Spis treści:
Odkształcenia na dywanie – jak powstają?
Odkształcenia pojawiające się na płaszczyźnie dywanu potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ten pozornie nieistotny szczegół niesie z sobą ryzyko zahaczania się i potykania podczas poruszania po pokoju, a jak wiadomo, o wypadek w takich warunkach nietrudno. Zagięcia narożników, wygięcia i fałdy potrafią tworzyć się zarówno na starych, używanych przez długie lata dywanach, jak i nowych, dopiero co rozwiniętych powierzchniach.
Jak powstają odkształcenia na dywanie? Najczęściej pojawiają się, gdy długo nie przestawiamy mebli i elementy wyposażenia domowego obciążają dywan w jednym miejscu. Wówczas włókna zaginają się, a załamanie w strukturze utrwala się i po odstawieniu fotela, stołu lub kanapy widoczne są wyraźne odciski i wgłębienia. Z kolei podwijające się rogi dywanów powstają zwykle w wyniku długotrwałego przechowywania dywanu w formie rulonu lub ciasnego zwinięcia na czas transportu.
Recepta na to wydaje się prosta – rozwiń i poczekaj. Dywan powinien ułożyć się w kilka godzin, czasami potrzebna będzie doba, by odzyskał właściwy kształt. Jednak to nie zawsze działa. O ile gruby, naturalny materiał o gęstych włóknach zwykle opada i prostuje się pod własnym ciężarem, o tyle syntetyczne produkty, lekkie i o mniejszej gęstości włosia już tak łatwo się nie układają. Co zrobić, jeśli wymarzony, nowy dywan zawija się na rogach? Wypróbuj ten prosty sposób, podpatrzyłam go u przyjaciółki i jestem jej naprawdę wdzięczna, bo zlikwidował brzydkie odkształcenia i zagięcia.
Przeczytaj również: Domowy sposób na odświeżenie dywanu. Będzie czysty i miękki jak po zakupie
Jak wyprostować dywan?
Producenci dywanów syntetycznych radzą, by po rozwinięciu nowego dywanu rozłożyć go na płasko na drugiej stronie i poczekać do 48 godzin. W tym czasie zwinięty tymczasowo model powinien sam się rozprostować. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz tyle czekać, oglądając jego „lewą” stronę lub odkształcenia narożników pojawiły się na dywanie już rozłożonym, dociśniętym tu i tam meblami o dużym ciężarze, wykorzystaj pewną zaskakująco prostą metodę.
Wystarczą dwie kostki lodu i coś ciężkiego, do utrzymania kształtu narożnika. Ten sposób opiera się na starej metodzie blokowania dzianiny. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl
Nie wiedziałam, że sposób ten już od dawna podbija internetowe kanały, po raz pierwszy zobaczyłam, jak wyprostować dywan domowym sposobem u przyjaciółki, która użyła do tego właśnie... kostek lodu. Nie minęło kilka chwil, a zagięcia w całości się rozprostowały. To prostsze, szybsze i bezpieczniejsze dla materiału niż ręczne odginanie krawędzi, użycie żelazka czy kilkugodzinne dociskanie wieżami ułożonymi z książek.
Podniesione rogi dywanu sprawiają, że wciąż się o nie potykasz, a przy tym nieestetycznie wyglądają? Użyj lodu, by więcej nie musieć się nimi przejmować:
- ułóż w narożniku, dokładnie w miejscu zagięcia 1,2 lub 3 kostki lodu (w zależności od wielkości odkształcenia do usunięcia);
- przyciśnij dywan tuż obok kostek niewielkim przedmiotem, by nadać mu właściwy kształt – to może być wazonik, świeczka, dekoracyjna figurka, kubek lub patelnia, czyli to, co akurat masz pod ręką;
- poczekaj, aż kostki lodu zupełnie się rozpuszczą i dopiero wtedy, gdy włókna nasiąkną wodą, zdejmij przedmiot nadający płaski kształt.
To naprawdę działa i nie jest niczym niezwykłym, bo zastosowanie metody utrwalania kształtu na mokro to klasyczny sposób naciągania i nadawania kształtu robótkom podczas dziergania. Zabieg ten nazywany jest blokowaniem dzianiny i zna go prawie każda babcia. Czy przy użyciu kostek lodu istnieje ryzyko zawilgotnienia dywanu i wystąpienia pleśni? Zebrana w tak niewielkiej ilości woda dość szybko wyparuje z włókien w temperaturze pokojowej, a dywan pięknie się rozłoży, nie ma powodu do obaw. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo przeczesać wilgotne włosie, by estetycznie się podniosło – zrób to grzebykiem lub monetą.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Trzepanie dywanów na śniegu wraca do łask. Dlaczego warto to robić?
Uciążliwe plamy na dywanie. Proste, ale skuteczne sposoby na odnowienie dywanu
Już nie wyrzucisz ich do odpadów zmieszanych. Wchodzą nowe przepisy