Porady domowe

Średniej wielkości pies myśliwski, który sprawdzi się w wielu rodzinach

Basset artezyjsko-normandzki to pies, który jest typowym myśliwym. Rasa wykorzystywana jest głównie przy polowaniach, chociaż szczeniaki szkolone są również do samotnej pracy bądź opieki nad stadem. Jakie jest usposobienie basseta? Jaka jest cena tego myśliwskiego psa? Dowiedz się więcej o bassecie artezyjsko-normandzkim.

Średniej wielkości pies myśliwski, który sprawdzi się w wielu rodzinach
fot. Pixabay.com
REKLAMA

Jak wygląda basset artezyjski?

Basset artezyjsko-normandzki został zaklasyfikowany według FCI do grupy 6 (psy gończe i pokrewne rasy), sekcji 1 (psy gończe). Wzrost psów jest podobny, jak ma basset gaskoński oraz basset bretoński. A więc, rasa mierzy między 30-36 cm, przy czym suczki są trochę niższe. Waga psów to zaś ok. 15-20 kilogramów. Psy posiadają krótką i zwartą sierść, która może być:

  • dwubarwna (biało-płowa)
  • trójbarwna (płowa z czarnobiałymi znaczeniami)

Bassety są bardzo podobne to houndów, jednak ich cechy są mniej wyraziste. Ciało bassetów artezyjsko-normandzkich jest wydłużone. Łapy psa są wykrzywione oraz krótkie. Bardzo charakterystyczne są policzki bassetów, na które składa się pojedyncza albo podwójna fałda skóry. Oczy rasy są spokojne i duże, uszy dość nisko osadzone, a ogon długi i zwężający się na końcu. Pieski mają również szyję z podgardlem, które nie jest jednak wyraźnie zaznaczone.

Cena basseta artezyjsko-normandzkiego podobna jest, jak cena rasy basset basset bretoński bądź basset gaskoński. Jest więc to zazwyczaj ok. 2500 do maksymalnie 3000 złotych. Nieco droższy jest z kolei np. catahoula leopard dog, będący również psem myśliwskim.

Usposobienie

Basset artezyjsko-normandzki to doskonały materiał na przyjaciela rodziny. Artezyjski psiak uwielbia się bawić, a także tulić do wszystkich domowników. Pies jest spokojny i łagodny, choć na podwórku bywa aktywny i wszędzie go pełno. Basset to znakomity myśliwy, a wielu polujących uważa go za najbardziej inteligentnego psa gończego, który tropi zwierzynę drobną. Basset artezyjsko-normandzki poluje głównie na króliki i zające, choć może również tropić dziki, jelenie oraz lisy. Pies nie jest agresywny czy bojaźliwy i potrzebuje towarzyszów, by być szczęśliwy. To bardzo posłuszna rasa, którą trzeba jednak odpowiednio wcześniej przeszkolić w zakresie posłuszeństwa i podstawowych komend.

Basset artezyjsko-normandzki nie ma w zwyczaju oddalać się od domu. Jednak trzeba pamiętać, że jest to rasa myśliwska. Jeżeli więc dom będzie nieodpowiednio zabezpieczony, pies może pójść za swoim instynktem łowcy. Basset artezyjsko-normandzki bardzo nie lubi przebywać sam w domu, zatem nie powinieneś do tego dopuszczać. Jeśli zdarzy się bowiem, że zostawisz psa na wiele godzin samego, może on zacząć przejawiać destrukcyjne zachowania i np. zniszczyć jakiś przedmiot w mieszkaniu.

Zachowanie

Basset artezyjsko-normandzki należy do psów łakomych. Oczywiście, nie wolno pieska przekarmiać. Jednak, fakt ten można wykorzystać np. szkoląc psa pozytywnymi metodami (przekąska w formie nagrody za dobrze wykonane zadanie). Zastanawiasz się, czy psu będzie lepiej w domu z ogrodem czy mieszkaniu w bloku? Otóż, dom z ogrodem to najlepsze rozwiązaniem dla bassetów, które – przez częste i donośne szczekanie – nie nadają się do życia w bloku. Pamiętaj również o tym, że bassety muszą dużo się ruszać, bo inaczej prędko przybiorą na wadze.

Co do życia z innymi zwierzętami, basset – po wcześniejszej socjalizacji – na pewno będzie w stanie się z każdym dogadać. Oczywiście lepiej, gdy zwierzęta będą wychowywane razem od najmłodszych lat. Basset artezyjsko-normandzki podobnie, jak catahoula leopard dog, dogada się z dziećmi i będzie się z nimi bawił pod warunkiem, że maluchy nie będą go traktować wyłącznie jak zabawki. Basset jednak, ze względu na bycie aktywnym psem, nie nada się dla starszych i mniej sprawnych osób. Zanim zdecydujesz się na psa dowiedz się, jakie są szczeniaki. Ich charakterystyka może bowiem sprawić, że psy nie będą dobrym typem np. do mieszkania w bloku (szczekanie, myśliwski instynkt oraz skłonność do destrukcyjnych zachowań). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o psie rasy basset hound.

Pielęgnacja, żywienie i zdrowie

Basset artezyjsko-normandzki nie wymaga specjalnej pielęgnacji. W zupełności wystarczy, jeżeli będziesz regularnie szczotkował swojego psa. Dzięki temu, z całą pewnością utrzymasz sierść psa w dobrej kondycji. Oczywiście, psa trzeba częściej szczotkować w okresie linienia. Co do żywienia basseta, powinieneś zdecydować się na karmę wysokojakościową – na przemian suchą, mokrą i domowe posiłki. Karm pupila dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wielkość porcji należy dostosować do wieku psa, a także jego aktywności fizycznej i zapotrzebowań osobistych.

Basset artezyjsko-normandzki należy do psów długowiecznych, bo żyje średnio ok. 15 lat. Ze względu jednak na swoje wydłużone ciało, pies często ma kłopoty zdrowotne – jak dysplazja stawu łokciowego, problemy z kręgosłupem albo deformacje kości. W dodatku, przekarmiony pies może mieć ogromny problem z przybieraniem na wadze. Uważaj więc i nie dokarmiaj psa, gdy nie ma takiej potrzeby.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Średniej wielkości pies myśliwski, który sprawdzi się w wielu rodzinach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.