Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Niezawodne sposoby na pająki. Jak pozbyć się pajęczaków z domu?

Mówi się, że pająki buszujące po domu przynoszą szczęście. Trudno jednak znieść ich obecność –  wzbudzają postrach i kojarzą się z brakiem higieny. Wraz ze spadkiem temperatury owady i pajęczaki zaczynają szukać cieplejszych miejsc, co oznacza, że częściej pojawiają się w naszych domach. Jak pozbyć się pająków?

Niezawodne sposoby na pająki. Jak pozbyć się pajęczaków z domu?

fot. 123RF/PICSEL

Mimo że do końca lata zostało jeszcze trochę czasu, w powietrzu czuć już jesień. Spadek temperatur oznacza, że wkrótce w wielu domach liczniej pojawią się pająki oraz inne owady, szukające ciepłych schronień. Jak pozbyć się pająków z domu?

Pająki w domu - gatunki 

W Polsce żyje 820 gatunków pająków. W mieszkaniach najczęściej spotykamy kątnika (osiąga wielkość 5 cm, ma gruby, ciemny 1,5-centymetrowy odwłok), kosarza (jest jasnobrązowy i ma długie odnóża) oraz nasosznika trzęsia, o jasnym ubarwieniu i ok. 9 mm wielkości. Wszystkie trzy gatunki są niegroźne dla ludzi, chociaż w chwili zagrożenia kątnik może ugryźć. Jego jad nie jest groźny, może jednak spowodować dotkliwy ból w miejscu ukąszenia.

Czy warto zwalczać pająki? Stawonogi te żywią się innymi owadami, dokuczliwymi dla ludzi: muchami, owocówkami, komarami, rybikami, pchłami, ćmami mrówkami, a nawet mszycami, są więc w pewnym sensie naszymi sprzymierzeńcami. Gatunki pajęczaków najczęściej pojawiające się w naszych domach nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia.

 fot. 123RF/PICSEL

Pająki w domu - jak je zwalczyć

Przeważnie pająki w domach nie są mile widziane. Ich obecność i porozwieszanie przez nie pajęczyny sprawiają, że wnętrza odbieramy jako brudne i zaniedbane. To niekoniecznie jest prawda (w czystych domach również pojawiają się pająki) jednak faktem jest, że dbanie o czystość to jedna z podstawowych zasad prewencji. Resztki jedzenia i okruszki, kurz, bałagan i zagracanie przestrzeni stwarzają idealne warunki bytowania dla tych stworzeń – mogą ukryć się w ciemnych zakamarkach, skąd łatwo im zastawiać pułapki na inne insekty, takie jak muchy czy rybiki cukrowe, które również lgną do nieuporządkowanych przestrzeni. Pamiętajmy zatem o regularnych porządkach i odkurzaniu, szczególnie w tych pomieszczeniach, w których bywamy rzadziej – piwniczkach, kotłowniach etc.

Skąd się biorą pająki w domu?

W przeciwieństwie do muszek owocówek czy moli spożywczych, które wraz z zakupami nieopatrznie sprowadzamy do domów, pająki same się do nich przedostają, wykorzystując otwarte okna czy niezabezpieczone, drobne szpary. Warto zatem założyć w całym domu moskitiery – to skuteczny sposób, by uniknąć inwazji nie tylko stawonogów, ale też innych owadów, m.in. biedronki azjatyckiej.

 fot. 123RF/PICSEL

Pewną alternatywą dla moskitier są rośliny zawierające olejki eteryczne o zapachu odstręczającym dla pająków. Na parapetach warto uprawiać miętę pieprzową, eukaliptus, lawendę, kocimiętkę, trawę cytrynową czy bazylię.

W zwalczaniu pająków pomocne są również olejki eteryczne pozyskiwane z wyżej wymienionych roślin. Warto zmieszać je ze spirytusem lub wodą i octem i rozpylać w newralgicznych miejscach: na parapetach, wzdłuż framug okiennych, w narożnikach oraz wszędzie tam, gdzie zauważyliśmy pająki lub pajęczyny. Jeśli przeszkadza nam zapach octu, można go zastąpić sokiem z cytryny lub kwaskiem.

Pięknie pachnący cynamon znany jest z tego, że doskonale działa na mrówki. Jak się okazuje, również pająki nie przepadają za jego aromatem. By je odstraszyć, możemy rozłożyć kilka lasek przyprawy (lub zmielony proszek wysypany na spodek) w miejscu ich występowania.

 fot. 123RF/PICSEL

Zapachy odstręczające dla pająków wydzielają również świece zapachowe. Zanim jednak rozłożymy je w domu, zwróćmy uwagę na ich skład! Niektóre świece zapachowe wydzielają do powietrza szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne.

Idzie jesień, a więc zaraz pojawią się kasztany i żołędzie. Zbierajmy je nie tylko po to, by wykonywać z nich jesienne dekoracje, ale również po to, by odstraszyć pająki z domu. Owoce kasztanowców i dębów emitują zapach drażniący dla tych stawonogów. „Dary jesieni” z powodzeniem zastąpią orzechy włoskie.

Czosnek, znany ze swoich właściwości odstraszających komary i mszyce, również będzie przydatny w zwalczaniu pajęczaków. W prosty sposób można przygotować czosnkowy oprysk: kilka ząbków gnieciemy, zalewamy wodą i odstawiamy na kilka godzin.

W sklepowej ofercie znajdziemy środki na pająki takie jak koncentraty do ich zwalczania, z których wykonuje się opryski oraz elektryczne odstraszacze wytwarzające fale dźwiękowe niesłyszalne dla człowieka, ale drażniące dla pajęczaków.

Deccoria.pl 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.