Porady domowe

Jakie kwiaty na cmentarz wybrać? Najtrwalsze rośliny na groby

Początek listopada to szczególny czas. Odwiedzamy groby naszych bliskich, bardziej niż zwykle pogrążamy się w zadumie i tęsknocie. Przybieramy mogiły pięknymi kwiatami i zniczami, chcąc upamiętnić zmarłych.  Szukając dekoracji, chcemy by były piękne i wytrzymałe. Jakie rośliny wybrać na cmentarz? Na co zwrócić uwagę? Których roślin nie kupować? Podpowiadamy!

Jakie kwiaty na cmentarz wybrać? Najtrwalsze rośliny na groby

fot. 123RF/PICSEL

Jakie rośliny na cmentarz? Kwiaty na Wszystkich Świętych

Wielu z nas staje przed dylematem wyboru wiązanki na Wszystkich Świętych. Jakie powinny być kwiaty na cmentarz — sztuczne czy cięte? A może w donicach? Właściwie nie ma poprawnej odpowiedzi; każda z opcji ma swoje wady i zalety. Rośliny w doniczce lub cięte do bukietu nie będą odporne na przymrozki i szybko obumrą. Stroiki ze sztucznych materiałów mają tę przewagę, że są trwalsze, jednak jesienna aura również odciska na nich piętno i sprawia, że po kilku dniach deszczu czy wiatru, nie wyglądają atrakcyjnie. Szkoda również decydować się na „jednorazową” plastikową dekorację, gdy społeczeństwa borykają się z nadprodukcją niebiodegradowalnych odpadów. Ciekawą alternatyw są stroiki w duchu eko, wykonywane są z szyszek, mchu, suszonych kwiatów i kory drzew. Niezależnie od opcji, którą wybierzemy, ceny stroików nagrobnych wahają się od 30 do 300 złotych. Na ich cenę, poza surowcem, z jakiego je zrobiono, wpływ ma oczywiście wielkość wiązanki. 

 fot. 123RF/PICSEL

Nieprzypadkowe są kształty stroików nagrobnych. Okrągły wieniec nawiązuje do „kręgu życia” i symbolizuje wieczność. Ten w kształcie łuku mówi o odczuwaniu bliskości i tęsknoty, a przypominający kaskady wodospadu oznaczają przemijanie i pamięć. Większe znaczenie przypisuje się jednak kwiatom w stroiku i ich kolorom. Jeśli postawimy na „żywą” dekorację, wybierajmy rośliny o kwiatach z niedużymi płatkami – przeważnie są one nieco bardziej odporne na niskie temperatury.

Rośliny na cmentarz: kwiaty cięte kwitnące jesienią

Cynie

Cynie to jednoroczne rośliny z rodziny astrowatych, które wysiewa się wprost do gruntu. Charakteryzują się dużymi kwiatami, występującymi w kolorach: żółtym, czerwonym, pomarańczowym lub różowym. Kwitną od lipca do połowy listopada. Są trwałe i odporne na jesienne warunki atmosferyczne. Kupując wiązankę z cyń, zwróćmy jednak uwagę na kwiaty: powinny być rozwinięte. Jeśli zostaną ścięte zbyt wcześniej, już się nie rozwiną. 
Znaczenie: nieustająca pamięć i przyjaźń.

Zobacz więcej zdjęć

Wiązanki i stroiki na Wszystkich Świętych

Róże

Modne są również dekoracje na nagrobek z róż, szczególnie odmian o ciemnych kwiatach. Prezentują się bardzo subtelnie i z niewymuszoną elegancją. Trwalsze będą bukiety, w których kwiaty jeszcze nie rozwinęły się w pełni. Świeże rośliny postoją dłużej, jeśli odpowiednio zadbamy o ich łodygi. Zanim wsadzimy bukiet do flakonu, oderwijmy od nich listki i mniejsze zielone pędy. Tnij ostrym nożem, pod kątem 45 st.
Znaczenie: miłość i oddanie a w tradycji chrześcijańskiej: zmartwychwstanie.

