Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe i zatrzymać ciepło? Poradnik krok po kroku

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Popularna podłogówka to jedna z form ogrzewania płaszczyznowego, która stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych grzejników. By jednak właściwie działać i równomiernie ogrzewać pomieszczenia, musi być co jakiś czas odpowietrzana. Po czym poznać, że ogrzewanie podłogowe jest zapowietrzone i jak je odpowietrzyć?

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe i zatrzymać ciepło? Poradnik krok po kroku
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Wiele zależy od tego, gdzie usytuowany jest rozdzielacz . Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej stosowanych systemów ogrzewania pomieszczeń. Żeby jednak działało bez zarzutu, musi być od czasu do czasu odpowietrzane – podobnie jak tradycyjne kaloryfery. Brak odpowietrzenia prowadzi do problemów z poprawnym działaniem systemu, który jednocześnie będzie pobierał więcej zasobów. Jeśli ktoś nie chce zmagać się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie, powinien zwrócić na tę kwestię baczną uwagę. Instalację możemy odpowietrzyć samodzielnie, choć należy się uzbroić w cierpliwość, gdyż zajmie to z pewnością sporo czasu.

Ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

Ogrzewanie podłogowe posiada wielu zwolenników. W jego przypadku grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, co pozwala zapewnić przyjemne ciepło w całym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – między innymi zapewnia optymalny dla komfortu człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu. Jest ona wyższa na poziomie stóp niż głowy, a jednocześnie ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu równomiernie. Gdy obniżymy temperaturę na przykład o 2 stopnie, różnica będzie praktycznie nieodczuwalna, co umożliwia oszczędzanie energii.

Ogrzewanie podłogowe może zostać zamontowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Kolejna korzyść z jego zastosowania to zapewnienie optymalnego poziomu wilgotności powietrza, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. W wielu domach czy mieszkaniach z innym ogrzewaniem powietrze jest zbyt suche w sezonie grzewczym. Zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności wiąże się też z mniejszą ilością kurzu, unoszącego się w powietrzu. Osoby uczulone na kurz czy pyłki z pewnością odczują różnicę. Jakie jeszcze wyróżniamy zalety ogrzewania podłogowego? Wiele osób zwraca uwagę na większą estetykę wnętrz, w których podobna instalacja się znajduje.

Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe. Wszystko, co warto o nim wiedzieć

Niestety, podobne rozwiązanie posiada też pewne minusy. Przede wszystkim w przypadku awarii dostęp do instalacji grzewczej jest utrudniony. W niektórych przypadkach może być nawet konieczne skucie posadzki, aby dostać się do rur. Wadą ogrzewania podłogowego jest też konieczność doboru odpowiedniej posadzki, by uzyskać maksymalną wydajność grzewczą, a nawet właściwych mebli, by zapewnić nieco wolnej przestrzeni nad podłogą.

Koszt założenia podobnego ogrzewania jest spory, jednak późniejsze, niższe rachunki sprawiają, że inwestycja wkrótce się zwraca. Bezwładność cieplna uznawana jest z kolei zarówno za wadę, jak i zaletę. Ogrzewanie podłogowe wolniej się nagrzewa, co jest sporym minusem, ale także wolniej stygnie, co jest wielką zaletą podobnego rozwiązania.

Przeczytaj również: Jak odpowietrzyć kaloryfer? Co się stanie, gdy nie odpowietrzysz kaloryfera?

Przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego

Zapowietrzenie ogrzewania podłogowego nie musi mieć absolutnie związku z jego nieodpowiednim użytkowaniem czy niesolidnym wykonaniem. Od czasu do czasu jest niezbędne, aby cały system mógł działać poprawnie.

Odpowietrzanie instalacji należy wykonać:

 • tuż po zamontowaniu systemu
 • przed pierwszym uruchomieniem
 • regularnie co 3-4 lata.

Przyczyną zapowietrzenia instalacji ogrzewania podłogowego może być jednak rzeczywiście jakiś błąd towarzyszący jej montażowi, a zwłaszcza pośpiech, który do podobnych błędów prowadzi. Wystarczy, że nie dokręci się śrub lub zbyt szybko napełni system wodą, by w rurach powstały pęcherze powietrza. Jeśli zaś chodzi o niewłaściwe użytkowanie, najczęściej do zapowietrzenia doprowadza ustawienie zbyt wysokiej temperatury wody.

