fot. 123RF/PICSEL
Od zmywarek oczekujemy dokładnego domywania naczyń. Zacieki czy biały osad na szklankach i kieliszkach irytują – przecież nikt nie ma ochoty domywać ich ręcznie. Co robić, gdy po każdym kolejnym czyszczeniu, wyciągamy z je urządzenia zabrudzone i zmatowiałe?
Dlaczego zmywarka zostawia biały osad?
Powodów, dla których po czyszczeniu w zmywarce na szklankach zostają zacieki i biały osad, jest wiele. Najczęstszą przyczyną jest zaniedbana, brudna zmywarka. Raz na miesiąc czas warto pamiętać o uruchomieniu pustego urządzenia z dodatkiem szklanki octu lub kwasku cytrynowego – w ten sposób pozbędziemy się powierzchownych zabrudzeń i brzydkiego zapachu. Jeśli to nie pomoże, dokładnie wyczyścić należy filtry, odpływ urządzenia, uszczelki i jego wnętrze. Przeczytaj, jak umyć zmywarkę krok po kroku »
Zmywarka może również pozostawiać osad na szklankach z winy twardej wody, w której występuje zwiększone stężenie soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu. Wiele osób do mycia naczyń w zmywarce stosuje same kostki czyszczące – najczęściej w wariancie „kilka funkcji w jednej”. One niestety w niewystarczającym stopniu zmiękczają wodę. Jeśli wiemy, że w miejscu naszego zamieszkania mamy problem z twardą wodą, poza środkami czyszczącymi naczynia do zmywarki dodawać powinnyśmy również sól regeneracyjną. Nie można jej zastępować zwykłą solą kuchenną, ponieważ różnią się one nieco składem i budową.
Skontrolujmy również stan pojemnika na sól – jeśli jest źle dokręcony lub uszkodzony, dochodzi do wycieku substancji, co również powoduje powstawanie mlecznych zacieków na szklanych naczyniach.
Zwolennicy zero waste i ekologicznego stylu życia radzą również, by obok tabletek z nabłyszczałem do zmywarki wlewać również zwykły, biały ocet, który również dobrze radzi sobie z osadem z kamienia.
Często tego typu zabrudzenia na szklanych przedmiotach mogą powstawać również przez błędy użytkowania: ustawianie zbyt krótkiego czasu zmywania, zbyt niskiej temperatury, braku „mycia wstępnego” z resztek pożywienia, zastosowanie zbyt malej ilości środka płuczącego. Nie każde szklane naczynia nadają się do zmywarki – informacji na ten temat najlepiej zasięgnąć u producenta.
Jak usunąć biały osad ze szklanek po myciu w zmywarce?
Zamglenie szklanych naczyń po myciu w zmywarce w większości przypadków jest odwracalne. Oto kilka sposobów, które pomogą uporać się z tym problemem:
- Naczynia należy przełożyć do zlewu wypełnionego ciepłą wodą, w której rozpuszczono 1-2 łyżki kwasku cytrynowego. Po 20 minutach namaczania należy przetrzeć je zwilżoną gąbką (bez dodatku płynu do mycia naczyń).
- Zmatowiałe naczynia przekładamy do zmywarki, ale zamiast stosować tabletki, do komory urządzenia wlejmy sowitą szklankę octu spirytusowego. Nastawiamy zmywarkę na czyszczenie w najwyższej dostępnej temperaturze.
- W przypadku wyjątkowo trudnych do usunięcia smug można posłużyć się pastą do mycia zębów. Niewielką ilość preparatu nakładamy na gąbkę kuchenną i dokładnie szorujemy naczynie. Później płuczemy w ciepłej i zimnej wodzie.
Deccoria.pl