Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Potrzyj nim zabrudzenia. Plamy szybko znikną, a meble będą jak nowe

Jak usunąć plamy na meblach drewanianych skórzanych i tapicerowanych? Z pomocą przychodzą domowe pasty i mukstury!

Potrzyj nim zabrudzenia. Plamy szybko znikną, a meble będą jak nowe
Meble wypoczynkowe, aby przez lata dobrze służyły domownikom wymagają systematycznej pielęgnacji. Fot.123RF.com

Z artykułu dowiesz się:

Jak wyczyścić plamy na meblach drewnianych: ślady po naczyniach

Kubki z gorącym napojem lub naczynia z ciepłym pożywieniem stawiane bezpośrednio na drewnianym stole mogą pozostawiać na nim nieestetyczne, białe zacieki. Prosto się ich pozbędziemy, nakładając na nie gęstą masę powstałą z połączenia oliwy lub oleju lnianego z solą kuchenną. Po paru godzinach pastę zdejmujemy, a drewno osuszamy i polerujemy. Podobne efekty osiągniemy, przecierając zabrudzenia naturalnym, oczyszczonym korkiem od wina.

Nic tak nie odbiera uroku drewnianym meblom, jak drobne ubytki. Na szczęście można im łatwo zaradzić przy pomocy majonezu! Rozprowadź sos po zarysowanej powierzchni i zostaw go tak na dłuższy czas. Najlepszy rezultat osiągniesz, jeśli majonez „popracuje” przez kilka dni. Zetrzyj go i ciesz się odnowionym wyposażeniem.

Jeśli masz białą pastę do zębów, możesz posłużyć się nią do wyczyszczenia mebli. Wystarczy zastosować ją tak, jak majonez, ale dla lepszego efektu możesz ją delikatnie wcierać miękką szmatką (wyłącznie w miejscu zabrudzenia).

Jak wyczyścić tłuste plamy na meblach drewnianych

Tłuste plamy czy ślady odbitych palców usunąć można na dwa sposobów.

 • Olej bezpośrednio wylany na drewno wycieramy papierem ręcznikowym. Tłusty zaciek zasypujemy solą lub talkiem. Po upływie kilku godzin drobinki odkurzamy.

 • Natomiast odciski palców i dłoni zmywamy z drewna miękką ściereczką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną. Po usunięciu zabrudzeń czyszczone miejsce polerujemy niewielką ilością oleju lnianego.

czyszcenie mebli Na plamy po palcach na meblach pomoże benzyna ekstrakcyjna. Fot.123RF.com

Meble drewniane - czego nie robić?

Meble drewniane są niezwykle trwałe, jednak potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, żeby mogły długo służyć. Przede wszystkim należy pamiętać, że takie sprzęty nie lubią wody. Dlatego nie wolno używać mokrych ścierek, szorstkich szmatek albo tych, które posiadają długie włókna.

Nadmierna wilgoć może wniknąć w strukturę drewna. Natomiast szorstka faktura ściereczek oraz długie nitki mogą zostawić ślady na powierzchni mebla lub nawet ją porysować. Szkodzi również nagła zmiana temperatury. Nie powinniśmy aranżować pomieszczeń tak, żeby drewniane meble stały obok pieca albo kominka. Nie wolno również kłaść na nich gorących naczyń, gdyż zostawiają trudne do usunięcia ślady.

Jak wyczyścić plamy na meblach tapicerowanych

Aby jasna tapicerka służyła długie lata, trzeba ją chronić przed zabrudzeniami. Istnieją „domowe” metody na różnego rodzaju plamy. Pamiętajmy jednak, że przed użyciem któregokolwiek ze sposobów, warto sprawdzić go na niewidocznym fragmencie materiału mebla.

 • Wszelkie plamy z tłuszczu usuwamy za pomocą rozpuszczalnika do tłuszczów. Potem przemywamy zabrudzony materiał płynem do czyszczenia tapicerki.

