Porady domowe

Co oznacza wypadanie sierści?

Wypadanie sierści u psa to nie tylko problem estetyczny. Wychodzące garściami włosy są uciążliwe i przerażające. Dlaczego psom wypada sierść?

Co oznacza wypadanie sierści?
REKLAMA

Jak zbudowana jest sierść psa?

Sierść psa w uogólnieniu składa się z podszerstka i włosów okrywowych. Istnieją jednak rasy o pojedynczej szacie bez podszerstka. Gubienie sierści jest u nich znikome. Do takich ras należą m.in.:

 • maltańczyk,
 • teriery,
 • sznaucery,
 • basenji,
 • nagie psy meksykańskie,
 • pudle,
 • shar pei,

Zdrowy wygląd okrywy włosowej jest ważną oznaką ogólnej kondycji psa. Lśniący i mocny włos powinien być zatem  celem każdego opiekuna. Pies gubi sierść naturalnie, ale zwiększone wypadanie oraz pojawienie się wyłysień lub świądu muszą skłaniać do wizyty w gabinecie weterynaryjnym.  Wypadanie sierści u psa może wiązać się bowiem z wieloma chorobami lub niedoborami żywieniowymi.

Naturalne przyczyny utraty włosa

Wielu właścicieli zgłasza się do lekarza weterynarii mówiąc, że pies strasznie gubi sierść! Utrata włosa w niektórych przypadkach bywa jednak prawdłowa, nawet gdy wyciągamy je garściami.

Pies traci sierść główne latem. Dzieje się tak w związku ze zmianą temperatury. Latem jest to w pełni naturalne zjawisko, które zwykle mija, gdy zbliża się jesień i zima. Sezonowa wymiana włosa występuje u większości ras psów i stanowi przygotowanie na cieplejsze temperatury.

Chcąc przygotować psa na lato, nie wolno go jednak golić! Sierść stanowi bowiem naturalną warstwę ochronną dla czworonoga. Jej brak doprowadziłby do poparzeń słonecznych.

REKLAMA
REKLAMA

Kiedy przyczyną utraty sierści jest choroba?

Choroby powodujące gubienie sierści można podzielić na te wynikające z niedoborów żywieniowych, zakaźne, czy genetyczne. Utrata sierści towarzyszy takim chorobom jak:

 • grzybica,
 • choroba Cushinga,
 • alergie,
 • inwazje pasożytnicze,
 • niedobory żywieniowe.

Dysplazja u psa dotyczy nie tylko stawów. Dysplazja mieszków włosowych przebiega z odbarwieniem włosa. Pies gubi wtedy bardzo dużo włosów, które są matowe i wysuszone. Chorobie nie towarzyszy ani stan zapalny, ani świąd. Diagnoza stawiana jest na podstawie badania histopatologicznego.

Czworonogi alergicznie reagują na karmę, czynniki środowiskowe oraz obecność pasożytów. Przyczyny alergii u psów są zatem takie same jak u ludzi. Alergie powodują m.in pogorszenie stanu skóry i świąd, który prowokuje u psa wylizywanie oraz gryzienie danej okolicy, co z kolei doprowadzić może do powstania wyłysień. Jednym z częstszych problemów jest alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), czyli silna świądowa reakcja psa na ugryzienie pchły. 

Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne. Przykładem jest choroba Cushinga, czyli nadczynność nadnerczy. Choroba polega na zwiększonej produkcji  kortyzolu. Standardowo pojawia się u psów powyżej 6 roku życia i towarzyszą jej takie objawy jak zwiększone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, zwiększony apetyt i utrata sierści. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.

Nadmierne wypadanie włosa występuje także przy niedoczynności tarczycy. Choroba pojawia się w średnim wieku i wiąże się z brakiem tyroksyny. Predysponowane rasy to:

 • golden retriver,
 • pinczer,
 • doberman,
 • seter irlandzki,
 • cocker spaniel.

Do wyłysień predysponowane są genetycznie także takie rasy, jak:

 • charty,
 • whippety,
 • jamniki,
 • charciki włoskie.

Chcąc odkryć przyczynę, potrzebne są badania weterynaryjne. By dowiedzieć się, dlaczego włosy wypadają w tak dużej ilości trzeba wykonać:

 • podstawowe badania krwi,
 • oznaczenie poziomu hormonów,
 • analizę włosów pod mikroskopem,
 • badania histopatologiczne.
REKLAMA
REKLAMA

Co zrobić jak psu wypada sierść?

Leki i suplementy weterynaryjne

Najważniejsze jest leczenie choroby powodującej nadmierne wypadanie psiej sierści. Istotne jest zatem zgłoszenie się do lekarza weterynarii, kiedy tylko zaobserwujemy niepokojące objawy.  W zależności od przyczyny choroba może zostać opanowana dzięki antybiotykom, lekom przeciwzapalnym, preparatom przeciwpasożytnczym lub witaminowym.

Zapobiec nadmiernej utracie sierści można  stosując suplementy zawierające odpowiednie kombinacje witamin (np. witamin A i E) oraz minerałów (np. cynku). Ich składnikami są też zwykle nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie należy jednak przesadzać z suplementacją! Wprowadzać kolejne preparaty należy pod kontrolą specjalisty.

Bardzo dobre preparaty to także niektóre szampony i odżywki. Zawierają one kompleksy witamin i substancje ułatwiające rozczesywanie, a ich zadaniem jest oczyszczanie i nawilżanie sierści. Wypadające włosy należy także często wyczesywać. 

Sierść wzmocniona żywieniem

Wypadające włosy bywają konsekwencją złego i niedoborowego żywienia psa. Rozwiązaniem problemu bywa podawanie psom odpowiedniego jedzenia. Dodanie psu do karmy siemienia lnianego lub olei rybnych wychodzi mu zwykle na dobre.

W celu poprawy kondycji skóry i sierści można bowiem podawać psu niektóre zioła oraz oleje. Wypadaniu włosów zapobiec może olej rybny,  olej z kryla, olej z wiesiołka, rzepakowy lub słonecznikowy.

Pamiętać należy także o odpowiedniej ilości i jakości białka. Lepszy profil aminokwasowy ma białko zwierzęce, które powinno znajdować się na pierwszym miejscu składu karmy.  Kolejnym istotnym dla skóry składnikiem pokarmowym jest tłuszcz. Szczególnie istotne są nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli omega-3 i omega-6. Mają one właściwości przeciwzapalne oraz nawilżające skórę. Poprawiają zatem jej zdolność do blokowania alergenów. W nienasycone kwasy tłuszczowe bogate są m.in. ryby słonowodne jak łosoś. Efekty leczenia oraz wprowadzonych zmian żywieniowych powinny być widoczne po około 4-8 tygodniach terapii.

Wypadanie sierści u psa może być oznaką choroby! Sprawdź przyczyny i dowiedz się, co zrobić jak psu wypada sierść!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

natalyniedz

Mój Apsik linieje 2 razy do roku, wet powiedział, że to normalne. Wyczesuję go, a to co jeszcze zgubi po drodze przechwytuje roomba. Sama jestem w szoku, ile jest w stanie zebrać, choć na pierwszy rzut oka podłogi wydają się czyste.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co oznacza wypadanie sierści?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.