Po czym poznać, że ogrzewanie podłogowe jest zapowietrzone?

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe prowadzi do kłopotów z poprawnym działaniem całej instalacji. Jak rozpoznać, że dzieje się coś złego? Na podłodze można wyczuć miejsca ciepłe i chłodne. Zapowietrzona instalacja doprowadza do powstania tak zwanych „zimnych wysp”. Mogą się też pojawić charakterystyczne dźwięki – dziwne szumy, dochodzące z systemu grzewczego. Z uwagi na fakt, że działanie systemu ogrzewania nie będzie prawidłowe, spadnie też temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach. Nawet jeśli nie minęły jeszcze 3 lata od ostatniego odpowietrzania, takie znaki sugerują, że należy je wykonać szybciej.

ogrzewanie podłogowe Pamiętajmy, by ogrzewania podłogowego nie zakładać w miejscach, gdzie planujemy stałą zabudowę, jak choćby szafa czy wyspa kuchenna. Fot.123RF.com

Odpowietrzanie instalacji podłogowej krok po kroku

Odpowietrzanie instalacji podłogowej musi zostać przeprowadzone powoli i dokładnie, aby przypadkiem nie uzyskać efektu odwrotnego do zamierzonego. Działanie będzie polegało na odpowietrzeniu każdej z pętli obiegowych (grzewczych) osobno. W tym celu musimy najpierw odnaleźć rozdzielacz. Zazwyczaj usytuowany jest w szafce podtynkowej z maskownicą. Jest to skrzynka, w której umieszczono zawory i pętle grzewcze.

Jeśli rozdzielacz znajduje się na poziomie instalacji podłogowej, musimy kolejno:

 • Włączyć pompę instalacji na pełną moc.
 • Zakręcić wszystkie zawory prócz jednego. To on zostanie odpowietrzony jako pierwszy.
 • Odkręcić zawór wody, która przepływając tylko przez jedną pętlę pod dużym ciśnieniem, wypchnie znajdujące się w instalacji powietrze. Zostanie ono odprowadzone przez odpowietrznik. Może to potrwać nawet kilkanaście minut.
 • Zakręcić zawór, kiedy cała woda zostanie przepompowana.
 • Odkręcić kolejny zawór wody i powtarzać czynność aż każda pętla obiegowa zostanie odpowietrzona.
 • Na koniec odkręcić wszystkie zawory. Instalacja podłogowa powinna już być odpowietrzona.

Jeśli rozdzielacz znajduje się na innym poziomie, należy kolejno:

 • Wyłączyć pompę, wszystkie zawory na rozdzielaczu i odpowietrzniki.
 • Do zaworów części zasilającej i powrotnej należy przymocować węże hydrauliczne. Pierwszy zawór trzeba podłączyć do instalacji wodociągowej, a drugi do kanalizacji.
 • Trzeba kolejno otworzyć każdą z pętli obiegowych i powoli ją odpowietrzyć aż do momentu, gdy w wypływającej wodzie nie będzie już widocznych pęcherzyków powietrza.
 • Po odpowietrzeniu każdej sekcji należy odłączyć węże i przy zamkniętych wszystkich sekcjach rozpocząć pompowanie wody przez rozdzielacz. W tym celu należy otworzyć zawór przy pompie i na rozdzielaczu.
 • Ostatni krok to otwarcie odpowietrzników i wszystkich pętli oraz uruchomienie pompy.

Rozdzielacz może znajdować się na innym poziomie na przykład w sytuacji, gdy ogrzewanie podłogowe zamontowane jest w piętrowym domu. Jeśli znajduje się on na poziomie parteru, a ogrzewanie ulokowane zostało na poziomie piętra, nie można zastosować pierwszej metody odpowietrzania, gdyż woda nie będzie w stanie wypchnąć powietrza do dołu. Każda z tych metod pozwala jednak skutecznie odpowietrzyć instalację ogrzewania podłogowego, by znów cieszyć się ciepłem w domu czy mieszkaniu.

Przeczytaj również: Na górze ciepły, na dole zimny? Prosty sposób na naprawienie grzejnika

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.