jak i planowanych?

Remont po polsku. Nowe badanie
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

W najnowszym badaniu opracowanym przez PAYBACK ankietowani udzielili odpowiedzi na pytania związane z remontami swoich domów i mieszkań. Zapytaliśmy m.in. o kwoty przeznaczane na ten cel, miejsca, w których kupują materiały budowlane i artykuły wnętrzarskie, a także o źródła inspiracji.

Pandemia, czyli czas na remont?

Koronawirus najwyraźniej nie tylko nie przeszkadza Polakom w dbałości o własne lokum, lecz wręcz motywuje do ulepszania i upiększania swoich czterech kątów. Od początku pandemii 37% ankietowanych przeprowadziło remonty w swoich mieszkaniach lub domach: 23% w ciągu ostatniego roku, a 14% w ostatnim kwartale.

Duża część osób biorących udział w badaniu zaplanowała je jeszcze przed pandemią. Niemal 1/4 respondentów odnowiła lokal 2-3 lata temu. Co dziesiąty zrobił to przed 4-5 laty, a 14% jeszcze wcześniej. 15% ankietowanych na ten moment nie przeprowadziło żadnych prac remontowych w obecnym miejscu zamieszkania.

remont wykres_1

Kuchenne metamorfozy

Najczęściej remontowanym pomieszczeniem w polskim domu okazała się kuchnia: wskazało ją 25% ankietowanych. 23% badanych postawiło na zmiany w salonie, 21% w sypialni, a 20% – odnowiło łazienkę. Pokój dziecka i przedpokój zyskał nowy wygląd u 14% ankietowanych. 19% respondentów w ostatnim czasie zdecydowało się na remont generalny całego domu lub mieszkania.

Głównym powodem przeprowadzonych prac była chęć zmiany wyglądu wnętrz – w ten sposób odpowiedziało 52% uczestników badania. Duży odsetek tego typu odpowiedzi wydaje się całkowicie zrozumiały: w końcu to właśnie teraz więcej czasu spędzamy w domach, dlatego staramy się, by domowa przestrzeń cieszyła nasze oko. 18% respondentów remontowało mieszkanie lub dom ze względu na jego wiek, a w przypadku 14% ankietowanych wiązało się to z koniecznością wykończenia nowo zakupionego lokalu.

Chodź, pomaluj… moją kuchnię

W najbliższych miesiącach blisko połowa ankietowanych przymierza się do modyfikacji swoich miejsc zamieszkania. I znów niemal co piąty uczestnik badania wskazał kuchnię jako pomieszczenie, które planuje odnowić. 15% badanych zamierza wyremontować łazienkę, 12% przedpokój lub korytarz, 11% salon, a 10% sypialnię. 8% ankietowanych myśli o generalnym remoncie całego mieszkania lub domu.

remont_wykres_2

Zbieżne z wcześniejszymi wynikami są także powody planowanych remontów. Najczęstszym jest ponownie chęć zmiany wyglądu pomieszczeń (48%). Co piąty respondent rozpocznie remont ze względu na wiek mieszkania lub domu, a 11% ankietowanych będzie kontynuować prace zaczęte wcześniej.

Jakie prace remontowe mają w planach Polacy? Najczęściej będzie to malowanie ścian i sufitów (35%). Na drugim miejscu: montaż lub wymiana mebli (23%). Nową podłogę planuje położyć 22% respondentów, a 16% zamierza wymienić dekoracje i dodatki. Układanie glazury i prace elektryczne planuje po 15% badanych, a prace hydrauliczne – 14%.

Remont, czyli zrób to sam

Polacy z chęcią podejmują się przeprowadzania remontów „na własną rękę”. Aż 44% osób potrafi i chce zrobić to samodzielnie, wspierając się ewentualnie pomocą bliskich. Co czwarty badany (27%) zatrudni do tego fachowców, a 29% podzieli się ze specjalistami jedynie częścią prac. Czy zatem większość Polaków rzeczywiście posiada przysłowiowy „fach w ręku”? W dziedzinie remontu własnego domu to stwierdzenie wydaje się uzasadnione.

