Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak zapobiegać przeciągom? Przygotowanie okien na zimę

Przeciąg to strumień powietrza, który powstaje w pomieszczeniu na skutek otwarcia drzwi i okien lub ich nieszczelności. O ile w porze letniej przeciąg w domu przynosi prawdziwą ulgę, o tyle w sezonie jesienno-zimowym sprawia, że mimo uruchomionego ogrzewania marzniemy, a rachunki naliczane za dostarczanie ciepła windują do góry. Jak zapobiegać przeciągom?
Jak zapobiegać przeciągom? Przygotowanie okien na zimę

Jednym z możliwych powodów występowania w mieszkaniach przeciągów, czyli niepożądanych podmuchów wiatru, są nieszczelne, niepoprawnie wyregulowane okna. Z winy ich nieszczelności tracimy ok. 20-30% ciepła. Początek sezonu grzewczego to ostatni dzwonek, by sprawdzić, czy są one wystarczająco zabezpieczone i zimne powietrze nie dostaje się przez nie do wnętrza pomieszczeń. Jak to zrobić? Najprostsza metoda to przesunięcie dłonią wzdłuż krawędzi szyb i ościeżnic. Warto zwrócić uwagę również na stan okuć, zawiasów oraz obokni. Jeśli czujesz chłodny powiew to znak, że pora wykonać kilka drobnych pracy modernizacyjnych.

Jak wyregulować okna?
Z reguły już sama regulacja okna i ustawienie go w prawidłowym trybie skutecznie eliminuje problem niekontrolowanych podmuchów wiatru w domu. Co więcej, sprzyja ona obniżaniu rachunków naliczanych za ogrzewanie.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Co będzie potrzebne? Przydadzą się: śrubokręt, oryginalne klucze do regulacji okien (można zastąpić zwykłymi kluczem imbusowym, kluczem nasadowym torx).

Regulację okna zaczynamy od sprawdzenia położenia skrzydła względem ramy okiennej. W tym celu obrysowujemy okno w narożnikach ołówkiem, a następnie otwieramy je, by sprawdzić odległość między zamkniętym skrzydłem a ramą. Prawidłowo powinny zachodzić na siebie.

Śruby do regulacji skrzydła znajdują się przy górnych i dolnych zawiasach okna. Pozwalają one na ustawianie jego położenia w pionie (wysokości) oraz w poziomie (prawo-lewo). Dokręcając je z pomocą śruby imbusowej, ustawiamy skrzydło tak, by nachodziło na ramę w na kilka milimetrów.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Skontrolujmy również docisk okna – zrobimy to, wsadzając między okno a jego ramę kartkę. Okno zamykamy, a następnie staramy się wyjąć przymknięty papier. Jeśli wychodzi lekko, to znak, że trzeba również zwiększyć docisk.

Aby poprawić docisk, koniecznym będzie zmiana ustawienia śrub mimośrodowych na okuciach okiennych. Zwykle znajdują się na nich niewielkie "punkciki" - oznaczenia pokazujące, w którą stronę śruby są skierowane. Odwracając rolki ryglujące względem uszczelki, możemy zwiększać ("punkcik" powinien być zwrócony w kierunku „na zewnątrz”) lub zmniejszać  (punkcik powinien być zwrócony do wewnątrz pomieszczenia) docisk. Dzięki jego poprawieniu okno będzie ściślej przylegać do ramy, co automatycznie zwiększy jego szczelność. Należy jedynie pamiętać, że domykanie takiego okna może być nieznacznie trudniejsze - klamka może być nieco bardziej oporna.

Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wykonać tego typu prace, możemy skorzystać z usług fachowców.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Jak sprawdzić stan uszczelek?
Stan uszczelek ma kolosalny wpływ na przepuszczalność powietrza przez okna. Pamiętajmy, by dbać o nie, smarując je odpowiednimi produktami (np. smarem silikonowym lub wazeliną techniczną). Dzięki temu zachowają one swoje właściwości na długi czas. Jeśli jednak zauważymy, że są one odkształcone, popękane lub "odchodzą" od okna, należy je koniecznie wymienić na nowe! Można zaopatrzyć się w samoprzylepne uszczelki piankowe lub gumowe. Zróbmy to jak najszybciej - nie wolno zakładać ich w trakcie mrozów.

Trzeba także pamiętać, że przed każdym zabiegiem uszczelniającym, należy je dokładnie umyć specjalistycznym produktem do pielęgnacji okien oraz usunąć wszystkie nierówności (np. odchodzącą farbę). Uszczelkę należy pociąć na odpowiednie kawałki i dokładnie przykleić do ościeżnic.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Jak konserwować okucia okienne?
Okucia są kluczowym elementem w każdym oknie, choć na pierwszy rzut oka mało widocznym. Warto sprawdzić przed zimą ich stan techniczny. Jeśli te nieco się poluzowały, należy je dokręcić. Trzeba też pamiętać, że mogą wymagać nasmarowania (do tego celu najlepiej nadaje się wazelina techniczna).

Zarejestruj się! Dodaj galerię!



Szpary między ramą a szybą oraz futryną a ścianą
Stamtąd też ucieka ciepło z naszego domu! Do uszczelnienia tego typu miejsc najlepiej użyć elastycznego silikonu (koniecznie odpornego na działanie warunków atmosferycznych). Używa się go jednak tylko do okien drewnianych. Należy aplikować go na czyste powierzchnie, wyciskając go z tubki lub specjalnego pistoletu.

Aby pozbyć się nieszczelności między futryną a ścianą lub parapetem, najlepiej zaaplikować piankę uszczelniającą. Tę należy wycisnąć w odpowiedniej ilości w nieszczelnym miejscu i pozostawić do stwardnienia. Nadaje się ona do wszystkich rodzajów okien.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

 

Jak "domowym sposobem" uszczelnić okna?
W przypadku kiedy doraźnie chcemy pozbyć się dokuczliwych przeciągów, możemy położyć na parapetach specjalne ochraniacze lub złożone w kostkę koce czy ręczniki. Dobrze też zabezpieczyć szyby żaluzjami lub roletami – ograniczą one powstające starty energii. Zabieg taki ma charakter tymczasowy - jeżeli okna są stare i przepuszczają zimno, trzeba wymienić je najszybciej, jak to możliwe.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj także:

Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować?

Dom bezpieczny dla dziecka

9 sposobów na ładny zapach w szafie

Doniczki nie muszą być nudne

Zainspiruj się! Zobacz najpiękniejsze salony Polaków!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.