Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czy można odpowietrzyć kaloryfery z sezonie grzewczym? Zobacz, jak to zrobić

Nie da się całkowicie zabezpieczyć instalacji grzewczej przed zapowietrzeniem. To normalne, że podczas intensywnego użytkowania pojawiają się w niej pęcherzyki powietrza – niektóre już na etapie napełniania. Stukot, świsty i bulgotanie oraz wychłodzenie grzejnika to najbardziej oczywiste objawy zapowietrzenia. Zdarza się ono również w sezonie grzewczym nawet wtedy, gdy instalacja została odpowiednio przygotowana do działania. Jak odpowietrzyć kaloryfer w sezonie grzewczym – krok po kroku przeprowadzimy cię przez procedurę usuwania powietrza z wnętrza urządzenia.

Czy można odpowietrzyć kaloryfery z sezonie grzewczym? Zobacz, jak to zrobić
Jak rozpoznać zapowietrzony kaloryfer? Będzie chłodny, a przy tym zacznie wydawać dziwne dźwięki przy czym objawy te nie muszą występować jednocześnie. Fot. kelvinjay/CanvaPro

Spis treści:

Jak rozpoznać zapowietrzony kaloryfer?

Do utrzymania wysokiej efektywności grzania oraz dłuższej żywotności urządzeń zapewniających ciepło w twoim domu konieczne jest ich regularne sprawdzanie. Monitorowanie działania i reagowanie na stwierdzane nieprawidłowości pozwalają uniknąć uszkodzeń korozyjnych grzejników, a także utrzymać ich właściwą moc cieplną przez cały sezon grzewczy.

Zdarza się, że grzejniki, niezależnie od tego czy są one nowe, czy stare, zapowietrzają się, co nie pozwala dobrze ogrzać mieszkania. Zamiast równomiernie rozchodzącego się ciepła mamy zimne miejsca na powierzchni kaloryfera, który jednocześnie bulgocze, świszczy i nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Walczysz ze skutkami zapowietrzenia grzejników, pomimo że przygotowałeś wszystkie urządzenia do pracy zgodnie z instrukcją rozkręcania już na początku sezonu? Skąd bierze się powietrze w twojej instalacji i dlaczego problem nawraca? 

Zaburzona cyrkulacja gorącej wody w grzejniku wynika z tego, że w instalacji nagromadziło się powietrze. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są różne, znaczenie ma np.: 

  • rodzaj instalacji –  instalacje otwarte znacznie częściej ulegają tej drobnej „awarii”, 
  • nieprawidłowe napełnianie instalacji
  • brak wstępnego odpowietrzania przed sezonem grzewczym – usunięcie powietrza oraz innych nagromadzonych gazów pozwoli wypełnić przewody i kaloryfer wodą na całej ich powierzchni, a tym samym poprawi wydajność układu, 
  • niska jakość wykonania poszczególnych elementów instalacji, która przyczynia się do powstawania nieszczelności w układzie lub wykorzystanie tworzyw sztucznych, które nigdy nie są w pełni szczelne

Podstawowym zabiegiem przygotowującym grzejniki do działania jest ich wstępne odpowietrzanie. Wykonuje się je jesienią, jeszcze zanim okres grzewczy rozpocznie się na dobre. Jeśli w czasie codziennej eksploatacji problem pęcherzyków powietrza w układzie powróci, usłyszysz dziwne hałasy, a kaloryfer będzie grzał tylko częściowo, proces odpowietrzania należy jak najszybciej powtórzyć.

Przeczytaj również: Najłatwiejszy sposób na wyczyszczenie grzejnika. Będzie pracował wydajniej

Jak odpowietrzyć kaloryfer w sezonie grzewczym – krok po kroku

Długotrwałe zapowietrzenie zwiększa ryzyko trwałego uszkodzenia kaloryfera, dlatego im szybciej usuniesz zebrane w nim pęcherzyki powietrza, tym lepiej i to nie tylko z uwagi na komfort cieplny, która drobna „awaria” tak skutecznie odbiera. Jak odpowietrzyć kaloryfer w sezonie grzewczym? Krok po kroku pozbędziesz się nadmiaru powietrza, oto prosta instrukcja, jak zrobić to szybko i skutecznie. 

Najpierw sprawdź, w jaki odpowietrznik został wyposażony grzejnik, ważna jest konstrukcja zaworu, ponieważ to od niej zależy, w jaki sposób i czym odpowietrza się urządzenie. Podstawowy zawór odkręcisz dłonią lub za pomocą specjalnego kluczyka. Z kolei automatyczny odpowietrznik nie wymaga twojej ingerencji, zadziała sam, gdy usunięcie powietrza będzie konieczne. Jednak uważaj, zautomatyzowane rozwiązania bywają awaryjne, warto o tym pamiętać.

grzejniki Zanim odpowietrzysz kaloryfer, zakręć termostat. Po zakończeniu zabiegu ponownie ustaw pożądaną moc i poczekaj, aż urządzenie w całości się rozgrzeje. Fot. Etadly/CanvaPro

Do odpowietrzenia grzejnika przyda ci się odpowiednie akcesorium: śrubokręt lub specjalny klucz. Następnie wykonaj poniższe kroki:

  • skręć kaloryfer na 0 lub gwiazdkę/śnieżynkę na czas oczyszczania układu;
  • przygotuj naczynie do zebrania wyciekającej wody lub ręcznik do rozłożenia pod grzejnikiem i ochrony podłogi;
  • użyj wybranego narzędzia do odkręcenia zaworu;
  • przekręć go na tyle, by usłyszeć świst ulatującego powietrza;
  • poczekaj, aż powietrze ucieknie, a z układu zacznie wydostawać się woda – to sygnał do zakręcenia zaworu;
  • ponownie ustaw termostat i pozwól, by grzejnik równomiernie się nagrzał.

Niekiedy zdarza się, że podczas odpowietrzania z układu wypływa sporo wody, ponieważ zawór nie zostanie zamknięty dostatecznie szybko. Wówczas zmienia się ciśnienie i konieczne jest ponowne jego wyregulowanie. Chcesz mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z planem? Pamiętaj, by sprawdzić ciśnienie w układzie zarówno przed zabiegiem, jak i po zakończeniu odpowietrzania.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak ustawić termostat na grzejniku? Przez te błędy tracisz pieniądze

Walka z zimowym spadkiem efektywności. Najlepsze sposoby na utrzymanie mocy paneli fotowoltaicznych

Jak rozpalić w kominku – instrukcja. Co najlepiej nadaje się na podpałkę?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.