Lilie

Do bukietów doskonale nadają się również lilie. Najczęściej w stroikach i wiązankach nagrobnych stosuje się kwiaty w kolorze białym, chociaż dostępne są one również w odcieniach różowym, łososiowym i żółtym. W wazonach zachowują trwałość do dziewięciu – dwunastu dni. Będą dłużej świeże, jeśli z kielichów usunięte zostaną pylniki.
Znaczenie: życie wieczne, czystość, niewinność

Dalie

Jesienią kwitną też dalie. Charakteryzują się fantazyjnie uformowanymi, pierzastymi liśćmi oraz niezwykłej urody kwiatami, które występują w wielu kolorach: począwszy od czerwieni i żółci, przez biel, fiolety i róże, na niebieskim skończywszy. W bukietach najpiękniej wyglądają dalie pomponowe. Cięte w bukiecie lub wiązance świeżość zachowają przez ok. tydzień. 
Znaczenie: wdzięczność, życzliwość, przywiązanie

Rośliny w donicach

Niesłabnącą popularnością w kategorii kwiatów na cmentarz cieszą się chryzantemy, szczególnie odmiany kuliste o bardzo dostojnym wyglądzie. Złocienie występują w wielu kolorach i odmianach. Jak rozpoznać, czy chryzantemy, które kupujemy, są świeże? Unikajmy zakupów w ciepłych i dusznych sklepach – takie warunki osłabiają rośliny. Wybierajmy okazy trzymane i hartowane na zewnątrz lub w chłodniejszych pomieszczeniach. „Zdrowe” chryzantemy mają intensywnie zielone liście, bez przebarwień i uszkodzeń. Kwiaty nie tracą płatków i tworzą zwarte kule. Egzemplarze z widocznymi środkami (okami) już przekwitają i nie ozdobią nagrobka długo. 
Znaczenie: odrodzenie, trwałe życie, pokój ducha, przemijanie tęsknota

 fot. 123RF/PICSEL 

Które rośliny są najtrwalsze na cmentarz?

Wrzosy

Wrzosy to niewielkie krzewinki, które dorastają do 20 – 40 cm wysokości. Kwitną nawet do później jesieni. Rośliny wytwarzają pojedyncze, drobne, pełne kwiaty w kolorach fioletu, bieli, różu i czerwieni. Sadzi się je w tradycyjnych, okrągłych doniczkach (dla jednego okazu wystarczy pojemnik o średnicy nie mniejszej niż 15 cm) lub w podłużnych szerokich skrzyniach. Najładniej wyglądają kompozycje złożone z kilku odmian kolorystycznych.
Znaczenie: pamięć, dobre życzenia, wsparcie

Astry

Popularnymi jesiennymi kwiatami są także astry - je również można zakupić w donicach. Na cmentarze szczególnie polecane są odmiany krzaczaste i wrzosolistne. Będą zdobić nagrobki aż do końca listopada. Zachwycają feerią barw: kwitną na fioletowo, błękitno, różowo, czerwono, niebiesko.
Znaczenie: cierpliwość, refleksja, pamięć

Zobacz więcej zdjęć

Kapusta ozdobna

Coraz częściej do przyozdobienia nagrobków wybierana jest… kapusta. Nie taka zwykła, jadalna, a jej dekoracyjny gatunek – kapusta ozdobna (łac. Brassica oleracea). Jest rośliną jedno- i dwuletnią, o rozetowym pokroju. Dorasta do 40 cm. Jej walorem są jej unikatowe kędzierzawe liście, które z wiekiem, z zielonego przebarwiają się na róż, fiolet, odcienie czerwieni, żółci u bieli. Kupić można też odmiany wielobarwne! Co ciekawe, im jest chłodniej na zewnątrz, tym kolory liści są bardziej intensywne. Pięknie wygląda prowadzona w pojemnikach. Z jej zastosowaniem powstają również nietuzinkowe wieńce nagrobne – pięknie komponują się z chryzantemami, marcinkami, wrzosami, starcem srebrzystym i różami. Kapusta jest odporna na mróz. W przypadku „ciepłej”, łagodnej zimy, z powodzeniem wytrzyma nawet do wiosny.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.