Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czy nie zapominasz o tych miejscach, sprzątając kuchnię?

Sprzątanie kuchni to nie lada wyzwanie. Chcemy mieć przecież jak najczyściej w miejscu, gdzie przygotowujemy posiłki. 

Czy nie zapominasz o tych miejscach, sprzątając kuchnię?

Fot.123RF.com

Zazwyczaj sprzątamy często, lecz niezbyt dokładnie. O czym można zapomnieć? Wśród tych rzeczy jest na przykład wnętrze tostera. Pozostawione tam okruchy mogą palić się, ale i przyciągać robactwo. Warto pamiętać też o zamrażarce czy szufladzie na sztućcePrzedstawiamy listę najczęściej pomijanych zakamarków w kuchni.

Zagłębienia pod szafkami - w tych miejscach gromadzi się najwięcej resztek i kurzu. Jeśli nie odkurzamy tych przestrzeni zbyt często, to na pewno podłoga, na której mele są postawione jest bardzo brudna, a ściana niemalże czarna. Warto robić to minimum raz w miesiącu. Dzięki temu zapobiegniemy niszczeniu się koloru na ścianach i będziemy mieć poczucie naprawdę posprzątanego mieszkania!

Piekarnik - to jedno z najbardziej zaniedbywanych urządzeń w kuchni. Po każdym użyciu powinien być dobrze wyczyszczony. W przeciwnym razie resztki pieczonego jedzenia pozostaną w piekarniku na dobre i trudno będzie się ich pozbyć. Piekarnik wymaga czyszczenia każdej jego części oddzielnie. Najlepiej zacząć od wnętrza. Czyścimy je na mokro, specjalnym produktem chemicznym, płynem do mycia naczyń, wodą z octem lub sodą oczyszczoną. Tak samo należy postąpić z wewnętrzną stroną drzwi do piekarnika. Z zewnątrz wystarczy umyć je produktem do czyszczenia powierzchni szklanych lub woda z kroplą octu.

Osobno należy potraktować blachy do pieczenia i ruszt. Te dobrze jest namoczyć przez chwilę w gorącej wodzie z płynem do naczyń lub mydłem i dokładnie wyszorować szczoteczką do usuwania trudnych zabrudzeń z naczyń.

Codzienne dbanie o czystość w kuchni to coś więcej, niż jedynie estetyka. Dzięki temu mamy pewność, że jedzenie, które przygtowujemy jest pozbawione bakterii, a nasze sprzęty kuchenne będą nam jeszcze służyć przez lata.

Jak czyścić zabrudzoną kuchenkę i piekarnik?

Wnętrza szafek - raz na jakiś czas, warto wyjąc wszystkie rzeczy ze środka i przejrzeć ich stan. 

Kuchenka mikrofalowa - trochę wody i sok z cytryny, usuną brzydkie zapachy i plamy. Sprawdź:Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Sześć zaskakujących zastosowań kuchenki mikrofalowej

Deska do krojenia - Dr Chuck Gerba z Uniwersytetu w Arizonie przekonuje, że deska klozetowa jest znacznie czystsza, niż nasze deski w kuchni! W swoich badaniach skupiał się m.in. na bakteriach kałowych. Ich obecności w kuchni dopatruje się dzięki surowemu mięsu, które na nich kroimy. Dodaje też, że o deski do krojenia, nie dbamy aż tak, jak o tą w toalenie. 

Zlewozmywak i blat kuchenny  - mimo, że wydaje nam się, że są one czyste, mylą nas pozory. Znajdują nie na nich ogromne pokłady bakterii. To wszystko wina powierzchownego czyszczenia bez produktów bakteriobójczych. Pamiętaj, stosuj je nie tylko w łazience! Kuchnia pełna jest niebezpiecznych mikroorganizmów, o których na co dzień zapominamy.

Ekspert radzi, jaki blat kuchenny wybrać?
Jak czyścić drewniany blat?

Gąbka do mycia naczyń  - wszystkie gąbki i ściereczki są prawdziwym siedliskiem bakterii. Są w ciągłym styku z jedzeniem i wilgocią, co sprzyja szybkiemu mnożeniu się zarazków. Należy pamiętać o tym, aby wymieniać je jak najczęściej, a po każdym użyciu dokładnie osuszać. W przeciwnym razie, zamiast czyścić, będziemy jedynie roznosić niewidzialne dla oka mikroorganizmy. 

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.