Fot.123RF.com
Zazwyczaj sprzątamy często, lecz niezbyt dokładnie. O czym można zapomnieć? Wśród tych rzeczy jest na przykład wnętrze tostera. Pozostawione tam okruchy mogą palić się, ale i przyciągać robactwo. Warto pamiętać też o zamrażarce czy szufladzie na sztućce. Przedstawiamy listę najczęściej pomijanych zakamarków w kuchni.
Zagłębienia pod szafkami - w tych miejscach gromadzi się najwięcej resztek i kurzu. Jeśli nie odkurzamy tych przestrzeni zbyt często, to na pewno podłoga, na której mele są postawione jest bardzo brudna, a ściana niemalże czarna. Warto robić to minimum raz w miesiącu. Dzięki temu zapobiegniemy niszczeniu się koloru na ścianach i będziemy mieć poczucie naprawdę posprzątanego mieszkania!
Piekarnik - to jedno z najbardziej zaniedbywanych urządzeń w kuchni. Po każdym użyciu powinien być dobrze wyczyszczony. W przeciwnym razie resztki pieczonego jedzenia pozostaną w piekarniku na dobre i trudno będzie się ich pozbyć. Piekarnik wymaga czyszczenia każdej jego części oddzielnie. Najlepiej zacząć od wnętrza. Czyścimy je na mokro, specjalnym produktem chemicznym, płynem do mycia naczyń, wodą z octem lub sodą oczyszczoną. Tak samo należy postąpić z wewnętrzną stroną drzwi do piekarnika. Z zewnątrz wystarczy umyć je produktem do czyszczenia powierzchni szklanych lub woda z kroplą octu.
Osobno należy potraktować blachy do pieczenia i ruszt. Te dobrze jest namoczyć przez chwilę w gorącej wodzie z płynem do naczyń lub mydłem i dokładnie wyszorować szczoteczką do usuwania trudnych zabrudzeń z naczyń.
Codzienne dbanie o czystość w kuchni to coś więcej, niż jedynie estetyka. Dzięki temu mamy pewność, że jedzenie, które przygtowujemy jest pozbawione bakterii, a nasze sprzęty kuchenne będą nam jeszcze służyć przez lata.
Jak czyścić zabrudzoną kuchenkę i piekarnik?
Wnętrza szafek - raz na jakiś czas, warto wyjąc wszystkie rzeczy ze środka i przejrzeć ich stan.
Kuchenka mikrofalowa - trochę wody i sok z cytryny, usuną brzydkie zapachy i plamy. Sprawdź:Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Sześć zaskakujących zastosowań kuchenki mikrofalowej
Deska do krojenia - Dr Chuck Gerba z Uniwersytetu w Arizonie przekonuje, że deska klozetowa jest znacznie czystsza, niż nasze deski w kuchni! W swoich badaniach skupiał się m.in. na bakteriach kałowych. Ich obecności w kuchni dopatruje się dzięki surowemu mięsu, które na nich kroimy. Dodaje też, że o deski do krojenia, nie dbamy aż tak, jak o tą w toalenie.
Zlewozmywak i blat kuchenny - mimo, że wydaje nam się, że są one czyste, mylą nas pozory. Znajdują nie na nich ogromne pokłady bakterii. To wszystko wina powierzchownego czyszczenia bez produktów bakteriobójczych. Pamiętaj, stosuj je nie tylko w łazience! Kuchnia pełna jest niebezpiecznych mikroorganizmów, o których na co dzień zapominamy.
Ekspert radzi, jaki blat kuchenny wybrać?
Jak czyścić drewniany blat?
Gąbka do mycia naczyń - wszystkie gąbki i ściereczki są prawdziwym siedliskiem bakterii. Są w ciągłym styku z jedzeniem i wilgocią, co sprzyja szybkiemu mnożeniu się zarazków. Należy pamiętać o tym, aby wymieniać je jak najczęściej, a po każdym użyciu dokładnie osuszać. W przeciwnym razie, zamiast czyścić, będziemy jedynie roznosić niewidzialne dla oka mikroorganizmy.
Deccoria.pl