Według naszych ankietowanych najlepszy czas na remont to najcieplejsze miesiące roku, czyli okres od maja do sierpnia. Maj i czerwiec wskazało po 41% respondentów, lipiec – 39%, a sierpień – 33%. Jak nietrudno się domyślić, najmniej popularnym okresem remontowym w roku okazała się zima. Zaledwie 14% badanych uważa, że to dobry czas na zmianę wystroju.

remont_wykres_3

Remont na własny rachunek

W kwestii kosztów ostatniego remontu najwięcej badanych (29%) zmieściło się w przedziale 1000-5000 zł. Co piąty (19%) przeznaczył na ten cel między 5 a 10 tys. zł, a 16% – między 10 a 20 tys. zł. 13% wydało kwotę do tysiąca zł. Na najkosztowniejsze remonty, takie powyżej 30 tys. zł., zdecydowało się 14% ankietowanych.

W przypadku planowanych remontów 24% badanych zakłada budżet w wysokości między 10 a 20 tys. zł. 22% respondentów planuje wydać kwotę z przedziału 5-10 tys. zł, a prawie tyle samo (21%) między 1 a 5 tys. zł. 14% ankietowanych zamierza przeprowadzić remont o wartości powyżej 30 tys. zł. Na drugim biegunie znajdziemy osoby, które planują szybkie i tanie odnawianie za mniej niż tysiąc zł (12%).

remont_wykres_5

W większości przypadków środki na wykonane remonty pochodziły ze zgromadzonych oszczędności (77%). 11% badanych wzięło na ten cel kredyt lub pożyczkę. Podobnie wygląda sytuacja na etapie planowania prac renowacyjnych: 71% sfinansuje przyszły remont z własnych oszczędności, a 14% weźmie w tym celu kredyt lub pożyczkę.

Wszystko w jednym miejscu, czyli zakupy w marketach budowlanych

Gdzie zaopatrujemy się w materiały do remontu? Zdecydowanie najczęstszym miejscem na tego typu zakupy są markety budowlane: wybiera je 70% ankietowanych. Małe sklepy branżowe jako swój pierwszy wybór wskazało 15% badanych, a 8% używa do tego celu internetu. W kwestii zakupów artykułów remontowo-wykończeniowych na pierwszym miejscu stoją wygoda i różnorodna oferta materiałów – najlepiej, gdy są one dostępne w jednym miejscu.

Podczas kupna artykułów do remontu najważniejsze okazują się jakość i wydajność wybieranych produktów bądź materiałów – w ten sposób odpowiedziało aż 71% badanych.  18% kieruje się przede wszystkim ceną, a tylko 4% ankietowanych wybiera produkty ze względu na markę czy producenta.

Wirtualne inspiracje i tradycyjne zakupy

Pomimo ciągłego wzrostu zainteresowania zakupami online, artykuły wyposażenia wnętrz i dodatki do domu wciąż wolimy kupować stacjonarnie (71%). W porównaniu do zakupów budowlano-remontowych, w dziedzinie aranżacji większy jest jednak odsetek osób, które w odpowiednie artykuły zaopatrują się przez internet. Robi tak bowiem 29% badanych, korzystając m.in. ze sklepów online lub portali ogłoszeniowych.

remornt_wykres_6

Gdzie poszukujemy wnętrzarskich inspiracji? Najczęściej w internecie (specjalistyczne portale i blogi wskazało 39% respondentów), ale też w sklepach i gazetkach reklamowych z artykułami wyposażenia wnętrz (36%). Niemal równie popularne są media społecznościowe, które zaznaczył co trzeci ankietowany. 30% badanych szuka aranżacyjnych sugestii w programach telewizyjnych poruszających tę tematykę, a 25% podpatruje rozwiązania zastosowane w domach swoich bliskich i znajomych. 

Prawie 1/3 ankietowanych twierdzi przy tym, że posiada wypracowany, niezależny od przemijających mód gust wnętrzarski. 16% osób przyznało też, że lubi trzymać rękę na pulsie aktualnych trendów. Najwięcej respondentów (52%) szuka jednak kompromisów, podążając za nowinkami tylko wtedy, gdy naprawdę przypadną im do gustu.

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

eli_kielczykowska

Wiosna to dobry czas na remont, u nas parkietlux odnowił drewnianą podłogę i ją zaimpregnował, a malowanie ścian i położenie tapety wykonaliśmy sami. To proste, a pozwala zaoszczędzić pieniądze no i daje satysfakcję.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Remont po polsku. Nowe badanie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.