Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Energooszczędny grzejnik elektryczny. Jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Grzejniki elektryczne są powszechnie używane do ogrzewania pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym. Są praktyczne, a do ich używania nie wymaga się praktycznie żadnej instalacji. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów grzejników elektrycznych: olejowy, konwektorowy, a nawet energooszczędny. Podpowiadamy, czy to jest w ogóle opłacalne i jaki model wybrać!

Energooszczędny grzejnik elektryczny. Jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?
Energooszczędny grzejnik elektryczny oznacza niższe rachunki za prąd. Fot.123RF.com

Spis treści:

Grzejnik elektryczny – rodzaje

Jak się okazuje w praktyce, znalezienie grzejnika elektrycznego wcale nie jest takim prostym zadaniem. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze konkretnego urządzenia, warto dowiedzieć się, które rozwiązanie będzie najlepsze do danego pomieszczenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przede wszystkim należy skupić się na wielkości pomieszczenia, które będziemy ogrzewać. Ważne jest to, by grzejnik elektryczny odpowiadał rozmiarom wnętrza. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego dany model jest wykonany. Priorytetem podczas wyboru grzejnika jest także jego moc, czyli ilość oddawanego ciepła. Dobierając moc urządzenia, warto wziąć pod uwagę nie tylko wielkość pomieszczenia, ale również rodzaj i typ izolacji ścian.  

Jakie rodzaje grzejników elektrycznych masz do wyboru?

 • Grzejnik ceramiczny

Grzejnik tego typu charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami cieplnymi. Dzięki temu, że jest wyposażony we wkłady ceramiczne, które niezwykle szybko nagrzewają się do wysokiej temperatury, nie trzeba długo czekać, aż w pomieszczeniu zrobi się ciepło. Ze względu na to, że ceramika magazynuje ciepło, nawet po odłączeniu urządzenia od prądu, powierzchnia będzie ogrzewana jeszcze przez pewien czas. Ponadto grzejniki ceramiczne cechują się estetycznym wyglądem i występują w szerokiej gamie kolorystycznej.   

Niestety, urządzenia tego typu mają też pewne wady. Nagrzanie grzejnika ceramicznego wymaga dużej ilości energii elektrycznej, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacyjne.  

Przeczytaj również: Kominek z płaszczem wodnym. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

kominek Kominek z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ogrzewania to nie do końca dobry pomysł.Fot.123RF.com

 • Grzejnik olejowy

Grzejniki olejowe mogą zapewnić wysokiej jakości ogrzewanie pojedynczego pomieszczenia. Jest to również idealne rozwiązanie na uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania, co nie pozwala odczuć niskich temperatur zimą. Urządzenia tego typu mają zazwyczaj stalową obudowę w kształcie żeber, które wypełnione są olejem. Po podłączeniu do gniazdka elektrycznego olej magazynuje ciepło i jednocześnie nagrzewa ścianki grzejnika, które oddają ciepło do pomieszczenia. Chociaż urządzenie zagrzewa się stosunkowo wolno, po odłączeniu od prądu grzejniki olejowe będą jeszcze długo dostarczały ciepło.   

 • Grzejnik konwektorowy

Grzejnik elektryczny konwektorowy to dość często spotykane urządzenie w naszych domach, które odpowiada za ogrzewanie danego pomieszczenia. Wyposażony jest w nagrzewającą się płytę lub grzałkę. Jego głównym atutem jest bardzo szybkie uzyskanie wysokiej temperatury. Po zassaniu zimnego powietrza grzejnik konwektorowy ogrzewa go, co sprawia, że ulatnia się ono ku górze, ogrzewając tym samym pomieszczenie. Taka cyrkulacja sprawia, że zimne powietrze zostaje wymienione na ciepłe. Niestety po odłączeniu od źródła zasilania stygnie niemalże od razu. Dlatego konwektorowe grzejniki elektryczne najlepiej sprawdzą się w ogrzewaniu niedużych pomieszczeń.  

grzejnik olejowy Ciepło, które emituje grzejnik olejowy, nie wysusza powietrza. Fot.123RF.com

Energooszczędny grzejnik elektryczny – czym się charakteryzuje?

