Okiem eksperta

Biophilic design - jak urządzić wnętrze sprzyjające regeneracji?

Biofilny design to trend aranżacyjny, który skupia się na bliskości z naturą. Idea ma na celu tworzenie przestrzeni, w której człowiek poczuje się bezpiecznie, spokojnie i komfortowo. W tym celu do wnętrz wprowadza się rośliny oraz naturalne formy, materiały i tkaniny. Kontakt z naturą wspomaga regenerację, obniża stres, pozytywnie wpływa na stan zdrowia i równowagę psychiczną. Jak stworzyć taką przestrzeń?

fot. Materiały partnera
REKLAMA

Jaka powinna być przestrzeń w stylu biophilic design?

Wnętrza bliskie naturze mają kilka założeń. Musimy pamiętać o pewnych kwestiach, aby stworzyć przestrzeń, która uspokaja i sprzyja relaksowi. Jakie elementy powinny się znaleźć w stylu biophilic design?

Kluczem jest wprowadzenie roślinności. Możemy pokusić się w tym temacie o przeróżne formy - od roślin doniczkowych, aż do zielonych ścian czy konstrukcji z żywych kwiatów i pnączy. W tym temacie obowiązuje zasada: im więcej, tym lepiej. Nie wystarczy więc kilka doniczek na parapecie pod oknem. Kwiaty i rośliny ozdobne powinny pojawić się we wszystkich możliwych miejscach. Co więcej, warto postawić na rośliny o właściwościach oczyszczających powietrze, którego jakość jest bardzo ważna dla naszego zdrowia.

biophilic design trend wnętrza fot. Materiały partnera 

Kolejna ważna kwestia to odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Idealne jest światło naturalne - powinniśmy więc dążyć do jak najdłuższego dostępu do niego w ciągu dnia. Służyć temu będą duże okna, przeszklenia i otwarte przestrzenie. Sztuczne oświetlenie, które zamontujemy we wnętrzach, powinno dawać rozproszone światło. Warto zainstalować lampy, których moc można regulować - przyciemniać i rozjaśniać. Ważne są też barwy światła oraz ich konkretne umiejscowienie. Innego oświetlenia użyjemy do relaksu, a innego do pracy.

Naturalne materiały to następne istotne ogniwo w biofilnym designie. Wykorzystajmy je na etapie budowy, wykończenia oraz aranżacji wnętrz. Świetnie sprawdzą się meble z drewna lub jego imitacji, podobnie będzie w przypadku ścian lub podłóg. Możemy skorzystać z tapet o wzorach przyrody, ale również obrazów czy plakatów. Najlepsze kolory to również te naturalne - postawmy na beże, brązy i zielenie.

Ważne, aby tworząc przestrzeń biophilic design, zorganizować specjalne miejsce do relaksu. Szczególnie istotne jest to w przypadku powierzchni biurowych i komercyjnych, ale nie tylko. Odpoczynek i regeneracja pójdą dużo sprawniej, jeśli otoczenie będzie ciche i spokojne, zapewni prywatność i poczucie bezpieczeństwa.

Dodatkowo powinniśmy zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń, dostęp do świeżego powietrza, zmianę temperatury oraz nowe zapachy. Jeszcze na etapie projektu musimy skupić się na człowieku i jego potrzebach, aby przestrzeń była zorganizowana i zoptymalizowana właśnie pod tym kątem. Idealnie, jeśli zapewnimy widok z okna na naturę - choćby mały ogródek czy ukwiecony balkon.

REKLAMA
REKLAMA

Jakie korzyści daje biophilic design?

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że otoczenie przyrody uspokaja i gwarantuje miły odpoczynek dla oczu i głowy. To jednak nie wszystko. Biophilic design zapewnia dużo więcej i z pewnością warto rozważyć stworzenie przestrzeni właśnie w tym stylu.

Wnętrza biophilic sprawdzą się świetnie w biurach. Bliskość natury korzystnie wpływa na koncentrację, kreatywne myślenie, a także zwiększa produktywność. Co ciekawe, tak zorganizowana przestrzeń zmniejsza poziom absencji pracowników.

Obecność roślin, drewna, naturalnego światła i innych biofilicznych elementów będzie też dobrym rozwiązaniem w punktach usługowych, zapleczach edukacyjnych, podmiotach opieki zdrowotnej oraz hotelach.

Biophilic design skutecznie redukuje stres, przywraca równowagę emocjonalną oraz ułatwia skuteczny wypoczynek.. Przebywając w takich pomieszczeniach na co dzień - rzadziej chorujemy i szybciej wracamy do zdrowia. Mamy też dużo lepsze samopoczucie.

Biophilic design - jakie rozwiązania zastosować?

Aby wnętrze dawało poczucie jedności ze środowiskiem, możemy zastosować kilka elementów. Wśród naturalnych materiałów, które warto wykorzystać w biofilnej przestrzeni, są na pewno drewniane lub drewnopodobne meble. Świetnie sprawdzą się odcienie dębu, jesionu czy sosny. To samo tyczy się podłogi. Jeśli nie zdecydujemy się na prawdziwe drewno, możemy wykorzystać jego imitację na przykład poprzez gres czy panele winylowe. Szczególnie drugie rozwiązanie jest atrakcyjne, bowiem panele przypominają drewno nie tylko w wyglądzie, ale również w dotyku.

Dywany, zasłony czy materiałowe dodatki wybierzmy w jasnych, naturalnych kolorach. Beż lub jasna zieleń doda pomieszczeniu lekkości i świeżości, kojarząc się przy tym z przyrodą. Podobne kolory możemy zastosować przy meblach. Ciekawym kontrastem będą drewniane elementy z ciemnego hebanu i beżowe tekstylia, lub odwrotnie - jasne drewno, jak na przykład sosna i dodatki w kolorze ciemnego brązu.

Nie zapominajmy o najważniejszym, czyli roślinach. Możemy stworzyć żywą ścianę - świetnie sprawdzi się tutaj popularny ostatnio chrobotek reniferowy. Stworzy on nie tylko idealne miejsce do odpoczynku oczu, ale też piękny efekt wizualny. Ponadto warto umieścić w pomieszczeniach rośliny doniczkowe. Szczególnie interesujące mogą być rośliny oczyszczające powietrze, jak na przykład skrzydłokwiat, paprotka, sansewieria czy palma areka.

Materiał powstał we współpracy z GetHome.pl – portalem z ogłoszeniami m.in. kawalerek na sprzedaż we Wrocławiu.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Biophilic design - jak urządzić wnętrze sprzyjające regeneracji?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.