Urządzanie wnętrz

Weganizm to znak naszych czasów. Sprawdźcie, jak wprowadzić go do wnętrz

Moda na weganizm opanowała świat. Nie chodzi tu tylko o sposób odżywiania się, ale także filozofię. Osoby, które chcą żyć według wege reguł, dbają również o swoje otoczenie. Eliminują z niego przedmioty, których produkcja w jakiś sposób mogła wpłynąć szkodliwie na zwierzęta. Jest to widoczne zarówno w modzie, jak i w trendach wnętrzarskich. Co to znaczy? Jak można stworzyć wegańskie wnętrze?

Weganizm to znak naszych czasów. Sprawdźcie, jak wprowadzić go do wnętrz

fot. 123RF/PICSELL

Krótka historia wegetarianizmu

Wegetarianizm był bardzo popularny w starożytności. Z jej schyłkiem zniknął z Europy. Mięso stało się bardzo pożądanym towarem. Zdarzały się natomiast przypadki, kiedy to znane osobistości, jak choćby Leonardo da Vinci w młodym wieku zrezygnowały z jego spożywania. Natomiast ludzi to robiących nazywał okrutnymi. Od XVIII w. historia wegetarianizmu się rozwijała, głównie w Anglii i Ameryce. To właśnie w UK na początku XIX w. powstało pierwsze stowarzyszenie wegetarian. Natomiast w 1847 r. utworzono Vegetarian Society, które funkcjonuje także dzisiaj. Ruch ten rozwinął się w Polsce przed II wojną światową i odrodził się po upadku komunizmu.

Światopogląd

Wielu osobom może się wydawać, że weganizm to fanaberia. Natomiast jednym z głównych motorów ruchu wegańskiego jest zrównoważony rozwój, ponieważ ludzie uczą się niszczącego wpływu hodowli mięsa na środowisko. Ci, którzy decydują się na życie w takiej filozofii, chcą jak najmniej wyzyskiwać te zagrożone istoty, a wyróżnia ich przede wszystkim chęć mieszkania w harmonii z naturą. Jeśli decydujemy się na zmianę wnętrza, konieczne jest przeanalizowanie składu produktów, które się w nim znajdują – od poszewek po kanapy.

W grę wchodzą względy etyczne, ale także ekologiczne. Hodowle zwierząt, w szczególności te przemysłowe absorbują ogromne ilości wody, roślin oraz generują mnóstwo CO2. Znaczenie ma również estetyka, ponieważ dziś meble z materiałową tapicerką wpisują się w najnowsze trendy. Skórzane kanapy nie są już tak modne. Dodatkowo te z obiciem tekstylnym są bardziej popularne, przez co łatwiej można znaleźć odpowiedni dla nas produkt.

fot. Pixabay.com

Jak sprawdzić, czy produkt jest wegański?

Aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z wegańskimi produktami należy dokładnie przeczytać ich skład. I tak, jeśli zawierają w sobie takie elementy jak: wełna, angora, futro, skóra licowa, sierść, pióra ptasie, meble klejone z użyciem klejów na bazie mączki kostnej czy jedwab i pszczeli wosk, nie nadają się do naszego wnętrza. Oczywiście konieczne jest pominięcie produktów z kości słoniowej, taksydermi czy popularnych w domach łowieckich poroży.

Dla przykładu nieodpowiedni skład znajdziemy w wełnianych kocach, dywanach, futerkach, tapicerkach ze skóry litej oraz pościeli z puchem czy jedwabnej. Możemy postawić natomiast na części wykonane z komponentów syntetycznych, takich jak akryl, nylon lub poliester. Są tańsze i dlatego stały się bardzo popularne. W większości przypadków można je również poddać recyklingowi. Naturalne tkaniny sprawią, że dom będzie bardzo przytulny.

fot. Pixabay.com

Meble z duszą

Wegańskie meble mogą być wykonane np. z recyklingu. W ten sposób szanujemy naturalne zasoby, ale także dajemy życie starym niepotrzebnym przedmiotom. Głównie są to wszelkiego rodzaju stołki i siedziska. Mogą to być meble użytkowe, ale także gadżety jak np. stojaki na rośliny doniczkowe.

Vegan design

Ten trend jest bardzo widoczny w Ameryce, gdzie znajdziemy wiele pracowni preferujących vegan design. Jak się okazuje, ten styl wykorzystują również hotele, także w Polsce. Mimo ograniczonych możliwości nie oznacza to, że tego typu wnętrza są nudne i wykonane w surowym stylu eko. Wyróżnia się także vegan glam, czyli ekskluzywną odmianę tego stylu.

Eco i wege to to samo?

Zarówno pojęcia eko, jak i wege mogą się łączyć. Niemniej jednak warto rozróżnić podstawowe ich cechy. Ekologiczne produkty powinny być przyjazne środowisku. Chodzi o dbanie o nasze otoczenie i nas samych. Dla jednych będzie to oznaczać ekologiczną uprawę, a dla innych eko opakowanie. Naturalne materiały to te, które swoje źródło mają w kontrolowanych gospodarstwach ekologicznych i nie zawierają barwników azotowych, substancji chroniących przed ogniem czy molami oraz formaldehydu. Takie produkty posiadają specjalne oznaczenia. Najbardziej znanym i rzetelnym jest certyfikat Öko-Control, który znajdziemy w europejskich salonach wnętrzarskich. Mają one wysoką jakość i nie szkodzą zdrowiu człowieka.

Meble wpisujące się w hasło wege dodatkowo nie są tworzone z niczego, co może szkodzić zwierzętom. Jednak jeśli jest się weganinem, zwraca się nie tylko uwagę na składniki pochodzenia zwierzęcego, ale także na środowisko. Oznacza to, że wegańskie meble powinny być wykonane także ekologicznie.

fot. Pixabay.com

Czy w Polsce kupimy wegańskie akcesoria do wnętrz?

W polskiej sieci poszukiwanie wegańskich przedmiotów do wnętrz jest jeszcze bardzo ciężkie. Pod samą nazwą znajdziemy bardzo mało produktów. Jednak znając wytyczne i zwracając uwagę na skład danych produktów, sami możemy ocenić co jest wege. Znajdziemy kilka sklepów dla wegan, gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju bibeloty do aranżacji pomieszczeń. Są to np. ozdobne kosze, ramki na zdjęcia, akcesoria kuchenne czy sztućce i pojemniki.

Przyszłość

Wiele osób wierzy, że stale rosnąca popularność vegan style oraz zwiększająca się dostępność alternatywnych produktów, może pchnąć wegańskie wzornictwo do głównego nurtu wnętrzarskiego. Prognozuje się, że może zbliżyć się do tego etapu, na jakim jest właśnie wege żywność. Jednym z wyzwań branży jest mimo wszystko brak odpowiedniej wiedzy wśród konsumentów na temat tego, czym projekt wegański jest i jakie niesie korzyści. Podstawą jest odpowiednia edukacja, ponieważ tylko w ten sposób będzie można skłonić większą liczbę osób do podjęcia kolejnego kroku: od diety wegańskiej po wegański styl życia. Czynnikiem hamującym rozwój może być niestety wyższa cena takich produktów.

Aneta Filipczak, ekspert RynekPierwotny.pl

Przeczytaj inne artykuły eksperta:

Podłogi 3D - tak czy nie?

Racjonalna, ale drobiazgowa, czyli jak kobiety kupują mieszkania?

Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów

Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Zakup działki — jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Ceglane elewacje znowu wracają do łask

Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?

Stary strych jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.