Jak zbudowana jest sierść psa?
Sierść psa w uogólnieniu składa się z podszerstka i włosów okrywowych. Istnieją jednak rasy o pojedynczej szacie bez podszerstka. Gubienie sierści jest u nich znikome. Do takich ras należą m.in.:
- maltańczyk,
- teriery,
- sznaucery,
- basenji,
- nagie psy meksykańskie,
- pudle,
- shar pei,
Zdrowy wygląd okrywy włosowej jest ważną oznaką ogólnej kondycji psa. Lśniący i mocny włos powinien być zatem celem każdego opiekuna. Pies gubi sierść naturalnie, ale zwiększone wypadanie oraz pojawienie się wyłysień lub świądu muszą skłaniać do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Wypadanie sierści u psa może wiązać się bowiem z wieloma chorobami lub niedoborami żywieniowymi.
Naturalne przyczyny utraty włosa
Wielu właścicieli zgłasza się do lekarza weterynarii mówiąc, że pies strasznie gubi sierść! Utrata włosa w niektórych przypadkach bywa jednak prawdłowa, nawet gdy wyciągamy je garściami.
Pies traci sierść główne latem. Dzieje się tak w związku ze zmianą temperatury. Latem jest to w pełni naturalne zjawisko, które zwykle mija, gdy zbliża się jesień i zima. Sezonowa wymiana włosa występuje u większości ras psów i stanowi przygotowanie na cieplejsze temperatury.
Chcąc przygotować psa na lato, nie wolno go jednak golić! Sierść stanowi bowiem naturalną warstwę ochronną dla czworonoga. Jej brak doprowadziłby do poparzeń słonecznych.