 • Jeśli wylejemy na nasze krzesło kawę, zapobiegniemy trwałym śladom przemywając mebel roztworem kwasku cytrynowego i wody.

 • Gdy przebarwienie powstanie od herbaty – również używamy kwasku cytrynowego, ale potem czyścimy jeszcze tapicerkę proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie.

 • Częstym zabrudzeniem są plamy od flamastra i plamy atramentowe. Te pierwsze należy usuwać gliceryną i przecierać wilgotną szmatką. Gdyby to nie przyniosło efektu, można spróbować usunąć ślad wacikiem nasączonym alkoholem.

 • Jeśli chodzi o plamy po atramencie – najlepiej zlikwidować je mlekiem albo kwaskiem cytrynowym.
 • Ostatnie z powszechnych zanieczyszczeń spowodowane są wylanym czerwonym winem. Powinien sobie z nim poradzić roztwór kwasku cytrynowego i wody. Istnieje też drugi sposób – należy polać plamę białym winem wytrawnym, a potem wodą. Na końcu przecieramy czyszczony fragment szmatką i suszymy suszarką.

 • Modne sofy o aksamitnym lub welurowym wykończeniu najlepiej oczyszczać roztworem wody i amoniaku (2 łyżki na litr wody). Plamy na sofie zamszowej najlepiej wywabić białym octem. Aby zachować miękkość takiego obicia, należy starannie wyczesywać je w kierunku pod włos.

Jak się pozbyć zacieków na meblach?

Zacieki pojawiają się zwykle na miękkich materiałach dopiero po kilkunastu godzinach od zakończenia czyszczenia na mokro. Nieestetyczne ślady to pozostałości po użytych detergentach oraz po… minerałach zawartych w wodzie rurociągowej. Unikniemy ich, dokładnie wypłukując tkaninę z użytego środka przy użyciu wody destylowanej lub demineralizowanej. Pamiętajmy jednak, by nie polewać czyszczonego miejsca bezpośrednio, lecz metodycznie przecierać je zwilżoną ściereczką.

Meble tapicerowane - podstawowa ochrona

Meble tapicerowane potrzebują systematycznej pielęgnacji, aby mogły przez lata służyć domownikom. Co robić, żeby przez długi czas były dekoracją? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość promieni słonecznych prowadzi do blaknięcia mebli. Warto wziąć to pod uwagę, planując rozmieszczenie wyposażenia pokoju. Nie najlepiej działa też wysoka temperatura, dlatego nie ustawiajmy krzeseł i foteli blisko kominka lub kaloryfera.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odkurzanie powierzchni mebli. Warto pamiętać też, aby prać materiał tapicerki od czasu do czasu. Takie pranie najlepiej robić za pomocą miękkiej gąbki i szamponu do obić. Jednak nie należy przesadzać z użyciem wody. Gdy wsiąknie ona zbyt głęboko, wysuszenie mebla będzie problemem. Jeśli na tapicerce powstaną drobne plamy, czyścimy je od brzegów, nigdy od środka. W ten sposób zapobiegniemy powiększaniu się zabrudzeń.

Jak wyczyścić plamy na meblach kuchennych

Drewniane meble kuchenne to synonim elegancji i klasyki. Aby zachować ich piękny wygląd, należy pamiętać o codziennej pielęgnacji. I tak, w przypadku drewnianego blatu kuchennego, po każdym użyciu powinniśmy wycierać go do sucha. Aby zmyć z niego zabrudzenia powstałe podczas obróbki żywności, używajmy wody zmieszanej z odrobiną płynu do mycia naczyń.

 • Zacieki, zabrudzenia i ślady po gorących napojach usuniemy z pomocą soli kuchennej i oliwy z oliwek – mieszamy je w takich proporcjach, by utworzyły gęstą pastę. Nakładamy ją na zabrudzenie i pozostawiamy na ok. 2 godziny. Po tym czasie przecieramy zwilżoną ścierką i wycieramy do sucha. Zamiast soli, do oliwy dodać można octu (wówczas wcieramy taki roztwór w plamę i po kilkunastu minutach zmywamy), unikajmy jednak jego samodzielnego stosowania – może on przesuszyć drewno.

