Porady domowe

Niezawodny sposób na przypalone żelazko. Wystarczy prosty trik

Żelazko to jedno z tych urządzeń w naszym domu, które staje się niemalże bezużyteczne, gdy zabrudzimy jego stopę. Zniszczyć ją jest bardzo łatwo: wystarczy drobne przypalenie materiału, by na gładkiej tafli osadziło się mnóstwo brudu, który nie tylko uniemożliwi prasowanie, ale też może bezpowrotnie zabrudzić kolejne ubrania! Jak pozbyć się śladów przypalonego ubrania na żelazku?

Czyszczenie brudnego żelazka z łatwością wykonać można przy użyciu domowych sposobów. Fot.123RF.com
REKLAMA

W tym artykule przeczytasz o:

Jak odkamienić żelazko?

W wielu regionach w Polsce woda płynąca w rurach jest bardzo twarda. Występuje w niej duże stężenie soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu. To powoduje, że wewnątrz urządzeń, w których się ją podgrzewa (np. w czajniku, żelazku, pralce), wytrąca się biały osad – kamień. W przypadku żelazek znacząco utrudnia on produkcję i uwalnianie pary, przyczynia się również do plamienia prasowanych tkanin, pozostawiania na nich coś w rodzaju piasku, drobnego białego proszku lub brązowych smug.

Domowe sposoby na odkamienianie żelazka

Unikniemy tych problemów, regularnie czyszcząc żelazko od wewnątrz. Właściciele urządzeń z opcją samooczyszczenia mają to zadanie ułatwione, wystarczy, że będą postępować zgodnie z instrukcją producenta i uruchomią odpowiedni tryb pracy urządzenia. W przypadku sprzętów bez tej opcji możemy skorzystać ze środków odkamieniających. Do wyboru mamy gotowe produkty sklepowe oraz domowe specyfiki: ocet lub kwasek cytrynowy.

Odkamienianie żelazka kwaskiem cytrynowym i octem jest bardzo proste.

 • Kilka miarek octu lub kwasku rozpuszczamy w szklance wody i przelewamy do zbiornika na wodę.
 • Włączamy żelazko, nastawiamy najwyższą temperaturę prasowania i uruchamiamy tryb parowania.
 • Do czasu, kiedy roztwór całkiem nie odparuje, prasujemy jakąś niepotrzebną tkaninę – stare ręczniki lub ścierki.

Zabieg ten powtarzamy do skutku, dopóki całkiem nie pozbędziemy się osadu. Jak odkamieniać żelazko, żeby go nie uszkodzić? Resztki kamiennego nalotu, które zebrały się u wylotu dyszy, oczyścimy z pomocą wykałaczki. By opróżnić wewnętrzny zbiornik żelazka z nadmiaru octu, po skończeniu odkamieniania powtarzamy cały proces, tym razem używając samej wody.

Jaką wodę wlewać do żelazka?

W codziennym użytkowaniu powinniśmy zwrócić uwagę, by wlewać do żelazka właściwe substancje – takie, które nie spowodują uszkodzeń i nie doprowadzą do osadzenia się kamienia. Zawsze dobrze jest sprawdzić, co w tej kwestii zaleca producent. Nowsze urządzenia prasujące często wyposażane są w system antywapienny, który umożliwia stosowanie do prasowania nawet wody z kranu. W przypadku modeli bez tej funkcji, aby zapobiec gromadzeniu się kamienia, do zbiornika wlewajmy:

 • wodę demineralizowaną,
 • wodę destylowaną,
 • roztwór jednej z nich, powstały przez zmieszanie z przegotowaną „karnówką”,
 • unikajmy stosowania wód perfumowanych – nie znając ich składu, możemy nieumyślnie uszkodzić wnętrze żelazka.

