Spis treści:
- Jak usunąć klej ze słoika
- Jak usunąć klej z plastiku i szkła
- Jak usunąć klej szybkoschnący
- Jak usunąć klej na gorąco
Mogłoby się wydawać, że pozbycie się naklejki to żadna filozofia. W praktyce często wygląda to jednak inaczej. Jak usunąć klej po naklejce lub taśmie? Jest całkiem sporo skutecznych sposobów. Możemy sięgnąć zarówno po gotowe preparaty, jak i domowe triki.
Zanim zaczniemy usuwać resztki kleju, w pierwszej kolejności warto delikatnie ogrzać powierzchnię, na której się on znajduje. Można to zrobić np. za pomocą suszarki do włosów, w przypadku szyb okiennych i luster dobrze sprawdzają się myjki parowe. Dzięki takiemu zabiegowi, naklejki czy resztki kleju będą się łatwiej odklejać.
Jak usunąć klej ze słoika?
Jak się okazuje, sporo gotowych pomocników w walce z niechcianymi resztkami kleju mamy w swoim domu. Do usunięcia np. etykiet ze słoików, szklanek czy kubków idealnie sprawdzi się woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Najczęściej wystarczy namoczyć je w gorącej wodzie, a po kilkunastu minutach zmyć wodą z płynem do naczyń. Jeżeli jednak ślady po kleju nie zejdą w ten sposób, mamy do dyspozycji cały arsenał środków.
Jak usunąć z plastiku i szkła? Domowe sposoby
- Wszelkie kleje po naklejkach skutecznie usunie tłuszcz (olej spożywczy, masło oraz majonez). Warto skorzystać również z tłuszczów kosmetycznych – oliwki do ciała lub dwufazowego płynu do demakijażu. Tłuszcze są bezpieczne dla różnego rodzaju powierzchni, w tym plastikowych i lakierowanych. Wyjątkiem są tkaniny, w tym tapicerka mebli, na których oczywiście pozostanie tłusta plama. Wybrany produkt należy nanieść na powierzchnię z naklejką, odczekać parę minut, a następnie zmyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu do mycia naczyń.
Do usunięcia etykiet ze słoików,idealnie sprawdzi się woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Fot. Marek Kowalczyk/REPORTER
- Kolejni pomocnicy, to produkty na bazie alkoholu: spirytus spożywczy i salicylowy, ocet spirytusowy, a także denaturat. W awaryjnych sytuacjach możemy też sięgnąć po perfumy. Wiele klejów pod wpływem alkoholu schodzi bez śladu.
- Do usunięcia kleju z np. szyby mamy do dyspozycji jeszcze rozpuszczalniki. Do najbardziej popularnych domowych rozpuszczalników należy zmywacz do paznokci oraz aceton kosmetyczny.
- Skuteczna i wszechstronna jest również benzyna ekstrakcyjna oraz bardzo mocny rozpuszczalnik nitro — sprawdzą się, gdy chcemy usunąć klej po taśmie dwustronnej.
Pamiętajmy, że rozpuszczalników, w tym również zmywaczy do paznokci, nie należy używać na lakierowanych powierzchniach. Uważajmy też przy plastikach i laminatach.
Nie zapomnijmy także o absolutnie wszechstronnym środku, który pomoże usunąć również resztki. Mowa o WD-40. Zawiera między innymi i tłuszcze, i alkohol. Pozostałości należy spryskać i po chwili – zmyć lub zetrzeć.
Jak usunąć naklejki i pozostałości kleju | 3 sposoby do wyboru, Youtube.com, kanał: Take Look
Jak usunąć klej szybkoschnący?
Lepiszcze typu „super-glue” zawierają w składzie cyjanoakrylany. Doskonale i w krótkim czasie łączą takie materiały jak metal, szkło, guma, porcelana, drewno – mają więc bardzo uniwersalne zastosowania. Często używane są w domach do drobnych, prowizorycznych napraw. Zdarza się jednak, że substancja, zamiast naprawiać uszkodzone elementy, skleja… nasze palce. Kleju szybkoschnącego nie da się rozpuścić za pomocą wody i mydła. W takich sytuacjach lepiej użyć wody z dodatkiem acetonu lub zmywacza do paznokci.
Aby usunąć klej szybkoschnący z ubrań z czystej bawełny (np. jeansu) wacik lub patyczek kosmetyczny należy namoczyć w acetonie i delikatnie przetrzeć plamę. Nie stosujmy tej metody do plam na ubraniach wykonanych z syntetycznych włókien, ponieważ może w nich wypalić dziurę. W tym wypadku lepiej wykorzystać kostkę lodu – przykładamy ją do zabrudzenia i ścieramy je pilnikiem.
Przeczytaj również: Jak domowym sposobem wyczyścić dywan? Schodzą nawet najbardziej oporne i stare plamy
Jak usunąć klej na gorąco?
Istnieją cztery sposoby na usunięcie kleju na gorąco:
- Użycie profesjonalnego debondera, który rozpuszcza klej — można je kupić w sklepie lub przez internet;
- Ponowne rozgrzanie kleju (np. opalarka, suszarką) i starcie kleju ręcznikiem papierowym;
- Użycie acetonowego rozpuszczalnika;
- Zeskrobanie zaschniętego kleju;
W sklepach budowlanych i z wyposażeniem domu z łatwością znajdziemy gotowe preparaty do usuwania kleju z różnych powierzchni. Mają różny skład chemiczny i różne przeznaczenie, a także sposób aplikacji. Najczęściej są to środki w spreju lub płynie. Tymi pierwszymi należy spryskać powierzchnię i po kilku minutach usunąć klej. Produkty w płynie nanosi się za pomocą szmatki lub pędzelka, również na chwilę pozostawia, a później ściera resztki lepiszcza.
Źródło: Deccoria.pl
Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 30.01.2019.
Przeczytaj również:
Biorę dwa składniki z kuchni i mieszam. Najlepszy domowy sposób na pranie kanapy
Najlepsze sposoby na usuwanie osadu po herbacie z kubków. O jednym nie miałam pojęcia
Najlepsze sposoby na czyszczenie gofrownicy. Pozbędziesz się najmniejszych okruchów
Czyszczenie kuchenki mikrofalowej. Naturalne sposoby na czystą kuchenkę i filtry