 • Po plamach nie powinien pozostać żaden ślad, gdybyśmy jednak zmagali się z cięższym zabrudzeniem, możemy dodatkowo przetrzeć je czystym korkiem po winie, który nie zarysuje drewnianej powierzchni. Niewielkie ubytki można zamaskować, nacierając je orzechami włoskimi.

 • Gdyby jednak wyżej opisane metody okazały się niewystarczające, w przypadku większych zniszczeń konieczne będzie szlifowanie i ponowne olejowanie lub lakierowanie.

Przeczytaj również: W jaki blat kuchenny warto zainwestować?

blat kuchenny Jakie są rodzaje blatów kuchennych i który z nich wybrać? Fot. Materiały partnera

Montaż mebli laminowanych to wciąż popularne rozwiązanie. Są one stosunkowo tanie i łatwe w utrzymaniu. Jego wadą jest jednak ograniczona możliwość odnowienia czy naprawy uszkodzonej powierzchni.

 • W przypadku naprawdę rozległych zniszczeń zaleca się wymianę lub przemalowanie mebli farbami przystosowanymi do kontaktu z żywnością (wszelki ubytki trzeba wtedy uzupełnić masą wypełniającą). Pozostałe rysy zamaskujemy flamastrem do drewnianych mebli.

 • Większość zabrudzeń zmyjemy zwyczajnymi detergentami, mieszanką wody z octem lub sodą oczyszczoną. Pamiętajmy jednak o wytarciu do sucha powierzchni laminatu.

Przeczytaj również: Czyszczenie i odnawianie blatu kuchennego

Jak czyścić meble skórzane

 • Proces czyszczenia i pielęgnacji zaczynamy od starcia plam i kurzu miękką, zwilżoną ściereczką (uwaga, sucha może zarysowywać materiał).

 • W przypadku trudno zmywalnych zabrudzeń sięgnij po niedużą ilość delikatnego detergentu – np. płynu do naczyń, szamponu dla dzieci. Jeśli nie masz ich pod ręką, jako środek czyszczący sprawdzi się również ocet, który doskonale odtłuszcza i usuwa niewielkie zanieczyszczenia.

 • Drobnych zabrudzeń pozbędziesz się także z pomocą skórki od banana. To trik do doraźnego stosowania. Potrzyj skórę wewnętrzną częścią bananowej obierki, zatrzyj resztki owocu bawełnianą ściereczką i daj się zaskoczyć niesamowitym efektom.

 • Jednym ze znanych środków dobrze oczyszczających skórzane tkaniny, szczególnie te o jaśniejszej barwie, jest mieszanina kilku kropel terpentyny i białka jajka kurzego (można je zastąpić mlekiem). Roztwór należy wcierać w powierzchnię galanterii lub mebli pewnymi, ale niezbyt intensywnymi ruchami.

 • Do odświeżenia nieco już nadszarpniętej zębem czasu skóry użyć można także soku z cebuli lub połówki ziemniaka. Oba warzywa zniwelują ewentualne przebarwienia, uelastycznią przesuszone tworzywo i wygładzą jej postarzałą powłokę.

 • Kiedy skórzany mebel zostanie zabrudzony długopisem, warto sięgnąć po taśmę klejącą. Jest to szczególnie skuteczne przy gładkim materiale, może się też sprawdzić przy eko-skórach. Procedura jest prosta, chociaż wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu. Taśma działa podobnie jak gumka. Zanieczyszczenie po prostu przykleja się do jej powierzchni i powoli odchodzi. Zwykle konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Naklejamy w miejscu plamy taśmę. Sprawdzamy, czy tusz zostaje na jej lepkiej stronie. Jeżeli tak, to powtarzamy tę czynność, aż ślady przestaną być widoczne.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.