Porady domowe

Jak można oszczędzić na ogrzewaniu? Wystarczy dobrze ustawić ten zawór. Znasz wszystkie symbole?

Ciepłe mieszkanie bez ogromnych rachunków? Dobrym pomysłem będzie zakup grzejnika z zaworem termostatycznym. Dzięki temu nie tylko idealnie dopasujesz temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, lecz także zaoszczędzisz na kosztach ogrzewania. W naszym artykule wyjaśniamy, jak działa zawór grzejnikowy. Podpowiadamy również, co oznaczają symbole termostatu na grzejniku. Czy znasz je wszystkie?

Jak można oszczędzić na ogrzewaniu? Wystarczy dobrze ustawić ten zawór. Znasz wszystkie symbole?
Zawory termostatyczne pozwalają regulować ilość ciepła oddawanego przez kaloryfer do pomieszczenia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak działa zawór termostatyczny?

Zawór termostatyczny to jeden z istotnych elementów każdego grzejnika. To urządzenie pozwala na wyregulowanie temperatury, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego rodzaj, a także potrzeby mieszkańców. Pozwala ono także na zredukowanie ilości zużywanej energii cieplnej, a to z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Zawór termostatyczny składa się z dwóch głównych elementów: głowicy termostatycznej i zaworu przygrzejnikowego. Wewnątrz głowicy znajduje się sprężysty mieszek, który jest wypełniony cieczą, woskiem, gazem lub inną substancją stałą o dużej rozszerzalności cieplnej. W zależności od panujących warunków zmniejsza lub zwiększa dopływ ciepłej wody do grzejnika, wpływając tym samym na moc, z jaką pracuje. Gdy temperatura pomieszczenia wzrasta, substancja znajdująca się w mieszku zwiększa swoją objętość. Powoduje to zamykanie zaworu i obniżenie temperatury grzejnika. Natomiast, gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej temperatury nastawionej, mieszek kurczy się i zawór otwiera się. Efektem tego jest nagrzanie się urządzenia. To sprawia, że głowica termostatyczna odpowiada za ilość ciepłej wody, która przepływa do grzejnika.

Z kolei zawór termostatyczny jest odpowiedzialny za regulowanie pracy głowicy. Możliwe jest to dzięki materiałowi termokurczliwemu, którym wypełnione jest wnętrze zaworu, a także sprężynie, która naciska na głowicę.  

Przeczytaj również: Energooszczędny grzejnik elektryczny. Jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Co oznaczają cyfry na zaworze termostatycznym?

Głowica termostatyczna umożliwia wybór temperatury, do jakiej chcemy ogrzać nasze pomieszczenie. Typowy zawór pozwala na regulowanie temperatury w zakresie od 6 do 28 stopni Celsjusza. Warto jednak zaznaczyć, że na głowicy nie ma zwykle precyzyjnego oznaczenia temperatury w stopniach Celsjusza, a tylko skala od 0 lub symbolu śnieżynki (*) do najczęściej 5. Poniżej wyjaśniamy, co dokładnie oznaczają poszczególne cyfry na zaworze termostatycznym oraz jak zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniu bez przepłacania.

  • Poziom 0 lub śnieżynka (*)

Cyfra 0 lub symbol śnieżynki nie oznaczają, że zawór termostatyczny jest całkowicie zamknięty, ponieważ jeżeli głowica będzie miała dostarczaną ciepłą wodę, to nie dopuści do zamarznięcia wody w grzejniku. W zależności od producentów termostat będzie utrzymywał temperaturę od 6 do 8 stopni Celsjusza w pomieszczeniu.

  • Poziom 1

Temperatura tego poziomu to ok. 12-13 stopni Celsjusza. Ten poziom zaleca się stosować np. w garażu, piwnicy czy na klatce schodowej.

