Poradniki

Czyszczenie fug - domowe sposoby

Powierzchnie z płytek ceramicznych są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy regularnie je odkurzać i co jakiś czas przecierać na mokro. Tego samego nie można jednak powiedzieć o znajdujących się między nimi spoinach. Czym czyścić fugi z pleśni i brudu? Sprawdzone, domowe sposoby.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Kuchnia i łazienka to wymagające pomieszczenia. Ze względu na panujące w nich warunki powstają nich specyficzne zabrudzenia – osad z kamienia i mydlin, pleśń… O ile płytki i inne powierzchnie ceramiczne da się jeszcze łatwo umyć, wystarczy przetrzeć je ścierką lub mopem, o tyle utrzymanie w czystości fug bywa już problematyczne. Wąskie i o wklęsłym kształcie spoiny nierzadko wymagają precyzyjnego czyszczenia, centymetr po centymetrze. Nagromadzony w nich kurz, brud i zbierająca się woda tworzą idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów. Czyszczenie fug – poznaj sprawdzone metody.

Jak czyścić fugi domowym sposobem?

Czyszczenie fug sodą oczyszczoną

Co będzie potrzebne:

- Soda oczyszczona

- Woda utleniona

- Płyn do mycia naczyń

- Szczotka do czyszczenia fug – do kupienia w większości sklepów budowlanych i z wyposażeniem do domów. Zamiast niej, wykorzystać można starą szczoteczkę do zębów lub miękką gąbkę; one nie uszkodzą powierzchni płytek. Unikajmy druciaków i twardych szczotek.

- Ściereczki do wycierania na mokro i sucho

src: Jak wyczyścić fugi | 3 najlepsze sposoby, Youtube.com, kanał: Take Look

Brudne fugi - jak czyścić sodą?

Sodę oczyszczoną przesypujemy do miseczki. Mieszając, dolewamy do niej stopniowo wody utlenionej i łyżeczkę lub dwie płynu do mycia naczyń. Powinna powstać gęsta papka, którą później należy nanieść na fugi. Po odczekaniu kwadransa, kiedy brud nasiąknie, ściągamy papkę szczotką do fug lub innym wybranym narzędziem. Pozostałości sody oczyszczonej ścieramy wilgotną ścierką, a następnie wycieramy płytki na sucho. To dodatkowo je nabłyszczy.

Jak czyścić białe fugi pastą do zębów?

Do czyszczenia spoin między płytkami wykorzystać można również pastę do zębów! Zobacz inne ciekawe zastosowania pasty do zębów » Pastę nakładamy na fugi między płytkami, po czym dokładnie je szorujemy. Efekty zauważymy już po chwili!

Ten sposób sprawdzi się jedynie w przypadku trudnodostępnych, niewielkich miejsc. Aby szybciej wyczyścić większe powierzchnie, lepiej przygotować domowy spray do fug. W dużej butelce ze spryskiwaczem zmieszajmy pół szklanki sody oczyszczonej, 1/3 szklanki soku z cytryny i ¼ szklanki octu. Po wymieszaniu tych składników butelkę dopełniamy letnią wodą. Środek nanosimy na fugi, a po odczekaniu ok. 10 minut przecieramy je dowolnie wybraną szczotką lub gąbką.

Czyszczenie fug… proszkiem do pieczenia

Każdy wie, że soda oczyszczona sprawdzi się nie tylko jako spulchniacz do wypieków, ale również uniwersalny środek czyszczący. Podobne właściwości ma również proszek do pieczenia! To chyba najprostszy sposób na wyczyszczenie newralgicznych przestrzeni między kaflami. Wystarczy zasypać je proszkiem do pieczenia i przetrzeć zwilżoną gąbką po upływie 20 minut.

Deccoria.pl 

Zobacz inne porady, kliknij! 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czyszczenie fug - domowe sposoby"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.