Muszki owocówki w domu — jak wytępić?
Muszki owocówki to muchówki z rodziny wywilżnowatych. Znamy je głównie z własnych kuchni, gdzie swoja uciążliwą obecnością potrafią dać w kość. Kręcą się zazwyczaj wokół owoców i niektórych warzyw. Mało kto wie, że tzw. octówka ma też również zasługi w rozwoju nauki — jak się okazuje, była pierwszym zwierzęciem, które umieszczono w przestrzeni kosmicznej. Przyczyniła się też do wielu odkryć w genetyce.
Co na muszki — domowe sposoby
Muszka owocówka występuje na każdym niemal każdym kontynencie, poza Antarktydą.
Owocówki dorastają do ok. 2-3 mm, przy czym samice są zwykle większe od samców. Dorosłe osobniki są żółto-brązowo umaszczone. Budową ciała przypominają inne owady z rzędu muchówek. Posiadają tylko jedną parę skrzydeł. Są wyposażone w gębowy aparat liżący, umożliwiający zlizywanie pokarmu.
Owocówki rozmnażają się błyskawicznie. Larwy rozwijają się tym szybciej, im cieplejsze jest ich środowisko. Temperatura powietrza wpływa na cykl życia owadów – jeśli spada do 12 st. C, okres rozwoju od jaja do dorosłego osobnika znacznie się wydłuża i może trwać nawet 50 dni. Owady żyją przeciętnie ok. 30 dni i w tym czasie zdolne są do stworzenia setek potomków, które dojrzałości nabierają po tygodniu. Samica może złożyć nawet 100 jaj dziennie! Nic zatem dziwnego, że jeśli jednego dnia znajdziemy w kuchni tylko kilka muszek, kilka dni później pojawia się cała chmara.
Gdzie muszki owocówki składają jaja? Czy muszki owocówki są szkodliwe?
Owocówki żerują głównie na owocach. Szczególnie przepadają za gnijącymi okazami, chociaż jaja składają w tych, które dopiero dojrzewają. Pożywienie odnajdują dzięki zapachowi – woń etanolu (wydziela się podczas fermentacji) potrafią wyczuć z kilkunastu metrów. Kiedy owad już zacznie żerowanie, przyczynia się do szybszego psucia owoców. Może roznosić również szkodliwe bakterie i wirusy.
Sposoby na muszki owocówki
Pytanie o to, jak pozbyć się muszek owocówek z domu latem, zadaje sobie chyba każdy. Nie jest to proste zadanie, ale to nie znaczy też, że całkowicie niewykonywalne. Niestety, już w przedbiegach zrezygnować trzeba z używania jakichkolwiek środków biobójczych – wyobrażacie sobie spryskiwanie nimi owoców, które przecież chcemy zjeść?
Muszki owocówki — czym je odstraszać
Najprostszym sposobem, by pozbyć się muszek owocówek, jest prewencja. Nie chcemy mieć muszek owocówek w kuchni? W takim razie dbajmy o czystość, regularnie pozbywajmy się odpadków bio Przeczytaj o nowych zasadach segregowania śmieci» czyśćmy blaty, a szybko dojrzewające owoce trzymajmy w lodówce.
Skąd się biorą muszki owocówki
W teorii zasady te brzmią całkiem prosto, w praktyce trochę trudniej się ich trzymać. Muszki przywlec możemy ze sklepu już zakupami, a niektóre owoce tracą swoje właściwości i walory smakowe, jeśli są trzymane w niskich temperaturach. Można próbować chronić owoce, układając wokół nich domowe odświeżacze powietrza na bazie eterycznego olejku miętowego lub lawendowego Przeczytaj jak zrobić olejek lawendowy» czy chociażby te zioła w doniczce – w praktyce na niewiele się one zdadzą.
Muszki owocówki a ocet
Jeśli mamy problem z kilkoma muszkami, warto wypróbować octową pułapkę. Do pustego kubeczka po jogurcie wlewamy ocet winny lub jabłkowy (a jeśli nie mamy, to np. resztkę wina czy świeże drożdże) i dodajemy do niego niedużą ilość płynu do mycia naczyń. Całość szczelnie przykrywamy naprężoną folią spożywcza, która przymocowujemy np. gumkami recepturkami. Jej powierzchnię nakłuwamy w kilku miejscach widelcem i odstawiamy w pobliżu występowania muszek. Wabione octowym zapachem muszki powpadają przez otwory do kubeczka, jednak nie będą w stanie się już z niego wydostać. Pułapkę, która działa na podobnej zasadzie, znajdziecie w każdym sklepie ogrodniczym i z artykułami do domu.
Muszki owocówki — czym zwalczać
W przypadku sporej inwazji muszki owocówki można… po prostu wciągnąć odkurzaczem. Owady są na tyle powolne, że bez problemu przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia spokojnie można je wyłapać.
Deccoria.pl