  • Poziom 2

Ten poziom oscyluje w granicach 15-16 stopni Celsjusza. Najlepiej stosować go w sypialni w nocy. Warto również zaznaczyć, że bardzo często pomiędzy poziomem 1 i 2 można znaleźć jeszcze jedną kreskę. Ustawienie tego poziomu zalecane jest dla wszystkich pomieszczeń rekreacyjnych, z których nie korzystamy nocą.   

jak działa zawór termostatyczny Zawór termostatyczny pozwala uzyskać komfortową temperaturę pomieszczeń i zmniejsza koszty ponoszone na ogrzewanie domu. Fot.123RF.com

  • Poziom 3

Ten poziom uważany jest za podstawowy, ponieważ zapewnia utrzymywanie temperatury w okolicach 18-20 stopni Celsjusza. Taka temperatura jest optymalna dla pomieszczeń takich jak salon, kuchnia, jadalnia czy korytarz.

  • Poziom 4

To ustawienie zaleca się do stosowania w łazienkach, gdyż utrzymuje ono temperaturę w okolicach 22-24 stopni Celsjusza. Z kolei między poziomem 3 i 4 warto ustawiać temperaturę w gabinetach, pracowniach  i pokojach dziecięcych, ponieważ to ustawienie utrzyma ciepło na poziomie 22 stopni Celsjusza.   

  • Poziom 5

Ten poziom nie powinien być używany bez wyraźnej potrzeby. Stosowany jest najczęściej w pływalniach, ponieważ utrzymuje temperaturę w granicach 25-28 stopni Celsjusza. Warto też pamiętać o tym, że ustawienie grzejnika na 5 nie jest gwarancją tego, że pomieszczenie szybko się nagrzeje. To działanie sprawi, że powietrze będzie bardzo suche.   

Jak prawidłowo ustawić zawór termostatyczny przy kaloryferze?

Prawidłowe ustawienie zaworu termostatycznego to nie tylko komfort, lecz także oszczędności. Pamiętaj, im wyższa temperatura, tym więcej energii musi pobrać grzejnik, a co za tym idzie – wyższe rachunki za ogrzewanie. Idealna temperatura w pomieszczeniu to sprawa indywidualna, natomiast według ogólnych zaleceń powinna wynosić między 18 a 22 stopni Celsjusza. W związku z tym warto rozważyć obniżenie temperatury w domu, tym bardziej że ustawienie zaworu termostatycznego o jeden stopień niżej może zmniejszyć koszty za ogrzewanie nawet o 6 proc. Chociaż takie rozwiązanie nie wpłynie znacząco na komfort cieplny, w krótkim czasie może przynieść spore oszczędności.

Poza tym, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, przed wyjściem z domu warto obniżyć temperaturę. Niższe wartości warto ustawić także w mniej używanych przez nas pomieszczeniach. Warto również pamiętać, by nie zasłaniać termostatu grubymi zasłonami ani zastawiać grzejnika meblami. Nie zaleca się też otwierać okno przy ustawieniu pokrętła na wysoką temperaturę. Wówczas zawór maksymalnie się otwiera, aby wyrównać temperaturę otoczenia, a całe ciepło produkowane przez grzejnik ucieka przez otwarte okno.  

@etna_eko Działaj i oszczędzaj#ogrzewanie #zima #kryzys #grzejnik #węgiel #oszczędzanie #ciepło #firma #zrobtosam #zawór #pomagam #DIY #sezon #grzewczy #etnaeko ♬ Knight Rider (Main Theme) - TV Sounds Unlimited

Ile kosztuje zawór termostatyczny?

Zawory termostatyczne zużywają się wraz z czasem ich eksploatacji. To z kolei wpływa nie tylko na klimat panujący w pomieszczeniach, lecz także wysokość rachunków za ogrzewanie. Im starszy zawór, tym większa szansa, że będzie działał niepoprawnie (należy go wymieniać co najmniej raz na 10 lat).

Ceny zaworów termostatycznych są uzależniona od typu zaworu i producenta. Zaczynają się od ok. 20 zł. Z kolei najwyższe ceny mają elektroniczne zawory termostatyczne (ich cena w zależności od rodzaju może wynosić nawet kilkaset złotych).   

Podsumowując, oszczędzanie na ogrzewaniu wcale nie jest trudne. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom każdy z łatwością ustawi optymalną temperaturę i nauczy się ogrzewać dom bardziej ekonomicznie. Jednym z takich urządzeń jest zawór termostatyczny. Warto jednak wiedzieć, jak z niego korzystać, aby zapewnić sobie komfort cieplny i oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać prąd w domu. Co zrobić, żeby nie przekroczyć 2000 kWh rocznie?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.