Spis treści:
Świąteczne porządki – harmonogram
Kuchnia, garderoba, pokój dziecięcy, a może jeszcze odmalowanie przedpokoju i wymiana lampy nad stołem w salonie? Plany na przedświąteczne sprzątanie często obejmują generalne porządki w każdym zakamarku domu. Zanim zaczniesz rozpisywać, co musisz zrobić którego dnia, zastanów się, czy na pewno wszystko jest do zrobienia na teraz. Czy świąteczna atmosfera panująca w grudniu nie ominie cię, bo będziesz zajęta segregowaniem skarpet swojego dziecka albo sprzątaniem najgłębszych szuflad w korytarzu?
Pierwszym krokiem do ustalenia harmonogramu jest wybór priorytetów. Z pewnością musisz posprzątać kuchnię, łazienkę, salon (lub jadalnię) i zetrzeć kurze. Jeśli zapraszasz do siebie rodzinę lub znajomych na kilka dni, trzeba będzie też przygotować dla nich pokój. Natomiast przeglądanie szaf, porządkowanie biblioteczki czy przesadzanie kwiatów to niekoniecznie są priorytety na ten czas. Może część sprzątania warto zostawić na luty i marzec i potraktować jak wiosenne porządkowanie?
Świąteczne porządki: kurz
Ścieranie kurzu to podstawa, aby dom wyglądał schludnie i estetycznie, a domownikom i gościom było w nim przyjemnie. Kiedy najlepiej to zrobić? Jeśli chcesz zetrzeć kurze w kuchennych szafkach, kredensie czy szafie z ubraniami, spokojnie możesz zacząć już 2 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Powierzchnie, które są na widoku, takie jak szafka pod telewizor, parapety czy regały z otwartymi półkami posprzątaj 2-3 dni przed Wigilią. Wówczas nie zdążą się zakurzyć do świąt.
Świąteczne porządki: okna, ściany, drzwi, podłogi
Przy okazji świąt zwykle dokładniej myje się wszystkie większe powierzchnie w domu: okna, ściany, podłogi. Jak to zaplanować?
- Okna
Mycie okien to jeden z częstych przedświątecznych priorytetów. Jeśli tylko pozwala na to pogoda, warto umyć je nie tylko w środku, ale i z zewnątrz. Natomiast jeżeli na dworze jest mróz – zrezygnuj z mycia zewnętrznej szyby, bo się po prostu przeziębisz! Mycie okien możesz zaplanować na 7-10 dni przed Wigilią. Jeśli masz psa albo małe dziecko, które lubi bawić się przy szybie, nie śpiesz się z myciem niższych szyb (na przykład balkonowej) – prawdopodobnie chwilę po umyciu znowu będą na nich ślady nosa albo małych rączek.
Przeczytaj również: Czy można myć okna w zimie? Trzymaj się tych zasad, lodu na szybach nie będzie
- Ściany, listwy przypodłogowe, włączniki
Jeśli planujesz odświeżenie ścian, czyli ich odmalowanie, nie zostawiaj tego na grudzień. Przedświąteczny czas bardzo się kurczy, a malowanie wymaga przygotowania. Najlepiej zrobić to w listopadzie – raczej do świąt nic się z nimi nie stanie! Mycie ścian możesz natomiast zrobić 2 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Przy okazji czyszczenia ścian, przetrzyj listwy przypodłogowe, gniazda elektryczne i włączniki.
- Podłogi
Mycie podłóg to jedna z ostatnich prac domowych przed samą Wigilią. Podłogę w salonie umyj 1-2 dni przed, natomiast w korytarzu – najlepiej w dniu Wigilii. Z pewnością w przedświątecznej krzątaninie wielokrotnie będzie zabłocona i zaśnieżona, dlatego ten mały kawałek zostaw na sam koniec. Jeśli zaś chodzi o odkurzanie, to także jest zadanie, które najlepiej zostawić na ostatnie chwile przed kolacją wigilijną. Wcześniej (ale nie wcześniej niż 1-2 dni przed świętami) możesz umyć podłogę w sypialni i pokoju dziecięcym. Jeśli planujesz mycie dywanów, oddaj je do odpowiedniej pralni albo zamów ekipę, która ma specjalistyczny odkurzacz. Efekt będzie genialny, a ty zaoszczędzisz czas!
