Poradniki

Jak umyć wnętrze zmywarki?

Zmywarka to nieoceniona pomoc w każdej kuchni – oszczędzamy dzięki niej czas i pieniądze, które w innym wypadku musielibyśmy przeznaczyć na zmywanie ręczne. Raz na jakiś czas, tak jak każde inne urządzenie w domu, warto przemyć jej wnętrze. W zaniedbanych zmywarkach rozwijają się grzyby i bakterie.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Czyszczenie zmywarki zaczynamy od ściągnięcia dysz, odpowiadających za rozprowadzanie wody podczas mycia naczyń. W drugiej kolejności wyjmujemy filtr, który wyłapuje resztki pożywienia, dzięki czemu zapobiega zatykaniu się rur — ma więc bezpośredni wpływ na efektywne działanie urządzenia. To jeden z tych elementów, o których konserwacji rzadko się pamięta. Dla wygody warto też wyjąć ruchome półki na naczynia.

Czyszczenie zmywarki 

Czyszczenie zmywarki zaczynamy od jej wnętrza – do jego przemycia możemy wykorzystać domowej roboty płyn czyszczący, przygotowany z wody i mydła kastylijskiego (można je zastąpić płynem do mycia naczyń lub płynem do rąk). Oba składniki przelewamy do butelki z atomizerem i gotowe. Na jedną szklankę wody powinniśmy dodać jedną łyżkę detergentu.

src: Jak czyścić zmywarkę, Kanał: Uporządkowana

Środek czyszczący rozpylamy w komorze zmywarki i dokładnie ją przecieramy ściereczką z mikrofibry. Nie zapominajmy również o zewnętrznych częściach urządzenia. Szczególną uwagę poświęćmy uszczelkom — wyszorujmy je przy pomocy szczoteczki do zębów.

Jak wyczyścić filtr zmywarki

W dalszej kolejności można zająć się filtrami i dyszami. Myjemy je ręcznie w zlewie, z użyciem małej szczotki żelazko i płynem do mycia naczyń. Upewnijmy się, że wszystkie otworki w skrzydłach natryskowych są drożne. Jeśli zalega w nich jakiś brud, wyjmijmy go pęsetą, pałeczkami do uszu lub innym niewielkim narzędziem.

Kiedy wszystkie części przeschną, układamy je z powrotem w urządzeniu. Po dokręceniu dysz, sprawdźmy, czy kręcą się swobodnie.

Co zrobić, gdy zmywarka śmierdzi

Następnie na dno zmywarki wylewamy ok. szklankę octu. Drugą szklankę z tym specyfikiem ustawiamy na jednej z półek urządzenia. Ustawiamy je na najcieplejszy program pracy i uruchamiamy.

Zmywarkę czyścimy gruntownie raz na 2-4 miesiące, chyba że wcześniej pojawi się w niej brzydki zapach.

Deccoria.pl 

Przeczytaj: Porządki w kuchni - jak usunąć zaschnięty brud i tłuszcz?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak umyć wnętrze zmywarki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.