Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Domowe sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie

Pogoda nie rozpieszcza, w powietrzu czuć już nadciągająca zimę. Temperatura w nocy spada poniżej 0, w ciągu dnia jest niewiele wyższa. Nieprzychylne warunki atmosferyczne dają się we znaki każdemu – także kierowcom i ich pojazdom. Ilu z nas zdarzyło się spóźnić na umówione spotkanie, z powodu zaśnieżonego samochodu, w którym zamarzły szyby?

Domowe sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie

Z nastaniem pierwszych przymrozków w ruch poszły szczotki i skrobaczki. Kto nie trzymał ich w samochodzie, ten miał pecha – ponoć do skrobania zamarzniętych szyb w aucie można używać też karty kredytowej.  Odśnieżanie i drapanie oblodzonych szyb z samego rana nie należy do najprzyjemniejszych czynności – wymaga czasu, którego zwykle nam brakuje oraz siły i zaangażowania. Nie wspominając o tym, że przez niedbałe skrobanie można uszkodzić szyby samochodu. Na szczęście istnieją inne sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie.

jak zapobiec zamarzaniu szyb w samochodzie, czym posmarować szyby w samochodzie żeby nie zamarzały, dlaczego zamarza szyba od środka w samochodzie

Co zrobić z zamarzniętą szybą w samochodzie: Domowy odmrażacz do szyb

W sklepach aż roi się od różnych odmrażaczy i środków zapobiegających zamarzaniu szyby wewnątrz i na zewnątrz samochodu, jednakże część z nich ma zasadniczą wadę. Mogą pozostawiać one na szybie tłusty film, który znacznie ogranicza pole widzenia w czasie jazdy. Zamiast nich użyć lepiej użyć własnoręcznie wykonanych, tańszych zamienników odmrażaczy do szyb, które nie spowodują takich problemów.  Ich przygotowanie nie powinno nikomu sprawić trudności. Oto domowe sposoby na zamarznięte szyby w aucie.

co zrobić żeby nie zamarzały szyby w samochodzie, kiedy zamarzaja szyby, zamarznięta szyba, parowanie szyb w samochodzie co zrobić

Jak odmrozić zamarznięte szyby w samochodzie: Odmrażacz na bazie octu

Aby przygotować preparat na zamarznięte szyby w samochodzie zmieszaj 3 szklanki octu i 1 szklankę letniej wody. Roztwór przelej do butelki z atomizerem. Spray można używać doraźnie, rozpylając na lodową skorupę, lub profilaktycznie, celem zabezpieczenia lusterek i szyb przed zamarzaniem. Warto rozprowadzić po szybie od obu stron - to zapobiegnie zamarzaniu szyb od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Zabieg należy powtarzać raz na kilka dni.

Jak zapobiec zamarzaniu szyb w samochodzie? Wietrzenie

Jedną z przyczyn tego, że szyby auta zamarzają zimą i pojawia się na nich szron, jest nagrzane powietrze wewnątrz auta, które skrapla się, a następnie osadza na oknach i zamarza.  Z tego powodu każdorazowoszej jeździe - warto przewietrzyć samochód tak, aby powietrze we wnętrzu ochłodziło się.

Czym posmarować szyby w samochodzie żeby nie zamarzały? Ciepła woda

Pewną metodą na zamarznięte szyby w samochodzie jest również polewanie szyby wodą, ale jeden szczegół należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim na to, że woda w żadnym wypadku nie powinna być gorąca – najlepiej by była letnia. Gorąca ciecz, owszem, rozprawi się ze szronem i zamarzniętą szybą w kilka chwil, jednak gwałtowna zmiana temperatury może spowodować pęknięcie szyb!

Odmrażacz do szyb: denaturat + płyn do naczyń

Do butelki z denaturatem wlej kilka kropel płynu do mycia naczyń. Wstrząśnij, aby obie substancje się wymieszały.  Nakładając roztwór na zmarzniętą przednią szybę w aucie uważaj, by nie ochlapać karoserii – alkohol może pozostawiać na niej nieestetyczne smugi. Denaturat w domowym odmrażaczu do szyb można zastąpić spirytusem.

Jak zapobiec zamarzaniu szyb w samochodzie? Warzywa w ruch

Zimą oszczędzisz sobie zachodu ze skrobaniem zamarzniętych szyb i okien regularnie pocierając szyby… połową przekrojonej cebuli. Brzmi niedorzeczne, ale działa skutecznie.  Podobnie można wykorzystać połówkę ziemniaka.

Domowy sposób na zamarznięte szyby: Alkohol izopropylowy

Połącz wodę i alkohol izopropylowy w proporcji 1:3. Roztwór przelej do spryskiwacza.  Kiedy okna i szyby w samochodzie zamarzną, spryskaj je tak przygotowanym „odmrażaczem”. Odczekaj kilka sekund, aż lód stopnieje.  Po paru chwilach auto będzie gotowe do jazdy.

Co zrobić żeby nie zamarzały szyby w samochodzie? Lepiej zapobiegać niż leczyć

Uciążliwego drapania skrobaczką można uniknąć okładając na noc okna starymi gazetami, tekturą, kocami lub specjalną folią. Następnego dnia, zamiast drapać zamarznięte szyby w samochodzie, pozostanie jedynie zdjąć z szyb tę prowizoryczną osłonę.

Przeczytaj również: Czym i jak odśnieżać? Najważniejsze zasady

Przeczytaj również: Kiedy trzeba odśnieżyć dach?

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy zarządca nie odśnieżna dachu budynku, w którym mieszkasz

Przeczytaj również: Dlaczego powinieneś odśnieżać swój dach?

Przeczytaj również: Uważaj na sople! Mogą być zabójcze…

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.