Porady domowe

Przypalona patelnia to jeszcze nie koniec. Popularne warzywo i odrobina soli zdziałają cuda

Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przypalić patelnię. Nie spiesz się jednak wyrzucać takiego naczynia, ponieważ można je łatwo wyczyścić przy pomocy domowych sposobów. Sprawdź, ja czyścić i dbać o patelnie, by służyły nam przez długi czas! 

Przypalona patelnia to jeszcze nie koniec. Popularne warzywo i odrobina soli zdziałają cuda
Patelnie przypalają się nie tylko w środku, ale też z zewnątrz. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

W przypadku przypalonych patelni trzeba działać szybko. Tuż po zakończeniu gotowania i przestygnięciu patelni, zalewamy ją ciepłą wodą, do której dodajemy niewielką miarkę płynu do mycia naczyń. Pomoże on zemulgować i rozpuścić tłuszcz. Zostawiamy naczynie na dłuższą chwilę do namoknięcia. Kiedy zabrudzenia zmiękną, można je zmyć, używając gąbki.

Później myjemy patelnię ponownie tak jak zwykle. Pamiętajmy, by od razu wytrzeć naczynie do sucha – dotyczy to szczególnie modeli ceramicznych. Pozostawienie patelni do samoistnego wyschnięcia na ociekaczu prowadzi do stopniowego osadzania się na jej powierzchni kamienia, który sprawia, że powłoka naczynia traci swoje właściwości. Patelnie teflonowe po każdym myciu warto przetrzeć ręcznikiem papierowym, lekko nasączonym olejem – dzięki niemu nie będzie ona niszczyć się  tak szybko.

czym wyczyścić przypaloną patelnię Jest wiele sposobów na to, jak wyczyścić przypaloną patelnię, nie uszkadzając jej. Fot.123RF.com

Domowe sposoby na czyszczenie przypalonej patelni

Czym wyczyścić patelnię od spodu? Najlepiej zacząć od domowych sposobów, które często okazują się najskuteczniejsze. Poniżej podpowiadamy, jak i czym wyczyścić patelnię, by jej nie zniszczyć.  

  • Sól

Patelnię od spodu można wyczyścić za pomocą soli. Wystarczy posypać powierzchnię patelni niewielką ilością gruboziarnistej soli, zgnieść kawałek folii aluminiowej w sprężystą kulkę, a następnie wyszorować powierzchnie patelni. Na koniec należy dokładnie ją spłukać, usuwając wszystkie resztki soli. 

W przypadku, gdy zabrudzenia powstały wewnątrz, należy wlać do patelni mocno osoloną wodę i zostawić na przynajmniej 12 godzin. Po tym czasie wodę w naczyniu należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10 minut. Gdy woda nieco przestygnie, dodaj płyn do naczyń i gąbką wyczyść patelnię. Warto jednak pamiętać, by zmywak kuchenny nie był zbyt ostry i nie porysował powierzchni patelni.     

  • Ocet 

Ocet to kolejny produkt do czyszczenia spodu patelni, który usuwa nie tylko tłuszcz, lecz także osad z kamienia czy rdzę. Warto jednak pamiętać, by nie stosować go na powierzchnie emaliowe, gdyż może powodować ich matowienie. Z kolei doskonale usunie brud z patelni stalowej czy aluminiowej. Aby zastosować tę metodę, wystarczy wlać ocet do zlewu lub miski (do której zmieści się patelnia) i moczyć dno przypalonego naczynia. Ponadto można także użyć mieszanki wody z octem (2 łyżki octu na pół szklanki wody). Zostaw patelnię do namoczenia na około godzinę, a następnie wyczyść ją za pomocą gąbki, skrobaczki, szczoteczki do zębów czy kulki z folii aluminiowej. Na koniec umyj patelnię wodą z płynem do naczyń.   

