Porady domowe

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w ogrodzie. Pomagają nam w walce z wieloma upartymi i trudnymi szkodnikami. Umilają wiosenne i letnie poranki swoim wesołym śpiewem, uczą najmłodszych żyć w zgodzie z przyrodą. Zima to dla nich trudny czas, warto dowiedzieć się, jak wspomóc naszych skrzydlatych przyjaciół w mroźne dni.

Czym dokarmiać ptaki zimą?
REKLAMA

Fot.123RF.com

Rośliny

Rośliny, które sprzyjają ptakom, można podzielić na gatunki, które dają im schronienie oraz są dla nich pokarmem. Zarówno jedne, jak i drugie warto posadzić w naszym ogrodzie. Ptaki uwielbiają chować się wśród gałęzi takich gatunków jak: sosny, świerki, jodły, berberysy, modrzewie, ogniki czy ligustry. Dzięki swoim gęstym gałęziom, kolcom lub szpilkom, gatunki te stanowią ochronę przed drapieżnikami. Świetnie, jeśli rośliny są posadzone w grupach lub w formie żywopłotowej.

Gatunki, którymi żywią się ptaki to np. owocodajne rokitniki, ognik, berberys, jarzębina, bez czarny, czeremcha, cis, głóg, ligustr, tarnina, winobluszcz, pigwowiec, irga, kalina. Te zaś o atrakcyjnych dla ptaków nasionach to przede wszystkim: słonecznik, leszczyna, krwawnik, bylica, tasznik, mniszek, róże.

Jeśli choć kilka z tych gatunków mamy w swoim ogrodzie, możemy być pewni, że prędzej czy później zawitają do nas ptaki. Jednak może być to niewystarczające, kiedy w połowie zimy wszystkie nasze ogrodowe zapasy zostaną przez ptaki wyjedzone, a zmarznięta na kość ziemia, lub zasypane śniegiem rabaty nie będą już taką kolorową stołówką. Wtedy z pomocą powinnyśmy przyjść właśnie my.

Zobacz więcej zdjęć

Dokarmianie ptaków

Wciąż trwa dyskusja, czy ptaki powinno się dokarmiać. Jedni uważają, że dokarmianie oducza zwierzęta samodzielności, inni zaś zauważają, że dokarmianie to nasz obowiązek, gdyż z powodu działalności człowieka niszczone są naturalne, ptasie siedliska. Dla niezdecydowanych kompromis – dokarmiajmy, ale mądrze i bezpiecznie dla ptaków.

Miejsce do karmienia powinno być dla ptaków bezpieczne, najlepiej odizolowane od kotów. Raczej ciche, spokojne, bez przeciągów i silnych wiatrów. Ptaki dobrze jest dokarmiać w zadaszonym karmniku, który należy od czasu do czasu wyczyścić, dzięki temu chronimy zwierzęta przed chorobami pasożytniczymi i nieświeżym pożywieniem. Oprócz karmy dobrze umieszczać tam także czystą wodę. Nie podajemy resztek ze stołu, gdyż mogą one zaszkodzić. Jeżeli już raz zaczniemy dokarmiać ptaki w naszym ogrodzie, należy kontynuować tę czynność, ponieważ nasi ptasi przyjaciele przyzwyczajają się do miejsca, gdzie mogą zdobyć żywność. Skład karmy możemy komponować sami z nasion, ziaren i suszonych owoców, lub kupić gotowe mieszanki przeznaczone do dokarmiania. Skład karmy powinien być w dużym stopniu  dostosowany do tego, jakie gatunki odwiedzają nasz karmnik.

Zobacz więcej zdjęć

MIĘKKOJADY (np. drozdy) lubią przede wszystkim siekane owoce: jabłka, gruszki, cytrusy, rodzynki, owoce dzikiej róży, jarzębiny, głog. Można im również podawać smalec oraz mieszankę zbóż, kasz i ryżu.
KRUKOWATE (sroki, wrony, kawki i gawrony) uwielbiają mieszanki ziaren z kaszami, ryżem oraz kawałkami chleba, lubią też słoninę.
ŁUSZCZAKI (m.in. wróbel, szczygieł, gil i czyż lubią drobne ziarna maku, lnu, dyni, słonecznika owsa oraz siekane orzech włoskie. Jedzą też kaszę, obierki z jabłek i pieczywo.

Dla wszystkich ptaków świetnym pokarmem są tłuste nasiona lnu i słonecznika, a dla tych gatunków, które do prawidłowego rozwoju i życia potrzebują wysokokalorycznych tłuszczów, gdyż odżywiają się głównie małymi zwierzętami, a nie nasionami (sikorki, kowaliki) najlepszym pokarmem jest słonina, smalec oraz mielone, surowe lub gotowane mięso. Ale uwaga, musi to być zawsze świeże (np. słonina nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie).

Zobacz więcej zdjęć

Jak zrobic karmnik dla ptaków?

Przygotuj: Suche gałązki, dużą puszkę, pokarm dla ptaków, klej na gorąco, nóż do tapet, sznurek.

Odetnij dno puszki, tak by pozostał otwarty walec. Klejem na gorąco przyklej do niej gałązki różnej długości, jedna obok drugiej. Ze sznurka zrób zawieszkę, wsyp pokarm dla ptaków i karmnik jest gotowy do wystawienia za okno.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czym dokarmiać ptaki zimą?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.