Porady domowe
Rosnące koszty ogrzewania i zaostrzające się przepisy środowiskowe sprawiają, że drewno opałowe ponownie zyskuje na znaczeniu jako alternatywa dla węgla. Choć przez lata było wypierane przez inne paliwa, dziś powraca jako rozwiązanie, które może okazać się tańsze i bardziej dostępne. Analizujemy, czy drewno rzeczywiście pozwala obniżyć rachunki i ograniczyć zużycie opału.
Czytaj artykułKomin w wyniku normalnego użytkowania ulega zabrudzeniu. Jednak zalepione sadzą, osmolone wnętrzności domowego systemu grzewczego to problem, który należy jak zdiagnozować i wyeliminować. Najważniejsze są prawidłowe użytkowanie oraz regularna konserwacja komina lub kotła. W wielu domach profesjonalne zabiegi zastępuje „dziadkowa” metoda na pozbycie się sadzy przy pomocy obierków z ziemniaków. To proste, tanie i – według sporego grona użytkowników – skuteczne rozwiązanie. Czy obierki z ziemniaków czyszczą komin? Skąd pomysł, by je stosować i czy palenie skórek jest bezpieczne? Odpowiadamy.
Czytaj artykułNa rynku dostępnych jest wiele rodzajów drewna do kominka. Poszczególne z nich przedstawiane są przez sprzedawców jako doskonały opał, co niestety często mija się prawdą. Jednym z wychwalanych gatunków jest topola – czy to dobre drewno do kominka? Jakie są jej zalety, a jakie wady? Sprawdź, czy warto ogrzewać dom drewnem osiki.
Czytaj artykułCzyszczenie płyty indukcyjnej wymaga odpowiedniego środka i bezpiecznych akcesoriów, które przywrócą tafli błysk, a jednocześnie pozwolą uniknąć jej zarysowania. Trwałych uszkodzeń powstałych w wyniku zbyt mocnego pocierania szorstką szczotką czy też zmatowienia powierzchni agresywnym środkiem nie sposób usunąć, dlatego wykorzystuję wyłącznie sprawdzoną, delikatną metodę, dzięki której płyta indukcyjna lśni. Ten sposób na czyszczenie płyty dwoma kuchennymi produktami podpatrzyłam u znajomej i dotąd mnie nie zawiódł.
Czytaj artykułW domu panuje zaduch, utrzymuje się zapach po smażeniu kotletów lub jeden z domowników choruje? Przydałoby się wywietrzyć, ale na zewnątrz jest tak zimno! Wietrzenie domu zimą budzi obawy – utrata ciepła, gdy rachunki za ogrzewanie i tak już są wysokie, nie jest nam na rękę. Na szczęście są sposoby na to, by poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach przy jednoczesnym zachowaniu ciepła. Jak wietrzyć dom zimą?
Czytaj artykułDrzwi wejściowe mogą odpowiadać za nawet 30% strat ciepła w mieszkaniu, znacząco podnosząc rachunki za ogrzewanie. Nieszczelności, brak izolacji lub niewłaściwy montaż sprawiają, że ciepło ucieka, a chłód dostaje się do wnętrza. Prezentujemy skuteczne metody ocieplenia drzwi, które pozwalają poprawić komfort termiczny i ograniczyć koszty w sezonie grzewczym.
Czytaj artykułCzyszczenie rusztu kuchenki gazowej może być kłopotliwe. Zaschnięte resztki jedzenia oraz tłuszcz są niezwykle trudne do usunięcia, dlatego wiele osób szuka skutecznych sposobów na to, by ruszt był czysty i zawsze prezentował się estetycznie. Okazuje się, że można go wyczyścić za pomocą tanich, ogólnodostępnych środków, które często znajdują się w naszej kuchni. W mig rozpuszczą stary tłuszcz, dzięki czemu ruszt kuchenki będzie jak nowy.
Czytaj artykułIstnieje wiele zróżnicowanych materiałów opałowych wykorzystywanych do ogrzewania domów. Możemy do nich zaliczyć między innymi ekogroszek, brykiet oraz pellet. Niektórzy używają również zrębków. Czy mogą one zastąpić pellet drzewny? W jakim piecu można nimi palić i jak przedstawiają się ich wady i zalety? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPłytki w kuchni to praktyczne rozwiązanie, które ułatwia utrzymanie czystości i higieny. Są też trwałe i pięknie wyglądają. Niestety podczas smażenia i gotowania pryskający tłuszcz i inne substancje wnikają w fugi, w wyniku czego powstają trudne do usunięcia zabrudzenia. Dodatkowo spoiny w kuchni pochłaniają wilgoć, co sprzyja osadzaniu się brudu i rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Aby wyczyścić fugi, nie musisz sięgać od razu po żrące i często drogie detergenty. Wystarczy kilka sprytnych trików, a spoiny między płytkami będą czyściutkie.
Czytaj artykułPellet drzewny jest popularnym materiałem opałowym wykorzystywanym do ogrzewania domów. Charakteryzuje się on nie tylko wysoką wartością opałową, ale również niską wilgotnością. Co ciekawe, niektóre osoby jako opału używają owsa. Czy opłaca się nim grzać? Jak przedstawia się jego wartość opałowa w porównaniu do pelletu drzewnego? Odpowiadamy.
Czytaj artykułPrzez zimowy okres na oknach osadza się wyjątkowo nieprzyjemny brud. Wyczyszczenie osadu często jest problematyczne i nie dają sobie rady z nim sposoby z octem czy sklepowe detergenty. Na trudne zabrudzenia na oknach najlepiej sprawdzi się specyfik domowej roboty. Kosztuje niewiele, a daje imponujące efekty.
Czytaj artykułOsady z wody i mydła oraz kamień odkładający się na łazienkowych płytkach potrafią odbierać im cały urok. Chcesz wiedzieć, jak czyścić płytki w łazience, te ścienne i te na podłodze, wykorzystując do tego wyłącznie domowe środki? Wypróbowałam wiele metod, ale tylko te 3 rzeczywiście przywróciły wypłytkowanej powierzchni połysk, wysyciły kolor i usunęły nieestetyczne zacieki, pozostawiając czyste zarówno porowate kafelki, jak i jasne, cofnięte fugi.
Czytaj artykułWybór odpowiedniego paliwa do ogrzewania ma duże znaczenie. Na rynku dominują produkty certyfikowane, ale wciąż można trafić na materiały niższej jakości, które kuszą atrakcyjną ceną. Z różnych przyczyn nie warto oszczędzać na pellecie, a niska wydajność energetyczna granulatu to wierzchołek przysłowiowej góry lodowej. Zanieczyszczony materiał nieznanego pochodzenia to więcej popiołu, wyższe ryzyko emisji szkodliwych substancji, a także większe prawdopodobieństwo awarii kotła. Po czym poznać jakość pelletu? Koniecznie zwróć uwagę na te cechy, a unikniesz problemów z piecem i wysokich kosztów naprawy.
Czytaj artykułMech może wyrosnąć wszędzie, również w przestrzeniach między kostkami brukowymi i na samej ich powierzchni. Jego rozwojowi sprzyjają łagodne i bezśnieżne zimy, jakie mamy w ostatnich latach, więc musimy się z nim zmagać nawet poza sezonem. Możemy się go pozbyć na wiele sposobów, ale nie wszystkie są przyjazne środowisku. Warto wybrać te, które są całkowicie naturalne. Sprawdź, jak usunąć mech z kostki brukowej bez użycia chemii.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 90
- Następna