Poniższe domowej roboty środki, są nie tylko tanie, ale i łatwe przygotowaniu. Gwarantujemy wam, że większość składników potrzebnych do ich zrobienia, znajdziecie w swojej kuchni.
Tabletki do WC
Domowej roboty „kostki” pomogą usunąć brud, jaki nagromadził się w muszli, odświeżą ją i wyeliminują nieprzyjemne zapachy, które się z niej unoszą. Warto przygotować ich od razu więcej. Aby wyczyścić sedes, wystarczy wrzucić do niego taką tabletkę. Dodatkowo raz na jakiś czas można wlać do niego octu i wyszorować go szczotką.
Co będzie potrzebne?
1 i 1/3 szklanka sody oczyszczonej
1/2 szklanki kwasku cytrynowego
Olejek zapachowy
Łyżka wody lub płynu do mycia naczyń
(opcjonalnie) Barwnik
Przygotowanie:
W misce wymieszaj suche składniki. Dodaj kilkadziesiąt kropel aromatu, barwnik (jeśli używasz) oraz płyn do naczyń lub wodę. Całość dokładnie wymieszaj. Przełóż masę do silikonowej foremki do lodu. Odstaw ją na ok. 4-6 godzin – tyle potrzeba, aby kostki wyschły i nabrały kształtu.
Płyn do mycia naczyń
Komercyjne detergenty, ze względu na substancje w nich zawarte, mogą bardzo zaszkodzić skórze rąk. Lepiej zastąpić je łagodniejszym (ale równie skutecznym w działaniu) własnoręcznie wykonanym płynem.
fot. 123RF/PICSEL
Co będzie potrzebne?
3 cytryny
Szklanka gruboziarnistej soli
½ szklanki octu jabłkowego
Szklanka wody
Przygotowanie:
Cytryny dokładnie umyj, pokrój je na kawałki. Zmiksuj je w blenderze wraz z solą, dopóki oba składniki nie połączą się i nie utworzą gładkiej masy. Powstałą miksturę przelej do rondelka i gotuj na średnim ogniu przez ok. 15 minut. Po zagotowaniu przełóż ją do słoika. Kiedy ostygnie, przemieszaj ja kilka razy. Domowy płyn do mycia naczyń możesz przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym naczyniu.
Tabletki do zmywarki
Kupowanie zapasu tabletek do zmywarki wiąże się ze sporym wydatkiem. Czemu by nie obniżyć tych kosztów? Niewielkim nakładem pracy i pieniędzy samodzielnie wykonasz detergent, który swoimi możliwościami nie ustępuje sklepowym produktom.
Co będzie potrzebne?
2 szklanki sody oczyszczonej
1 szklanka soli
1 szklanka wody
½ szklanki kwasku cytrynowego
Przygotowanie:
Sodę oczyszczoną wysyp na blachę do pieczenia. Włóż ją do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i zapiekaj ją przez godzinę. W ten sposób z sody oczyszczonej uzyskasz sodę kalcynowaną, tzw. sodę piorącą, o lepszych właściwościach czyszczących. Kiedy ostygnie, zmieszaj ją z solą i kwaskiem. Mieszając, stopniowo dolewaj do nich wody. Powstałą papkę przełóż do foremek na lód lub ręcznie uformuj z niej nieduże kulki. Odstaw je do wyschnięcia na ok. 4-6 godzin.
Proszek do prania
Koniec z dylematami, jakiego proszku użyć do danych kolorów ubrań. Ten przygotowany w domu jest prawdziwie uniwersalny. I co najważniejsze, nie zaszkodzi alergikom i osobom z wrażliwą skórą.
Co będzie potrzebne?
½ szklanka startego szarego mydła
50g sody kalcynowanej (sodę kalcynowaną można uzyskać, zapiekając zwykłą sodę oczyszczoną w 200 st. C przez ok. godzinę)
100g boraksu
50g sody oczyszczonej
Przygotowanie:
Połącz wszystkie składniki razem. Na jedno pranie wystarczy ok. 1-2 łyżki mieszanki.
Płyn do płukania tkanin
Ma za zadanie chronić ubrania przed rozmaitymi uszkodzeniami – utratą koloru, zesztywnieniem, zmechaceniem. Ponadto nadaje im tez piękny zapach. Jak zrobić naturalny detergent? To proste.
Co będzie potrzebne?
1,5 l wody
0,5 l octu
(opcjonalnie) 250 ml odżywki do włosów
Przygotowanie:
W części wody rozpuść odżywkę. Kiedy obie substancje się połączą, dolej resztę wody i ocet. Używaj tak, jak zwykłego płynu do płukania. Zamiast odżywki możesz dodać kilkadziesiąt kropli ulubionego olejku eterycznego.
Preparat do sprzątania kuchni i łazienki
Ze względu na swoje przeznaczenie, oba pomieszczenia wymagają szczególnej pielęgnacji. Środki użyte do ich sprzątania nie powinny zawierać silnych i drażniących związków chemicznych. Wszelkie cudowne mleczka do usuwania tłustych plam, kamieni i osadów z podejrzanym składem, warto zastąpić domowym, bezpiecznym odpowiednikiem.
Co będzie potrzebne?
3 szklanki ciepłej wody
4 łyżki octu
2 łyżeczki startego szarego mydła
2 łyżeczki boraksu
Olejek eteryczny
Przygotowanie:
Zmieszaj wszystkie składniki w butelce z atomizerem.
fot. 123RF/PICSEL
Do mebli drewnianych
Dzięki tej mieszance nie tylko zakonserwujesz drewno, ale również nadasz mu blasku i wyeliminujesz kurz na dłuższy czas.
Co będzie potrzebne?
Szklanka wody
Pół szklanki octu
3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju kokosowego
Dowolny olejek zapachowy
Przygotowanie:
Przepis jest banalny. Wymieszaj wszystkie składniki i przelej je do butelki ze spryskiwaczem. Nie rozpylaj preparatu bezpośrednio na meble tylko na ściereczkę. Wetrzyj go w ich powierzchnię, a następnie zetrzyj na sucho i wypoleruj.
Deccoria.pl