fot. 123RF/PICSEL
Lawenda to roślina ozdobna i lecznicza z rodziny jasnowatych. Ten kępiasty półkrzew pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego, jednak doskonale radzi sobie w polskich warunkach. Osiąga wysokość ok. 50 cm. Ma gęsto rozkrzewiające się pędy z bujnym ulistnieniem. Lawendę wysiewa się zwykle wczesną wiosną – warto o tym pamiętać, jeśli w przyszłym roku będziemy chcieli wykorzystać jej niezwykłe właściwości. Kwitnie od czerwca do października. Wytwarza wówczas drobne, fioletowo-purpurowe kwiaty. Jak uprawiać i pielęgnować lawendę? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
Szkoda, by ta pięknie wyglądająca latem roślina, jesienią obumarła i zmarzła. Aby nie marnować jej w ten sposób, warto ją zbierać i suszyć, dzięki czemu będziemy mogli ją wykorzystywać cały rok. Najlepiej ścinać ją na krótko przed rozwinięciem kwiatów, wtedy ma w sobie najwięcej olejków eterycznych, które odpowiadają za jej ciekawe zastosowania. Przeczytaj, jak suszyć lawendę. Pod ręką w domu warto mieć także suszoną lawendę lub olejowy macerat – bardzo łatwo można go przygotować w domowych warunkach. Jeśli jeszcze nie uprawiamy tej rośliny, w sklepach i aptekach zakupić możemy gotowy susz lub olejek eteryczny z lawendy - oba sprawdzą się tak samo świetnie.
Lawendowy środek do odkurzania mebli
Skuteczny preparat, który sprawdzi się do odkurzania mebli i innych akcesoriów przygotujemy, wykorzystując ocet i świeżą lub suszoną lawendę. Części rośliny umieszczamy w słoiku i zalewamy octem. Naczynie szczelnie zamykamy, odstawiamy na parę dni. Po tym czasie przelewamy płyn do butelki z atomizerem. Dla wzmocnienia efektu można do niego dodać jeszcze kilka kropel olejku eterycznego lawendowego oraz odrobinę gliceryny. Octowy „macerat” świetnie usuwa kurz z mebli i innych akcesoriów. Dodatek gliceryny sprawia, że w przyszłości zanieczyszczenia i drobinki nie będą się na nich osadzać.
Lawenda kontra mrówki
Mrówki to pożyteczne owady, jednak wcale niemile widziane w naszych domach. By pozbyć się owadów, w miejscach, gdzie się pojawiają warto ułożyć bukiety z suszonej lawendy lub spodeczki z wysypanym suszem.
Lawenda a ćmy i muchy
Czysty alkohol — wódkę lub spirytus — przelewamy do butelki z atomizerem i dorzucamy do niego garść suszonej lawendy. Rozpylamy środek dwa razy dziennie w pomieszczeniu, gdzie nieustannie pojawiają się muchy. Jeśli zmagamy się z ćmami, w godzinach wieczornych środek rozpylamy przy oknach i parapetach. Dlaczego warto stosować taki specyfik? Nie tylko pozbędziemy się owadów, ale też odświeżymy powietrze i nadamy mu pięknego zapachu.
Lawenda jako środek przeciwko komarom i kleszczom
Lawenda znana jest również z tego, że odstrasza komary i kleszcze. Będzie więc świetnym dodatkiem do repelentu domowej roboty. Przygotujemy go na bazie octu spirytusowego lub jabłkowego, wódki zmieszanej z wodą lub olejem jojoba. Alkohol można zastąpić ekstraktem roślinnym na jego bazie, np. ekstraktem z oczaru wirginijskiego. Do wybranej substancji dodajemy suszoną lawendę lub jej esencję zapachową. Przyda się również butelka z atomizerem, do której przelejemy gotowy preparat. Co ciekawe, świeżą lawendę można wetrzeć w miejsca po pogryzieniu przez komara, ponieważ łagodzi podrażnienia.
Przeczytaj: Dlaczego komary niektórych gryzą częściej niż innych? Naukowcy znają odpowiedź
Lawenda a mole
Intensywny zapach lawendy odstrasza również mole spożywcze. Prewencyjnie w kuchennych szafkach trzymajmy lawendowe zawieszki lub suszone kwiaty. Jeśli na profilaktykę jest za późno, a mole zaczęły żerować na naszych zapasach, pamiętajmy, by do środków, którymi będziemy sprzątać kuchnię (w przypadku inwazji moli to jest nieuniknione) dodać ocet jabłkowy i właśnie lawendę – w postaci olejku eterycznego lub maceratu.
Woreczki zapachowe – do szafy, samochodu i pod poduszkę
Woreczki z lawendowym suszem to jeden z najlepszych sposobów, by odświeżyć powietrze w niewielkich przestrzeniach, gdzie jego cyrkulacja jest utrudniona, czyli np. w szafach czy samochodach. Jak wykonać woreczek zapachowy? Nic prostszego! Potrzebujemy suszonej lawendy i kawałek przewiewnej tkaniny: niepotrzebną apaszkę czy bawełnianą koszulkę. Susz zawijamy w materiał i całość owijamy ozdobną wstążką. Lawendowe woreczki zapachowe umieszczone w szafie nie tylko nadadzą ubraniom przyjemny, delikatny aromat – będą działały również zapobiegawczo przeciwko molom ubraniowym.
Woreczek zapachowy umieszczony pod poduszką to gwarancja długiego, spokojnego i regenerującego snu. Związki aromatyczne zawarte w lawendzie wpływają na organizm rozluźniająco i wyciszająco, poza tym pomaga ona zwalczać stres i łagodzić skutki jego występowania, polecana jest w przypadku bezsenności, ponieważ osłabia czynności układu nerwowego.
Lawenda odstrasza koty
Kwitnąca lawenda posadzona w ogrodzie działa odstraszająco na wolnożyjące koty. W podobny sposób możemy wykorzystać tę roślinę w warunkach domowych i wobec naszego mruczka, który z nowej sofy uczynił sobie drapak. Co zrobić, gdy kot drapie meble? Sprawdź! Mocnym napar z lawendy warto rozpylać wszędzie tam, skąd chcemy przegonić zwierzaka.
Deccoria.pl