Jaki grzejnik elektryczny warto zatem wybrać? Zdecydowanie model energooszczędny! W związku z tym, że energia elektryczna z roku na rok drożeje, takie ogrzewanie pozwoli płacić stosunkowo niskie rachunki za zużyty prąd, nie powodując jednocześnie pogorszenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Ich fenomen polega na specyficznej konstrukcji, która sprawia, że urządzenie krótko pobiera energię i jednocześnie oddaje ciepło przez długi czas.

Przykładem energooszczędnych grzejników elektrycznych są modele z szybko nagrzewającym się ceramicznym rdzeniem z zatopionymi w nim elementami grzejnymi oraz aluminiową budową, która powoli stygnie. Na rynku dostępne są grzejniki o różnych kształtach, mocach i rozmiarach, dzięki czemu można łatwo dopasować urządzenie do miejsca montażu.

Kolejnym przykładem energooszczędnego grzejnika elektrycznego jest model z radiatorem wykonanym z blachy aluminiowej o grubości 0,2 mm. Wewnątrz radiatora znajdują się spirale grzejne. Mimo niewielkich rozmiarów ma bardzo dużą powierzchnię grzewczą, która zapewnia dostateczną wydajność przy niskim poborze energii elektrycznej.

Do energooszczędnych grzejników elektrycznych zaliczamy też wyżej wspomniane modele olejowe, które nagrzewają się stosunkowo długo i podobno długo stygną, dzięki czemu w pomieszczeniu jest ciepło przez długi czas.  

Ile kosztuje energooszczędny grzejnik na prąd?

Cena energooszczędnego grzejnika elektrycznego zależy od kilku czynników, m.in.:

 • mocy,

 • producenta,

 • typu urządzenia,

 • funkcji dodatkowych.

Rozstrzał cenowy może być bardzo duży. Najtańsze modele energooszczędnych grzejników elektrycznych można kupić za kilkadziesiąt złotych. Z kolei najdroższe kosztują nawet kilka tysięcy. Jeśli chcemy cieszyć się bezproblemową eksploatacją urządzenia przez lata, warto sięgnąć po grzejniki ze średniej półki cenowej w przedziale od 300 do 700 złotych. Musimy jednak pamiętać, że niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością i odwrotnie.

grzejnik elektryczny energooszczędny Termostat to urządzenie, które pozwala nam w pełni korzystać ze wszystkich zalet elektrycznego grzejnika energooszczędnego. Fot.123RF.com

Energooszczędny grzejnik elektryczny – o czym należy pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na zakup, przyjrzyj się dokładnie takim kwestiom, jak:

 • Moc – zasada jest prosta: im większe pomieszczenie, tym większej mocy potrzebujesz. Grzejniki o małej mocy będą nieskuteczne, z kolei wybierając za dużą moc, będzie niepotrzebnie przepłacać za prąd. Na rynku są dostępne urządzenia o mocach od 0,4 do 3 kW.

Aby określić potrzebną moc grzejników w danym pomieszczeniu, należy wziąć pod uwagę jego izolację zewnętrzną oraz powierzchnię. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pokoju o maksymalnej wysokości 2,8 metra powinno przypadać co najmniej 85 W.

 • Programator – pozwoli zaplanować pracę grzejnika elektrycznego. Dzięki temu można m.in. ustawić mniejszą moc urządzenia w określonych godzinach lub w określone dni tygodnia. Ponadto programator może dostosowywać pracę grzejnika elektrycznego do aktualnych warunków otoczenia.

 • Obecność termostatu ­– pozwala sterować temperaturą grzejnika, dopasowując ją do indywidualnych potrzeb. Po osiągnięciu danej temperatury urządzenie automatycznie się wyłączy.

 • Waga – ten parametr jest kluczowy, jeśli zamierzasz korzystać z grzejnika elektrycznego w kilku pomieszczeniach. Przydadzą się również kółka.

Podsumowując, energooszczędny grzejnik elektryczny to rozwiązanie, które z pewnością sprawdzi się w wielu domach. Wystarczy tylko wybrać dobre urządzenie i dopasować go do własnych preferencji. Być może będą nieco droższe od tych standardowych grzejników, ale na pewno pozwolą nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Przeczytaj również: Ocieplanie domu. Co wybrać, by oszczędzić na ogrzewaniu? Jakie materiały izolacyjne są najlepsze?

ocieplanie domu Ocieplenie domu poprawia jego estetykę oraz wpływa na wartość nieruchomości. Fot.123RF.com

>

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.