Porady domowe

Co zamiast papieru toaletowego?

Żeby wyprodukować papier, najpierw trzeba wyciąć drzewa, które są przetwarzane na miazgę. Do produkcji jednej rolki zużywa się aż 140 litrów wody. 

Co zamiast papieru toaletowego?
Fot.123RF.com

Od ilość użytego chloru, zależy miękkość papieru. To dlatego tani papier sprawia wrażenie, jakby miał w sobie drzazgi. Później rolki spakowane w plastik (zazwyczaj nie da się ich kupić na sztuki) wysyłane są do sklepu. Do naszego domu trafia produkt, który - co jest ironią losu - więcej zanieczyszczeń stworzył, niż pozwoli usunąć. 

Rozwiązanie przychodzi z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Zarówno muzułmanie, jak i Azjaci, w tym zwłaszcza Japończycy, statystycznie używają znacznie mniej papieru toaletowego niż mieszkańcy Zachodu, a zawdzięczają to bidetkom. 

Rozwiązań jest kilka. Pierwsze to oddzielny bidet, w którym można się podmyć. To jednak opcja nie tylko droższa, ale i wymagająca dodatkowej przestrzeni w łazience. Druga opcja to bidetka podtynkowa. Wygląda, jak mała słuchawka prysznicowa, do której podłączona jest woda. Możemy regulować w niej ciśnienie oraz temperaturę. Podmywamy się, siedząc na sedesie. Dzięki temu nieczystości spłukujemy, a papier służy jedynie do wysuszenia skóry. To także o wiele bardziej higieniczne od używania samego papieru toaletowego.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest nakładka bidetowa na sedes. To niewielkie urządzenie, które zastępuje deskę klozetową. Na niej, w zależności od standardu, mamy kilka opcji. Możemy nie tylko się podmyć ale i np. wysuszyć strefę intymną. Niektóre nakładki posiadają także opcję podgrzewania deski, co można docenić w zimowy poranek. 

W Japonii bardzo popularne są elektroniczne rozwiązania, które by zapewnić intymność, mogą odtwarzać szum morza lub wybrane melodie. Biorąc pod uwagę, że opisy na nich są zwykle wyłącznie po japońsku, obsługa takiej toalety cudzoziemcowi może nastręczać trudności.

Źródło: Lifehacker

Samo podmywanie jest lepsze dla skóry, higieny i środowiska. Używając papieru, ludzie codziennie na świecie do toalety spuszczają 27 tys. drzew. To ok. 10 hektarów lasów. 

Problemem może być bliski kontakt sprzętu z naszym ciałem. W przypadku desek bidetowych, w niektórych modelach rurka sama się oczyszcza. Bidet należy myć tak samo jak sedes, a słuchawkę bidetową dezynfekować. Używanie bidetki jest zalecane kobietom, zwłaszcza ciężarnym. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko zakażenia układu dróg moczowych.

Sprawdź się w quizie! Najbardziej podstępne odpady. Do którego kosza je wyrzucisz?


Co zamiast papieru toaletowego? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.