Wczesne wykrywanie zagrożenia
Jednym z najważniejszych narzędzi w zapobieganiu tragediom związanym z pożarami jest czujnik dymu. Urządzenie wyda głośny sygnał alarmowy, gdy tylko zidentyfikuje dym, a więc zanim ogień się rozprzestrzeni, uniemożliwiając samodzielne ugaszenie lub ewakuację. By jednak taki czujnik właściwie spełniał swoją funkcję, należy zainstalować go tam, gdzie ryzyko pożaru jest największe, a więc w pobliżu urządzeń grzewczych, a także sprzętów elektrycznych, takich jak ,czajnik elektryczny, toster czy ekspres do kawy. Dlatego czujnik najlepiej zainstalować w kuchni czy przedpokoju.
Ale pożary instalacji elektrycznej zdarzają się nawet od wadliwej ładowarki do telefonu czy po prostu gniazda, dlatego najlepiej zainwestować czujnik, który obejmuje jak największą powierzchnię mieszkania, lub kupić parę urządzeń. Czujnik należy zamontować na suficie, w centralnej części pomieszczenia. Unikać należy miejsc, gdzie występują silne przeciągi, co może zakłócać prawidłowe działanie. Warto wiedzieć, że LINK4 oferuje możliwość otrzymania darmowego czujnika dymu przy zakupie polisy LINK4 Dom ze składką wynoszącą co najmniej 250 zł.
– Błyskawiczna reakcja w sytuacji zagrożenia pożarem jest decydująca. Dzięki sygnałowi ostrzegawczemu czujnika domownicy mają czas, aby ewakuować się bezpiecznie z budynku i powiadomić służby ratownicze. Teraz w prosty sposób można od nas taki czujnik otrzymać i zapewnić sobie i bliskim spokój i bezpieczeństwo – mówi Mirosław Gilarski, członek Zarządu LINK4
Regularna konserwacja sprzętu elektrycznego
Wiele pożarów domów i mieszkań spowodowanych jest awarią sprzętu elektrycznego. Regularna konserwacja i sprawdzanie stanu technicznego elektroniki w domu może skutecznie zminimalizować to ryzyko. Przewody elektryczne powinny być sprawdzane pod kątem ewentualnych uszkodzeń, a sprzęt wymagający podłączenia do prądu należy wyłączać po zakończeniu użytkowania. Jeśli zauważymy, że sprzęt jest uszkodzony lub powoduje wybicie bezpieczników, podczas gdy inne urządzenia w domu są wyłączone i nie ma możliwości, by doszło do przeciążenia sieci, lepiej nie ryzykować i wymienić go na nowy.
Zabezpieczenie instalacji
Jedną z najczęstszych przyczyn pożarów jest wadliwa instalacja gazowa, elektryczna lub grzewcza. Wskazane jest zatem regularne sprawdzanie stanu rur i przyłączy. Zgodnie z prawem instalację gazową należy kontrolować co najmniej raz w roku, ale w przypadku wyczucia charakterystycznego zapachu gazu, konieczne jest natychmiastowe wezwanie specjalistów, aby zidentyfikowali i naprawili ewentualne nieszczelności.
Taką kontrolę może przeprowadzić nie tylko gazownik, ale również kominiarz. Bardzo ważne jest także zainstalowanie czujnika czadu (urządzenie często połączone jest z czujnikiem dymu), w pobliżu urządzenia grzewczego. Tlenek węgla nie ulatnia się wysoko, dlatego detektor powinien znajdować się na wysokości 140-150 cm nad podłogą. Dodatkowo przynajmniej raz na pięć lat przeprowadzajmy generalny przegląd stanu technicznego budynku i znajdujących się w nim instalacji.
Zabezpieczenie substancji łatwopalnych
Kolejnym krokiem w zabezpieczaniu domu przed pożarem jest odpowiednie przechowywanie substancji palnych. Materiały łatwopalne, jak farby, rozpuszczalniki czy chemikalia gospodarstwa domowego, powinny być przechowywane z dala od źródeł ciepła. Odpowiedniego zabezpieczenia wymagają również zapałki, zapalniczki, grzałki czy świece – nie trzymajmy ich w zasięgu ręki dziecka. Naszą rolą jest również uświadomić najmłodszych domowników, z jakim zagrożeniem wiąże się zabawa ogniem.
Niebezpieczne jest także wyrzucanie niedopałków papierosów do kosza, gdyż odpadki mogą się błyskawicznie zająć ogniem, oraz palenie w łóżku – w tym wypadku nietrudno o przyśnięcie, które może zakończyć się tragedią.
Ubezpieczenie domu
Zagrożenie pożarem należy traktować bardzo poważnie. Oczywiście w najgorszym scenariuszu może się skończyć nawet śmiercią, ale sama utrata mienia: drogich sprzętów, mebli, ukochanych pamiątek i innych wartościowych przedmiotów, jest już bardzo dotkliwa. Straty materialne można ograniczyć, wykupując ubezpieczenie domu i mieszkania.
Polisa Dom od LINK4 obejmuje ochroną domy jednorodzinne, mieszkania i przynależne do nich pomieszczenia, jak: garaże, piwnice, komórki lokatorskie itp. Ubezpieczenie obejmuje nie tylko nieruchomości, ale także mienie ruchome znajdujące wewnątrz takie jak meble, dywany, wyposażenie, sprzęty RTV i AGD i inne przedmioty. W razie nieszczęśliwego wypadku możemy liczyć na sprawny proces likwidacji, wypłatę odszkodowania oraz wsparcie ekspertów.
Ochrona domu przed pożarem obejmuje nie tylko zastosowanie środków zapobiegawczych, takich jak montaż czujników dymu, kontrola instalacji czy zabezpieczenie łatwopalnych substancji, ale także ubezpieczenie, które daje nam finansową ochronę przed stratami materialnymi. Zatroszczenie się o te kwestie może znacząco zmniejszyć ryzyko pożaru, a w razie gdy już dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia – zminimalizować jego skutki.