Najbardziej charakterystyczną cechą stylu kolonialnego, którą zapewne rozpozna i wnętrzarski laik, są masywne, rzeźbione drewniane meble, potocznie zwane właśnie kolonialnymi. Meble te są wykonane z egzotycznych gatunków oczywiście naturalnego drewna. Zazwyczaj są to mahoń, wenge, palisander czy teak. Kolor mahoniowy, tak charakterystyczny dla tego typu mebli, często bywa wręcz tylko z nimi kojarzony. Oryginalne meble kolonialne wykonane były na wzór stylu wiktoriańskiego, panującego w Anglii lub francuskiej regencji. Współcześnie do tego typu mebli zaliczamy wszystkie te łączące w sobie dalekowschodnią ornamentykę, wykonane z egzotycznych gatunków drewna, których wzory zaczerpnięte będą z francuskich, brytyjskich, hiszpańskich i portugalskich historycznych kanonów kolonialnych czasów. Głównie dzięki materiałowi, z jakiego są wykonane, meble te są solidne i wytrzymałe. Przetrwają całe lata, są odporne na zużycia, nie dotyka ich mijający czas.
Typowe meble kolonialne to wolnostojące masywne komody, pokaźne szafy nierzadko z ażurowymi drzwiami, łóżka z baldachimem, monumentalne biurka, przepastne regały na książki, skomponowane w biblioteki zajmujące całe ściany, a także krzesła z rzeźbionymi oparciami, stoły na tęgich nogach z wielkimi blatami, często okrągłe, owalne lub prostokątne zakończone półkolem. Wielokrotnie pojawiającym się elementem będzie także rzeźbiony stojący lub wielki wiszący zegar z wahadłem. Jest on tak mocnym elementem, że zdecydowanie stanowi mebel, a nie tylko dodatek do wnętrza.
Styl kolonialny zdecydowanie najlepiej wygląda w dużych, przestronnych wnętrzach. Doskonale urządzić będzie w tym stylu pokaźne wille lub niemałe mieszkania w kamienicy. Meble w stylu kolonialnym bywają same w sobie ozdobą wnętrza i to wokół nich całe wnętrze się kształtuje. Są ciężkie i bardzo wyraziste, nie mogą przytłoczyć wnętrza, stąd też konieczna jest wokół niech przestrzeń. Doskonałą podstawą aranżacji będzie wykończenie podłóg, schodów czy balustrad również egzotycznym drewnem. Kolory drewnianych egzotyków pięknie ze sobą współgrają, tworząc niebanalną atmosferę.
Ciemne meble najatrakcyjniej prezentują się na tle ścian w ciepłych odcieniach. Często dominują tu piaskowe beże, wanilia i brązy. We wnętrzach kolonialnych nie brak jednak koloru. Głównie są to typowe odcienie dla dalekowschodniej i afrykańskiej kultury jak zielenie, żółcie czy bordo. Kolory nawiązujące do palety barw ziemi i egzotycznej natury.
Klimatu we wnętrzach kolonialnych głównie nadają strojne meble, ale nie można zapomnieć o dopełnieniu aranżacji za pomocą dodatków jak dywany, narzuty czy poduszki. Zadbaj o to, aby we wnętrzu pojawiły się typowe egzotyczne indyjskie czy afrykańskie dekoracje w postaci rzeźb, posażków, ludowej broni itp. Idealnym uzupełnieniem będą indyjskie lub afrykańskie płótna i wykonane z nich narzuty i poduszki. W kolonialnym wnętrzu nie może zabraknąć także wzorzystych tkanych orientalnych dywanów.
Na kolonialnych salonach powinna pojawić się także odrobina sztuki. Nie zapominajmy o jej wkomponowaniu w całość aranżacji, szczególnie trafione będą olejne obrazy w złotych ramach. Innymi ciekawymi dodatkiem są zdobione, pieczołowicie wykonane naczynia ze srebra lub mosiądzu i cyny.
Styl kolonialny jest bardzo ekspresyjny i mocny w odbiorze, nie lubi kompromisów. Jeśli zdecydujemy się urządzić w tym stylu wnętrza, musimy postępować konsekwentnie. Nie bójmy się jednak zaadoptowania tego wystroju, gdy jest on niesamowicie dostojny i elegancki, a także tajemniczy zarazem — na pewno będziemy dumni z efektów, a nasi goście będą zachwyceni oryginalnością mieszkania.