Porady domowe

Czyszczenie rolet z plam i pleśni. Jak wyczyścić rolety materiałowe bez ściągania?

Czyszczenie rolet powinno być przeprowadzane regularnie, przy okazji mycia okien, a nawet częściej. Dzięki temu zapobiegniemy powstaniu trwałych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Jak wyczyścić rolety materiałowe bez ściągania? Jak pozbyć się z nich plam i pleśni? Przedstawiamy domowe sposoby na odświeżenie rolet materiałowych. 

Czyszczenie rolet z plam i pleśni. Jak wyczyścić rolety materiałowe bez ściągania?
Prosta mieszanka z domowych składników w mig usuwa plamy i pleśń z rolet. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak często czyścić rolety?

Roleta to system osłonowy, który – w zależności od rodzaju – może chronić czy to przed włamaniem, czy też przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczenia. Pełni także funkcję dekoracyjną. Rolety materiałowe są osłonami montowanymi wewnątrz mieszkania czy domu – pozwalają także na ochronę prywatności, ponieważ utrudniają lub uniemożliwiają zajrzenie do środka. Występują w licznych odmianach, spośród których najpopularniejsze są:

  • rolety dzień-noc,
  • rolety rzymskie,
  • rolety zwijane.

Choć często je pomijamy przy myciu okien, rolety również powinny być regularnie czyszczone. To zapobiegnie osadzaniu się na nich kurzu, tworzeniu plam, a nawet pleśni. Jeśli pominiemy ten zabieg, zanieczyszczenia mogą wniknąć w rolety tak głęboko, że ich usunięcie może się stać niezwykle trudne, a wręcz niemożliwe. Jak często czyścić rolety? Warto odkurzać je co najmniej raz w tygodniu. Przede wszystkim jednak o czyszczeniu rolet powinniśmy pamiętać przy okazji mycia okien.

czyszczenie rolet Utrzymywanie rolet w czystości sprawia, że osłony okienne zawsze wyglądają estetycznie. Fot. 123RF/PICSEL

Jak wyczyścić rolety materiałowe bez ściągania?

Czyszczenie rolet powinno być wykonywane regularnie, ale trzeba robić to ostrożnie, aby ich nie uszkodzić. Niektóre rolety można prać w pralce, ale zależy to przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane. Te uszyte z tkanin firanowych czy zasłonowych można bez obaw czyścić na mokro, zdejmując z nich najpierw części, których nie można prać. Z rolet rzymskich należy najpierw usunąć usztywniające pręty i wyjąć dolny obciążnik. Odpowiednia temperatura prania to zaś 30 stopni, chyba że producent zaleca inaczej.

Najlepiej jednak czyścić rolety materiałowe po ich rozwinięciu, ale bez ściągania. Jak to zrobić? Na co dzień najlepiej pomóc sobie odkurzaczem, usuwając kurz zarówno z całego mechanizmu, jak i z powierzchni tkaniny. Odkurzacz ustawmy jednak na najniższą moc i zamontujmy specjalną końcówkę szczotkową, aby nie uszkodzić materiału.

Przydatna może się okazać także rolka do czyszczenia ubrań. Możemy też omieść rolety z kurzu przy pomocy miękkiej ściereczki czy miotełki, a w razie potrzeby przetrzeć ich powierzchnię lekko wilgotną (ale nie mokrą) szmatką lub gąbką. Można ją zwilżyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Istotne jest, by detergent był delikatny i by nadmiernie nie zmoczyć rolety, ponieważ nadmiar wody może zdeformować materiał.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić okap kuchenny? Sprawdzone sposoby

Jak wyczyścić plamy i pleśń na roletach z materiału – domowe sposoby

Jak usunąć plamy z rolet? Możemy użyć delikatnych detergentów ze sklepu, czyli mydła lub płynu do mycia naczyń. Wystarczy dodać je do wody, namoczyć w niej gąbkę i delikatnie potrzeć zabrudzone miejsce. Do usunięcia mniejszych plam możemy też wykorzystać szczoteczkę do zębów. Wyczyszczone na mokro rolety należy pozostawić na jakiś czas, by wyschły. Jeśli o tym zapomnimy i je zwiniemy, może się na nich rozwinąć pleśń.

Jak usunąć pleśń z rolet? Można użyć roztworu z proszku do prania, płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Jedną łyżkę proszku mieszamy z 1 łyżką płynu i z 1 litrem wody. Nanosimy odrobinę roztworu na miejsce, w którym pojawiła się pleśń i wcieramy miękką gąbką lub delikatną ściereczką z mikrofibry. Konieczne może być także użycie mocniejszych preparatów, jednak dostosowanych do rodzaju materiału, aby go nie odbarwić.

Jakie jeszcze są domowe sposoby na plamy i pleśń na roletach? Możemy wykorzystać:

  • roztwór sody oczyszczonej i wody – przygotowujemy go, mieszając sodę i wodę w proporcjach 1:1,

  • roztwór octu i wody – przygotowujemy go, mieszając składniki w proporcjach 1:1,

  • woda utleniona i ocet – roztwór przygotowujemy, mieszając składniki w proporcjach 1:1, pamiętając jednak, że można go stosować wyłącznie do czyszczenia jasnych rolet.

Powinniśmy najpierw nałożyć środki czyszczące na niewielki fragment rolety i to w mało widocznym miejscu. Tym samym zapobiegniemy ewentualnemu odbarwieniu materiału i konieczności wymiany rolety na nową.

Przeczytaj również: 

Jak wyczyścić pralkę? Zastosuj domowe metody, żeby nie płacić fachowcom za naprawę

Elżbieta Romanowska prowadzącą "Nasz nowy dom". Zastąpi Katarzynę Dowbor

"Ekologicznie": Absurdy pod szyldem "eko" na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.