Okiem eksperta

Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?

Na atrakcyjność mieszkania deweloperskiego składa się zespół cech, które decydują o szeroko pojętym komforcie zamieszkiwania w konkretnym lokum wybudowanym w ramach określonej inwestycji.

REKLAMA

Z powszechnej opinii osób profesjonalnie działających na rynku nieruchomości mieszkaniowych, z pośrednikami w obrocie nieruchomościami na czele, dość jednoznacznie wynika, że nie ma mieszkań idealnych. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Po prostu takie lokum, którego atrakcyjność użytkowa pod każdym względem i niezależnie od subiektywnych upodobań każdego potencjalnego nabywcy jest doprowadzona do absolutnej perfekcji.

Dlatego w procesie poszukiwania odpowiedniego dla siebie lokalu mieszkalnego od dewelopera, ale także na rynku wtórnym, należy zawsze liczyć się z koniecznością pójścia na pewien kompromis. Sztuka polega na tym, aby był on jak najmniej znaczący, w przeciwieństwie do atrakcyjności wybranego lokum. Co zatem decyduje w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera?

Zobacz więcej zdjęć

Lokalizacja

W nieruchomościach, także a może przede wszystkim mieszkaniowych, nie ma bardziej istotnego czynnika decydującego o ich atrakcyjności aniżeli lokalizacja. Praktycznie każde miasto, niezależnie od wielkości czy liczby mieszkańców, dysponuje lokalizacjami o różnym stopniu klasyfikacji, od najbardziej popularnych po absolutnie topowe, a w przypadku metropolii określanych jako unikatowe.

Wiadomo jednak, że lokalizacje uznane za najlepsze i najbardziej pożądane są niedostępne dla zdecydowanej większości amatorów własnego M z uwagi na obowiązujące tu zaporowe ceny. Dlatego też wybierając optymalną lokalizację należy kierować się przede wszystkim możliwością realizacji w jej ramach jak największej liczby naszych potrzeb, a nie prestiżem czy bezpośrednim sąsiedztwem centralnych dzielnic miasta.

Liczyć będzie się więc jakość komunikacji, zapewniająca m.in. sprawny dojazd do pracy, stopień rozwoju okolicznej infrastruktury handlowej, usługowej czy rekreacyjnej (basen, siłownia), a dla rodzin z dziećmi bezpośrednia dostępność szkół i przedszkoli. O optymalnym charakterze lokalizacji decyduje także poziom hałasu, zanieczyszczenia powierza, bezpieczeństwa, bliskości terenów zielonych, czy wreszcie braku uciążliwych obiektów w sąsiedztwie, np. warsztatów samochodowych. Im lepsza w ten właśnie sposób rozumiana lokalizacja, tym wyższy komfort zamieszkiwania i większe oszczędności czasu i pieniędzy, a tym samym i atrakcyjność wybranego lokum.

Stosunek ceny do standardu

Nie jest do końca prawdą, że poszukując na rynku pierwotnym mieszkania klienci deweloperskich biur sprzedaży kierują się przede wszystkim ceną, która powinna być jak najniższa. W takim wypadku sprzedawałyby się wyłącznie kawalerki i niewielkie „dwójki” w najmniej wyszukanych inwestycjach na dalekich peryferiach. Tymczasem tym co powinno się starannie kalkulować, jest w przypadku mieszkań z każdej półki ich stosunek ceny do standardu.

Już bowiem inwestycje z najniższego segmentu cenowego, a wiec te typowo popularne, często dość istotnie różnią się swoim standardem. Co składa się na to pojęcie w przypadku mieszkaniowego rynku pierwotnego?

To po pierwsze estetyka i architektura osiedla deweloperskiego, im bardziej wyszukane i niepowtarzalne, tym mieszkania wybudowane w jego ramach uznać należy za bardziej wartościowe. Liczy się jakość materiałów wykończeniowych, zagospodarowanie części wspólnych, bogato wyposażone place zabaw, dostępność miejsc postojowych i ciągów spacerowych dla mieszkańców, czy wreszcie eliminacja barier architektonicznych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Mieszkanie nabyte za rozsądną cenę właśnie na tak zaplanowanym i urządzonym osiedlu daje gwarancję wieloletniej satysfakcji zamieszkiwania i świadomości optymalnego wyboru lokum pod względem jego atrakcyjności.

Zobacz więcej zdjęć

Funkcjonalność

Oczywiście każdy chciałby zamieszkiwać w lokalu o jak najwyższym stopniu funkcjonalności, która ostatecznie dopełnia oceny jego atrakcyjności. Co zatem decyduje, że mieszkanie jest w pełni funkcjonalne?

To cały katalog cech mieszkania, z których najważniejsze to rozkład i wielkość, albo raczej proporcje pomieszczeń. Mieszkanie funkcjonalne to na pewno takie, w którym pokój dzienny jest największym pomieszczeniem, a przedpokój nie zajmuje rażąco dużej powierzchni. Liczy się zgrabnie wkomponowany aneks kuchenny w przypadku braku osobnej kuchni oraz łatwa komunikacja pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami. Oczywiście do najlepszych wyborów należą mieszkania dwustronne, w których cyrkulacja powietrza jest optymalna. Bardzo ważna jest wysokość pomieszczeń, która nawet w przypadku inwestycji ekonomicznych nie powinna dziś być mniejsza niż 2,60 m. Absolutnie nieodzownym elementem mieszkania w nowoczesnym budownictwie jest możliwie obszerny balkon lub loggia. 

Zobacz więcej zdjęć

Bardzo ważnym atrybutem, decydującym o atrakcyjności mieszkania deweloperskiego jest jego położenie w ramach budynku. Mniej istotna jest wysokość kondygnacji, której wybór jest kwestią preferencji przyszłych lokatorów. Za to zdecydowanie liczy się panorama z okien, głośność oraz odpowiednie doświetlenie wszystkich pomieszczeń, ze szczególnym wskazaniem pokoju dziennego. Z pewnością do najmniej atrakcyjnych lokali zalicza się te położone bezpośrednio nad wjazdami do garaży czy wejść do klatek schodowych, albo co gorsza w bezpośrednim sąsiedztwie śmietnika.

Wybierając mieszkanie z pierwszej ręki należy być świadomym, że statystycznie rzecz biorąc mniej więcej jedna czwarta lokali w inwestycji deweloperskiej charakteryzuje się istotnie wyższą atrakcyjnością, tyle samo odczuwalnie niższą, natomiast około połowy przeciętną. Stąd powiedzenie „kto pierwszy ten lepszy” w przypadku świeżo wprowadzanych na rynek przez deweloperów inwestycji mieszkaniowych, raczej nieprędko straci na aktualności.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.