Przypalone żelazko Gładkość powierzchni prasującej przywrócimy przy pomocy folii aluminiowej. Fot.123RF.com 

Czyszczenie żelazka domowymi sposobami

Sposób na przypalone żelazko zależy przede wszystkim od rodzaju stopy żelazka. Inaczej zachowamy się w przypadku żelazka ze stopą teflonową, a inaczej w przypadku ceramicznej powłoki. Jak zatem je wyczyścić, aby pozbyć się spalenizny, a przy tym nie zniszczyć swojego żelazka? Oto nasze wskazówki:

 • Stopa stalowa – na wilgotną ścierkę wysypujemy niedużą ilość soli kuchennej i prasujemy na niskiej temperaturze, kolistymi ruchami sunąc żelazkiem. Dobrym sposobem na wyczyszczenie przypalonego żelazka ze stopą wykonaną ze stali nierdzewnej jest również wykorzystanie odpowiedniego detergentu np. płynu czyszczącego do stali nierdzewnej. Płyn najlepiej rozprowadzić za pomocą gładkiej strony gąbki, ewentualnie przy użyciu szmatki lub ściereczki.
 • Stopa teflonowa – łatwo ją zarysować, więc do jej czyszczenia stosujemy wacik lub tampon nasączony octem. Pamiętajmy, że do czyszczenia teflonu nie należy wykorzystywać soli, która jest odpowiednia do żelazek ze stalową stopą. Przypalona stopa z teflonu może też bardzo źle zareagować na sodę oczyszczoną.
 • Czyszczenie żelazka ceramicznego – jest najdelikatniejsza ze wszystkich oferowanych na rynku – nie możemy więc szorować jej ani solą, ani sodą oczyszczoną. Aby usunąć resztki spalenizny, przecieramy ją ręcznikiem frotte nasączonym roztworem wody i octu lub sokiem z cytryny.

Do czyszczenia naprawdę mocno przypalonych żelazek ze stopą ceramiczną możemy także użyć skrobaka. W sklepach dostępne są skrobaki do ceramiki, które znajdą zastosowanie w przypadku powłok żelazek wykonanych z tego materiału.

 • Czyszczenie żelazka kredą

Również z użyciem kredy wyczyścimy zabrudzone żelazko. Mocno rozgrzanym urządzeniem prasujemy kawałek niepotrzebnej tkaniny, na której wysypano rozkruszoną kredę.

 • Czyszczenie żelazka folią aluminiową

Czystość i gładkość powierzchni prasującej przywrócimy, przesuwając lekko rozgrzanym żelazkiem po niezbyt wygniecionej folii aluminiowej.

 • Czyszczenie żelazka pastą do zębów

Pasta do zębów z łatwością wyczyści  żelazko – wystarczy nanieść cienką warstwę na stopę urządzenia, a następnie przetrzeć wilgotną, miękką, gąbką i wytrzeć do sucha.

 • Czyszczenie żelazka aspiryną

Rozgrzej żelazko i odłącz je od prądu. Sięgnij po tabletkę aspiryny. Następnie kolistymi ruchami pocieraj nią miejsca przypaleń. Na koniec dokładnie wytrzyj płytę żelazka wilgotną ściereczką.

 • Czyszczenie żelazka zmywaczem do paznokci

Włącz żelazko i ustaw je na najniższą temperaturę. Następnie namocz końcówki patyczków kosmetycznych w zmywaczu i przetrzyj przypalone miejsca. Na koniec usuń pozostałości po zmywaczu, przecierając żelazko wilgotną ściereczką.

 • Czyszczenie żelazka woskiem

Aby pozbyć się zabrudzeń, lekko nagrzej żelazko, a następnie dokładnie przetrzyj przypalone miejsca świecą. Po tym zabiegu na stopie żelazka pozostaną tłuste ślady. Usuniesz je w łatwy sposób, prasując w niskiej temperaturze kuchenny ręcznik papierowy.

 • Czyszczenie zewnętrznej części żelazka

Mycie górnej części żelazka, jego obudowy i rączki to pestka w porównaniu do wcześniej opisanych zabiegów. Wszystko, co trzeba zrobić, to przetarcie jej ściereczką zwilżoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń — i gotowe.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Jak wyczyścić żelazko? Trzy sposoby na brudną stopę żelazka na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Niezawodny sposób na przypalone żelazko. Wystarczy prosty trik"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.