Przeczytaj również: Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? To mało znane, ale sprawdzone triki

Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? Ruszt kuchenki gazowej to rzecz, którą bardzo ciężko utrzymać w czystości. Fot.123RF/Pixabay

  • Pasta z wody utlenionej i sody oczyszczonej    

Patelnię od spodu można wyczyścić za pomocą wody utlenionej i sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać 6 łyżeczek sody z 75 ml wody utlenionej. Tak przygotowaną pastę nakłada się na przypalone miejsce i zostawia na nim przez 30 minut do godziny (aż do wyschnięcia). Po upływie tego czasu zacznij zeskrobywać całość z patelni za pomocą szczoteczki na zęby czy skrobaczki

  • Soda i ocet 

Jeśli mamy do czynienia z naprawdę uciążliwym osadem, wystarczy posypać przypaloną patelnię sodą oczyszczoną (2 łyżki), zalać octem (pół szklanki), a następnie wrzątkiem (jedna szklanka). Pianę, która powstanie w wyniku reakcji, warto zostawić na 15-30 minut. Po tym czasie należy wyczyścić patelnię gąbką i płynem do naczyń.   

  • Surowy ziemniak, sól i oliwa

Chociaż dla wielu może to wydawać się trochę dziwne, ale przypaloną patelnię można wyczyścić za pomocą surowego ziemniaka i soli gruboziarnistej. Najpierw opłucz patelnię z resztek jedzenia, a następnie wysyp na nią łyżkę grubej soli. Weź połówkę ziemniaka i zacznij delikatnie szorować powierzchnię patelni, wykonując okrężne ruchy. Po tych czynnościach spłucz patelnię, a na koniec posmaruj ją łyżeczką oliwy z oliwek, aby chronić powierzchnię.    

błędy w czyszczeniu patelni Gdy tylko patelnia ostygnie, należy umyć ją ciepłą wodą z płynem do naczyń. Fot.123RF.com

Błędy w czyszczeniu patelni 

Od razu po zakończeniu smażenia zalewasz patelnię zimną wodą? To błąd, który może doprowadzić do jej szybkiego zniszczenia! Gwałtowne ostudzenie, do jakiego dochodzi, gdy rozgrzane naczynie zetknie się z lodowato zimną wodą, powoduje szok termiczny. Ten z kolei przyczynia się do pękania i odkształcania powierzchni patelni. Dotyczy to naczyń jak ceramicznych, tak i żeliwnych czy teflonowych. W przypadku tych ostatnich nieprzywierająca warstwa może zacząć się łuszczyć, co uczyni naczynie niezdatnym do dalszego użytku. Nie dzieje się tak, gdy po zdjęciu z ognia odstawimy patelnię do „powolnego” ostygnięcia. Z tego powodu z namaczaniem patelni lepiej poczekać, gdy ta przestudzi się do temperatury pokojowej.

Do najczęstszych błędów popełnianych podczas czyszczenia patelni możemy zaliczyć m.in.:

  • namaczanie patelni przez długie godziny w wodzie – w przypadku patelni żeliwnych, żeliwo wchłania stojącą wodę, przez co pojawią się na niej plamy z rdzy. Najlepiej wlać trochę wody do patelni i doprowadzić do wrzenia aż resztki jedzenia będzie można łatwo usunąć;

  • unikaj metalowych sztućców czy druciaków – jeśli po odmoczeniu wciąż na powierzchni patelni pozostały jakieś przypalenia, możesz je delikatnie odczepić drewnianą szpatułką;

  • uważaj na chemię, nie stosuj wyjątkowo mocnych i żrących środków;

  • unikaj mycia patelni, szczególnie żeliwnych, w zmywarce;

  • niedokładne wysuszenie patelni – powierzchnia, która nie jest dokładnie wysuszona szybko rdzewieje.

Co zrobić, żeby patelnia się nie przypalała?

Należy przede wszystkim utrzymywać patelni w czystości, co nie jest trudnym zadaniem. Po każdym użyciu należy je umyć – nie tylko z wierzchu, ale też od spodu. Można też namoczyć patelnię w ciepłej wodzie, wymieszanej z płynem do naczyń, dzięki temu wszystkie świeże zabrudzenia jeszcze łatwiej będą z niej schodzić. Jeżeli będzie taka potrzeba, nie bój się użyć skrobaczki lub szorstkiej strony gąbki do mycia naczyń. Pozwoli to dokładnie zmyć każde zabrudzenie, zanim trwale przyczepi się do patelni. 

Przeczytaj również: Jak usunąć tłuszcz z mebli kuchennych? Skuteczne metody, które poradzą sobie nawet ze starym osadem

Czyszczenie tłuszczu z mebli kuchennych Gazety położone na meblach kuchennych będą wsiąkać tłuszcz. Fot. 123RF.com/Pixabay

Antystresowy olejek do kąpieli na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.