Porady ogrodnicze

Uprawa i zbieranie lawendy

Lawenda to urokliwa, zimozielona krzewinka rodem z południa Europy. Latem uwodzi nie tylko dekoracyjnym wyglądem, ale i bajecznym, delikatnym zapachem. Jak uprawiać lawendę wąskolistną w domu i jakie są jej zastosowania?

REKLAMA

Lawenda — lavandula

Lawenda to zimozielona, niewysoka krzewinka z rodziny jasnotowatych. Dorasta do ok. 50-80 cm wysokości. W letnich miesiącach na długich i cienkich szypułkach pojawiają się drobne, zebrane w kłosy kwiaty. W zależności od odmiany mogą przybierać barwę od fioletowej, przez różową do białej. Włoski pokrywają sztywne, uniesione pędy, które są zdrewniałe u podstawy. Wąsko lancetowate liście rośliny mają szarozieloną barwę, ułożone są naprzeciwlegle, a ich brzegi podwijają się. Rodzina lawendy obejmuje przeszło 40 gatunków, ale najpopularniejszym z nich jest lawenda wąskolistna, nazywana też lekarską. Jakie są warunki uprawy lawendy?

Jakiej gleby wymaga lawenda

Lawenda pochodzi ze strefy śródziemnomorskiej, wymaga więc, by zapewnić jej podobne warunki klimatyczno-glebowe. Roślina najlepiej czuje się w glebie luźnej, ciepłej i przepuszczalnej, o zasadowym pH. Cięższe ziemie wymagają zdrenowania i rozluźnienia. Przed posadzeniem rośliny, zbyt kwaśne podłoże należy wzbogacić dolomitem lub kredą.

Uwaga! Krzewinka zupełnie nie toleruje zbyt mokrego podłoża.

Lawenda – jakie stanowisko

Stanowisko lawendy powinno być słoneczne, ale zaciszne i przesłonięte od wiatru. Zimą konieczne jest zabezpieczenie lawendowego zakątka przed oddziaływaniem mroźnych podmuchów.

Lawenda – co ile sadzić

Rozstawa między kolejnymi krzaczkami lawendy zależy od szerokości i wysokości uprawianej odmiany. Co do zasady, przyjmuje się, że najlepiej sadzić je w 30-40 cm odstępach.

Jak sadzić lawendę

Sadzonki z pojemnika sadzi się późnym latem lub wiosną. Roślina potrzebuje paru miesięcy, by dobrze się rozrosnąć i przygotować na ewentualne chłodniejsze warunki. Wysiew siewek z nasion zaczynamy po ustąpieniu okresu nocnych przymrozków.


Świeże nasadzenia podlewamy systematycznie wodą, nie dopuszczając jednak do nadmiernego zawilgotnienia podłoża. Na jesień roślinę możemy dokarmić kompostem.

Lawenda – jak przycinać

Lawenda wymaga regularnego przycinania, co zapobiega nadmiernemu drewnieniu jej podstawy oraz sprzyja zachowaniu ładnego pokroju. Dzięki wiosennemu usuwaniu uszkodzonych i przemarzniętych pędów roślina pięknie się rozgałęzi. Drugie cięcie w roku przeprowadzamy po kwitnieniu. Pozbywamy się wówczas kwiatostanów z fragmentem łodygi.

Z czym lawenda na rabacie

Lawenda doskonale nadaje się na obwódki ścieżek i na klomby. Pięknie będzie komponować się z różami. Warto zasadzić więcej okazów tej krzewinki, w rzędach lub grupach.

Dlaczego warto uprawiać lawendę?

Wszystkie części rośliny obfitują w cenne olejki eteryczne. Jej intensywny zapach będzie działał nęcąco na motyle, a odpychająco na bardzo dokuczliwe owady i pajęczaki – przede wszystkim komary i kleszcze. Co ciekawe – za zapachem lawendy nie przepadają również koty.

Zobacz więcej zdjęć

Lawenda w doniczce

Lawendę z powodzeniem możemy uprawiać również w doniczkach, w domu. Pojemniki, w których będziemy ją trzymać, powinny mieć duże otwory, które sprzyjają odprowadzaniu nadmiaru wody. Ponieważ roślina silnie się ukorzenia, musimy zapewnić jej odpowiednio większą donicę. Przed posadzeniem nie zapomnijmy o przygotowaniu warstwy drenażu.

Przejdź na kolejną stronę, by poznać właściwości i zastosowania lawendy »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Uprawa i zbieranie lawendy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.