Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Układanie paneli - poradnik i często popełniane błędy

Panele to jedne z najchętniej stosowanych we wnętrzach prywatnych materiałów podłogowych. Są trwalsze i mniej wymagające w utrzymaniu, niż tradycyjne drewniane podłogi, a ich dodatkową zaletą jest łatwość układania. Nie powinno ono sprawić trudności nawet średniozaawansowanym majsterkowiczom.
Układanie paneli - poradnik i często popełniane błędy

Układanie paneli nie jest bardzo wymagającą czynnością. Aby ułożyć ładną podłogę, nie potrzebujemy fachowych narzędzi, czy specjalistycznych umiejętności. Sam proces nie zajmuje przesadnie dużo czasu, nie powoduje też dużego bałaganu i ogólnie nie daje powodów do odczuwania dyskomfortu domownikom niezaangażowanym w remont czy sąsiadom.

Na rynku dostępna jest szeroka gama paneli – ich wybór zależy w głównej mierze od efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. Rozbudowana paleta barw i wykończeń umożliwia ułożenie posadzki imitującej wygląd nawet podłogi drewnianej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Podłoga pływająca
Większość paneli wyposażona jest w system montażowy typu click, co umożliwia łączenie ze sobą poszczególnych elementów, bez konieczności wzmacniania ich gwoździami czy klejem. Tworzą one tzw. podłogę pływającą, która nie jest na stale przytwierdzona do podłoża ani ścian. Każda z desek po jednej stronie ma tzw. wpust, a po drugiej pióro. Podczas montażu, do wpustów paneli ułożonych w pierwszym rzędzie, pod odpowiednim kątem wkłada się pióra części tworzących drugi rząd. Charakterystyczne kliknięcie sygnalizuje właściwie spięcie dwóch paneli. Poza krótkim czasem prac i łatwością układania system ten pozostawia też możliwość wymiany uszkodzonego elementu czy przeniesienia całej podłogi w inne miejsce.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Ile paneli kupić?
Aby precyzyjnie wyliczyć, ile paneli będzie potrzebnych, należy pobrać wymiary pomieszczenia, w którym będą one układane. Otrzymaną wartość dzielimy przez liczbę metrów kwadratowych, na których pokrycie starczać ma opakowanie paneli (taką informację znajdziemy w instrukcji od producenta). Do otrzymanego wyniku warto zawsze doliczyć kilka % zapasu – tym więcej, im więcej wgłębień, wnęk i nietypowych zagięć znajduje się we wnętrzu, w którym kładziemy nową podłogę.


Jak układać panele?
Zanim zabierzmy się za układanie paneli, w pierwszej kolejności musimy dać im czas na „odpoczynek” i zaaklimatyzowanie w warunkach naszego mieszkania. Nigdy nie możemy mieć pewności, w jakich warunkach były one przechowywane wcześniej Jeśli w magazynie lub w transporcie trzymano je miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, po kilkudziesięciu godzinach od ułożenia w domu będą się one kurczyć, pojawią się nieestetyczne szpary i zaczną wychodzić spod listew i profili.

Podobnie, jeśli długotrwale przebywały w miejscach o niskiej wilgotności: istnieje ryzyko, że zaczną zwiększać swoją powierzchnię, przez co cała podłoga się uniesie. 48-godzinna aklimatyzacja pozwoli uniknąć takich problemów. W międzyczasie, by nie siedzieć bezczynnie, możemy zabrać się za niezbędne prace przygotowawcze.

Jak przygotować podłoże do ułożenia paneli?
W pierwszej kolejności uwagę należy poświęcić podłożu. Panele kłaść można zarówno na posadzce betonowej, jak i jastrychu czy starych podłogach z innych materiałów – np. z płytek ceramicznych. Niezależnie jednak od rodzaju podłoża, należy dopilnować, by było ono gładkie, suche i pozbawione nierówności.

