Porady domowe

Błyskawiczne czyszczenie palników gazowych. Zapomnij o oblepionych tłuszczem i zatkanych dyszach

Podczas gotowania, zwłaszcza na kilku palnika naraz, każdemu zdarza się zabrudzić kuchenkę. Osadzające się na palnikach resztki jedzenia i tłuszcz nie są łatwe do usunięcia. Iistnieją domowe sposoby, które skutecznie poradzą sobie z tego typu zabrudzeniami. Sprawdź, jak wyczyścić palniki gazowe bez użycia chemii. 

Błyskawiczne czyszczenie palników gazowych. Zapomnij o oblepionych tłuszczem i zatkanych dyszach
Płomień gazu jest słaby? Trzeba wyczyścić palnik. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czyszczenie palników gazowych 

Podczas przyrządzania posiłków w kuchni i na kuchenkach gazowych sporo się dzieje. Każdemu nieraz pewnie zdarzyło się doprowadzić potrawy do wykipienia, co skutkuje zabrudzeniem nie tylko płyty kuchenki gazowej, czy rusztu, ale też palników. One z tej trójki mają najgorzej – nieusunięte resztki pożywienia stopniowo przypalają się i zastygają niemal na kamień, co sprawia, że naprawdę trudno je domyć.

Czyszczenie dysz w palnikach gazowych ma również znaczenie dla domowego budżetu. Ich niedrożność powoduje, że do podgrzania wody lub jedzenia zużywana jest większa ilość gazu, którego ceny poszły mocno w górę. 

Po czym poznać, że pora na czyszczenie palników gazowych? Zwróć uwagę na kolor płomienia. Jeśli palniki są czyste, a kuchenka sprawna — będą niebieskie. Jeśli są żółte — palniki wymagają dokładnego umycia. 

Przeczytaj również: Czyszczenie kuchenki gazowej. Jaki wpływ na zużycie gazu mają brudne palniki?

Jak wyczyścić dysze palników gazowych? 

Dysza gazowa to ważny element kuchenki gazowej. Odpowiada za dostarczanie do palnika odpowiedniej ilości gazu w taki sposób, aby palnik działał efektownie i bezpiecznie. Warto jednak pamiętać, że zapchana dysza nie jest w stanie dać wystarczającego ciśnienia do zapalenia palnika 

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej? Podczas czyszczenia, kuchenka powinna być chłodna. Dlatego, jeśli niedawno coś na niej gotowałeś, odczekaj, aż ostygnie. Po zdjęciu koron i pokrywek palników ich wnętrza odkurz odkurzaczem z wąską ssawką lub pędzelkiem, a następnie wyszoruj miękką szczoteczką do zębów i pianą powstałą po zmieszaniu wody z płynem do naczyń. Do przepchania wąskiego otworu dyszy użyj miedzianego drucika. W przypadku, gdy po zabiegu palniki nie działają prawidłowo, należy wymienić dysze na nowe. 

domowe sposoby na czyszczenie palników Czyszczenie palników gazowych nie musi być wbrew pozorom kosztowne i wyczerpujące. Fot.123RF.com

Domowe sposoby na czyszczenie palników  

Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej? Wcale nie musisz wydawać pieniędzy na chemiczne środki czyszczące. Z pomocą przyjdą te niezawodne produkty.

  • Ocet 

Skutecznym i szybkim sposobem na czyszczenie palników gazowych jest użycie octu. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 3:1. Całość zagotuj lub podgrzej w mikrofali. W tak przygotowanym preparacie umieść brudne palniki i zostaw je do namoczenia, dopóki roztwór nie ostygnie zupełnie. Po tym czasie można je wyjąć i oczyścić szczoteczką lub np. folią aluminiową zwiniętą w kulkę. Spalony brud powinien zejść bez większego wysiłku. Tak wyszorowane palniki opłukujemy w wodzie i wycieramy do sucha. 

  • Soda oczyszczona

Poza octem, do czyszczenia palników można wykorzystać sodę oczyszczoną. Rozpuść ją w ciepłej wodzie i namocz w roztworze metalowe przedmioty. Po ostygnięciu przetrzyj je szczoteczką lub druciakiem. 

Ponadto pokrywki palników można też potraktować mieszanką sodowo-octową. Należy je zdjąć i posypać sodą oczyszczoną. Następnie pokrywki palników spryskujemy octem i zostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie zetrzyj brud szczoteczką. Taka mieszana skutecznie usuwa rdzę i zabrudzenia.  

Źródło: Take Look/YouTube

  • Amoniak

Do usunięcia zapieczonego brudu z palników można użyć także amoniaku. Palniki umieść w plastikowym naczyniu lub foliowym worku. Zalej je wodą, dodaj 1-2 łyżeczki amoniaku spożywczego i szczelnie zamknij. Przenieś je na balkon (ze względu na drażniące opary) i namaczaj przez całą noc. Na drugi dzień wyjmij palniki i przemyj je pod bieżącą wodą. By uniknąć podrażnień, używaj gumowych rękawiczek ochronnych. 

Czystość palników kuchennych to nie tylko kwestia estetyki czy funkcjonalności (brud może powodować efekt słabego płomienia), ale przede wszystkim naszego bezpieczeństwa, dlatego myć należy je regularnie.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? To mało znane, ale sprawdzone triki

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.