Okiem eksperta

Jak poradzić sobie z kunami w domu?

Kuny to małe drapieżniki, które mogą narobić wiele szkód. Ich obecność objawia się głośnymi odgłosami w środku nocy, a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do ogromnych zniszczeń, które najczęściej wiążą się ze stratami finansowymi. Istnieje wiele sposobów na zwalczenie zwierzęcia. Jaki więc wybrać?  

Istnieje kilka możliwości, które mogą pomóc przeciwdziałać kunom. Fot.123RF.com
REKLAMA

Skąd biorą się kuny w domu?

Kuna domowa to drapieżnik liczący około 50 cm. Jej znakiem rozpoznawczym jest bardzo duża zwinność, ponieważ potrafi skakać nawet na odległość 3 metrów, a co więcej znakomicie się wspina. Dodatkowo posiada silne łapy i ostre zęby, które zdecydowanie pomagają jej pokonać przeszkody. Dzięki tym umiejętnością potrafi z łatwością się dostać do ciepłego poddasza.

Obecność kuny domowej w szczególności przytrafia się mieszkańcom domów jednorodzinnych. Ulubionymi miejscami tych zwierząt są strychy, ponieważ stronią od otwartych przestrzeni i przede wszystkim unikają ludzi. Dlatego to właśnie poddasza stanowią dla tych drapieżników miejsce idealne do stworzenia gniazda. Można zadać pytanie, jak się tam dostają? Zawdzięczają to przede wszystkim swojej zwinności, dzięki której potrafią się przecisnąć nawet przez najmniejszy prześwit.

Kuna w akcji!

Obecność kuny domowej wiąże się przede wszystkim z nocnymi hałasami. Poddasze to ich ulubione miejsce do zakładania gniazd, do których przynoszą między innymi upolowane ofiary. Zwierzęta mogą być uciążliwe, a co więcej stwarzają wiele innych szkód takich jak:

  • pogryzione kable,
  • uszkodze instalacje,
  • zepsucie wełny mineralnej i folii paroizolacyjnej, która stanowi ważny element dachu.

W rezultacie wszystkie jej działania prowadzą do dewastacji poddasza, które w głównej mierze pełni funkcję docieplającą.

kuna domowa Obecność kuny domowej w szczególności przytrafia się mieszkańcom domów jednorodzinnych. Fot.materiał pratnera

Sposoby na odstraszenie kuny

Kuna domowa jest inteligentna i sprytna. Często udaje jej się przechytrzyć nawet ludzi.   Może się wydawać, że zwierzęta domowe tj. koty i psy powinny sobie z nią poradzić, ale mało kiedy się to zdarza. Jedynym wyjątkiem, w którym psi przyjaciel może pomóc, jest sytuacja, gdy biega on w dzień i w nocy swobodnie po posesji. Warto tutaj zaznaczyć, że naturalnym wrogiem kun są borsuki, wilki i lisy.

Jeśli jest pewność, że w domu grasuje kuna, czym prędzej powinno się dołożyć wszelkich starań, by się jej pozbyć. Inaczej można się spodziewać, że po 2-3 latach poddasze, a nawet i dach będą wymagać remontu.

Istnieje kilka możliwości, które mogą pomóc przeciwdziałać kunom.

  • Preparaty zapachowe

W wielu miejscach można dostać substancje zapachowe, które mają za zadanie odstraszać kuny. Początkowo faktycznie ten sposób działa, ale tylko chwilowo. Ponieważ po wywietrzeniu zapachu, drapieżniki wracają.

  • Żywołapka na kunę

W tym przypadku zdania są podzielone. Mimo to większość uważa, że żywołapki działają, jeśli się je właściwie zastosuje. Działania zaleca się podejmować stopniowo. Na początku zablokowaną łapkę z przysmakiem powinno się zostawić na kilka dni na strychu, tak aby zwierzę się z nią oswoiło. Dopiero kiedy zauważy się, że pokarm zaczyna znikać, to można ją odblokować, tak by złapać w nią już ujarzmioną kunę.

  • Odstraszacze dźwiękowe

Ich funkcjonowanie opiera się na wytwarzaniu odstraszających dźwięków (np. odgłosy borsuka). Mimo to działanie jest mało skuteczne, ponieważ zwierzęta te są bardzo inteligentne i szybko spostrzegają się, że odgłos jest powtarzalny, a więc sztuczny.

  • Elektryczny pastuch

Jest to rodzaj instalacji, który umieszcza się wzdłuż okapów dachu, czyli najczęściej przy rynnach. Prąd o małym napięciu dostatecznie odstrasza kuny, ale mimo wszystko zawsze istnieje ryzyko, że znajdą inną drogę. Do montażu elektrycznego pastucha można użyć podnośnika koszowego, który w łatwy sposób pozwoli dostać się do najbardziej oddalonych miejsc. A co za tym idzie, w znaczący sposób przyczyni się do jak najlepszego rozłożenia pastucha i zabezpieczenia domu.

Jak się okazuje, kuna jest ciężkim przeciwnikiem. Dzięki sprytowi i inteligencji może jej się udać przechytrzyć człowieka. Każde zwierzę, szuka bezpiecznego miejsca, w którym ma możliwość się ulokować, a w tym przypadku domowe strychy są idealne do stworzenia gniazda. Mimo wszystko walka z kuną stanowi duże wyzwanie, ale da się ją wygrać.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak poradzić sobie z kunami w domu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.