W kolejnym kroku podłoże trzeba wyłożyć folią paroizolacyjną. W ten sposób zabezpieczymy panele przed oddziaływaniem wilgoci. Układamy ją pasami, „na zakładkę”, tak aby ok. 15-20 cm jednego fragmentu, nachodziło na drugi oraz tak by jej krańce wystawały ponad poziom podłogi i opierały się na ścianach. Następnie miejsca złączeń wzmocnijmy taśmą.  Na folii układamy warstwę izolacyjną – piankę lub przeznaczony specjalnie pod panele podkład. Może to być rolowana pianka, tektura falista lub cienkie maty z korka naturalnego, które wytłumią niepożądane dźwięki.

Odstępy między ścianami
Podłoga pływająca w żadnym miejscu nie może być przytwierdzona na stale do podłoża lub ścian. To wiąże się z koniecznością rozplanowania odstępów dylatacyjnych od przepierzeń i innych stałych elementów w pomieszczeniu. Pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca sprawi, że w przypadku zmian wilgoci i temperatury, „pracująca podłoga” nie wybrzuszy się.

Wymagane luki zaznaczymy, używając par klinów lub rozpórek umieszczonych przy ścianie. Szczelina powstała między nią a pierwszym rzędem paneli powinna wynosić ok. 10 – 15 mm. Zwykle układa się je dłuższą krawędzią równolegle do kąta padania światła w pomieszczeniu. W zależności od producenta może zajść potrzeba, by przyciąć deski układane jako pierwsze, tak by pozbyć się pióra lub wpustu.

Kolejne w rzędzie panele łączymy stronami czołowymi. Ostatni w linii również trzeba będzie skrócić — pozostały fragment możemy użyć do rozpoczęcia następnego rzędu. Do przycinania paneli najlepiej sprawdzą się gilotyna, wyrzynarka lub pilarka tarczowa.

(fot. 123RF/PICSELL)

Łączenie paneli typu click nie powinno sprawiać większych problemów – wystarczy przyłożyć nową deskę, do tej wcześniej ułożonej i „zatrzasnąć” ją, uderzając w nią gumowym młotkiem lub pięścią. Dodatkowo dobrze jest jeszcze docisnąć łączenie dobijakiem.

Zdarzy się i tak, że panele ułożone w ostatnim rzędzie będą wymagały przycięcia wzdłuż dłuższej krawędzi. Pamiętajmy wówczas, by przycinać je tak, by uwzględnić pozostawioną wcześniej szczelinę dylatacyjną.

Aby ułożyć równo panele przy drewnianych futrynach drzwiowych, najwygodniej będzie przyciąć ościeżnicę, uwzględniając wysokość paneli i warstw izolacyjnych. Wówczas pozostanie wsunąć element podłogi do powstałej szpary. Jeśli mamy do czynienia z metalowymi ościeżnicami, w takim wypadku odpowiednio przyciąć musimy panel.

Ostatnim krokiem w układaniu nowej podłogi jest już tylko montaż listew przypodłogowych. Nie zapominajmy, by odpowiednio przyciąć wcześniej folię paroizolacyjną, tak by nie wystawała powyżej.

(fot. 123RF/PICSELL)

Na to szczególnie zwróć uwagę!
Jednymi z najczęściej popełnianych błędów podczas układania paneli są:
- montaż na zbyt wilgotnym podłożu (może powodować powstanie pleśni);
- montaż paneli na zniszczonym, nierównym, nieuporządkowanym podłożu;
- niezastosowanie podkładu izolującego, skutkujące głośnym stukotem podczas chodzenia;
- niezachowanie odstępu dylatacyjnego między powierzchnią podłogi a ścianami.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj także: Jak skutecznie usunąć rysy i ubytki z paneli?

Sąsiedzkich 7 grzechów głównych

7 grzechów głównych (remontowych)

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne lato?

Odpocznij od zgiełku - poznaj styl eko

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.