Przeczytaj również: Najlepszy sposób na lśniące panele. Nie ma ani jednej smugi
Świąteczne porządki: łazienka
Za sprzątanie łazienki warto wziąć się nawet 2 tygodnie przed świętami, zaczynając od przeglądu tego, co należy wyrzucić (szczególnie przeterminowane albo zużyte kosmetyki). Drugą ważną kwestią jest umycie płytek i fug – to spokojnie można zrobić w połowie grudnia. Poza tym, sprzątanie łazienki zrób tak, jak zawsze. Jeśli w łazience zalega pranie – dobrze jest się go stopniowo pozbywać, żeby w czasie świąt nie spędzało ci snu z powiek!
Przeczytaj również: Czyszczenie deski sedesowej. Przepisy na dwie mieszanki, które wybielają żółte plamy
Świąteczne porządki: przedpokój
Na sprzątanie przedpokoju nie musisz przeznaczać zbyt wiele czasu i energii. Najważniejszymi zadaniami w tym pomieszczeniu są:
- uporządkowanie wieszaka z okryciami wierzchnimi,
- uporządkowanie konsoli/szafki z bibelotami (to ta, na którą wchodząc do domu zwykle wszystko się odkłada!),
- umycie lustra,
- umycie podłogi.
Jeśli masz niewielki korytarz, na ogarnięcie tego pomieszczenia nie potrzebujesz więcej niż 2 godziny. Jako przyjemny akcent, postaw na szafce pachnące patyczki albo zapachową świecę – już przy wejściu niech będzie czuć świąteczny klimat!
Świąteczne porządki: kuchnia
Sprzątanie kuchni jest bardzo czasochłonne, a do tego nie można zacząć go zbyt wcześnie. Do ostatnich chwil przed Wigilią będziesz przecież w niej gotować i piec. Jak więc rozplanować sensownie sprzątanie kuchni?
- Zacznij od posprzątania szuflad i szaf z przyprawami i produktami spożywczymi. Uporządkuj je, przy okazji patrząc, czego ci brakuje do świątecznych wypieków. Możesz to zrobić nawet 2 tygodnie przed Wigilią.
- Jeśli masz mocno przypalony piekarnik albo spory bałagan w lodówce, spróbuj się z tym uporać 2 tygodnie przed świętami.
- Mycie okapu, frontów meblowych, podłogi i blatu zostaw na sam koniec – jeśli zrobisz to wcześniej, i tak w przeddzień Wigilii trzeba będzie powtórzyć sprzątanie.
Przeczytaj również: Jak usunąć lepki brud z szafek kuchennych? Niezawodne triki na pozbycie się tłuszczu z mebli
Świąteczne porządki: salon
Sprzątanie salonu zacznij około 1 tygodnia przed Bożym Narodzeniem. Zamów czyszczenie kanap i foteli oraz dywanów, upierz firanki i zasłony i powycieraj kurze. Jeśli masz drewnianą podłogę, to dobry czas na jej dokładne umycie i wypolerowanie środkami na bazie olejów i wosków. Gdy salon będzie posprzątany, czas na najprzyjemniejszą część przygotowań świątecznych – dekorowanie! Choinka, wieńce, światełka, girlandy… właściwie nie ma tu ograniczeń.
Świąteczne sprzątanie może być przytłaczające. Tyle zadań, a tak mało czasu. Aby usiąść do wigilijnej kolacji w wysprzątanym salonie i z uśmiechem na twarzy, warto zrobić sobie harmonogram, w którym znajdą się wszystkie prace, które planujesz wykonać. Zanim jednak rozpiszesz sobie zadania na każdy dzień, przemyśl, czy na pewno w przedświątecznym okresie chcesz skupić się tylko na sprzątaniu. Może warto pójść na świąteczny jarmark albo zimowy spacer, a sprzątanie szafy odłożyć na styczeń?
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Tłuszcz na szafkach w kuchni zniknie bez śladu. Wykorzystaj niezawodny środek
Jak szybko usunąć brud i tłuszcz z szafek kuchennych. Zrób mieszankę i umyj nią fronty mebli
Tłuste plamy na płytkach i ścianach po gotowaniu. Jak usunąć tłuszcz domowymi sposobami?