Poradniki

Poradnik: jak czyścić laptopy, telewizory i smartfony?

Największym siedliskiem bakterii nie jest ani gąbka do naczyń, ani szczoteczka do zębów, ani nawet deska klozetowa. Największym siedliskiem bakterii okazują się urządzania, które towarzyszą nam niemal na każdym kroku: niepozorne telefony komórkowe i laptopy. Jak pozbyć się niechcianego brudu i drobnoustrojów? Przeczytaj!
REKLAMA

Na początek kilka zasad, o które zapewnią bezpieczeństwo tobie oraz uchronią elektroniczne gadżety przed zniszczeniem.

- Przed sprzątaniem wyłącz wszystkie przyrządy i odłącz je od źródła zasilania (w przypadku smartfonów i telefonów wyjmij baterię). Nie chcesz chyba, by kopnął cię prąd?

- Stosuj się do zaleceń dotyczących konserwacji urządzenia, umieszczonych w instrukcji obsługi. Niektóre będą wymagały użycia specjalnych środków myjących np. tych bez alkoholu.

- Nie dopuść do zalania kabli i gniazdek elektrycznych, do których podłączone są komputery i laptopy.

- Nigdy nie rozpylaj środków czyszczących bezpośrednio na dany sprzęt. Płyn mógłby dostać się do jego wnętrza i uszkodzić go.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. Pinterest)

Ekrany plazmowe i LCD
Kurz i tłuste zabrudzenia usuń ściereczką z mikrofibry, lekko zwilżoną w wodzie destylowanej z domieszką octu (w równych proporcjach). Jeżeli instrukcja tego nie zabrania, możesz zastąpić go alkoholem izopropylowym. Nie trzyj wyświetlacza zbyt mocno, by nie doprowadzić do wypalania pikseli. Plastikową obudowę telewizora odkurz uniwersalnym środkiem do kurzu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. Pinterest)

Laptop
Ekran i obudowę podręcznego komputera wyczyść w sposób opisany powyżej – użyj domowych środków i ściereczki z mikrofibry.

Zdarza ci się jeść nad klawiaturą? Na pewno nagromadziły się w niej resztki jedzenia. Pozostałości po pokarmie są nie tylko znakomitą pożywką dla bakterii, ale także utrudniają wciskanie klawiszy. By pozbyć się okruszków, odwróć laptopa do góry nogami i potrząśnij nim delikatnie. Możesz również odkurzyć go dużym pędzlem kosmetycznym.

Zobacz najlepsze pomysły na urządzenie domowego gabinetu!

Kliknij, aby przejść do galerii

Uparty brud usuniesz sprężonym powietrzem (do kupienia w każdym sklepie RTV/AGD). Pamiętaj, by trzymać puszkę w odpowiedniej odległości od klawiatury. Gaz aplikowany zbyt blisko może skroplić się i uszkodzić klawisze. Plastikową rurką operuj w taki sposób, by wypychać resztki do góry.

Na końcu zdezynfekuj klawiaturę i panel dotykowy. Przetrzyj je ściereczką nawilżoną alkoholem izopropylowym. By dotrzeć do wgłębień między klawiszami, użyj pałeczek do demakijażu.

Jeśli chcesz wyczyścić wnętrze laptopa, lepiej nie rób tego sam. Zanieś go do specjalisty, który rozkręci obudowę i odpowiednio zajmie się delikatnymi komponentami. Taka usługa kosztuje od 50 do 150 zł.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. flickr.com/Jon Fingas)

Smartfon, tablet, klasyczna komórka
Wbrew pozorom ich pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy, że przetrzesz je, podobnie jak ekrany LCD, ściereczką zwilżoną wodą destylowaną z octem. Szczególną uwagę poświęć głośnikom i ustnikom, bo to w nich zbiera się najwięcej drobnoustrojów. Dwa razy w tygodniu oczyść je wacikiem nasączonym płynem antybakteryjnym. Pamiętaj także o odkurzeniu wnętrza telefonu. W tym celu otwórz obudowę i wyjmij baterię. Usuń zabrudzenia suchą szmatką. Gotowe!

Czyszczenie najpopularniejszych urządzeń elektronicznych wcale nie jest trudne! Wystarczy kilka wolnych i chwil odrobina dobrych chęci, by pozbyć się szkodliwych zarazków raz na zawsze.

Przeczytaj także:

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne lato?

Co twoje ubranie próbuje ci powiedzieć? Odczytywanie symboli na metkach

Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować?

10 zasad oszczędzania energii

Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Poradnik: jak czyścić laptopy, telewizory i smartfony?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.