Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

W trakcie uprawy amatorskiej ogrodnicy wielokrotnie spotykają się z różnymi szkodnikami zagrażającymi roślinom. Jednymi z nich są pędraki, czyli larwy chrząszczy, które żerują w ziemi, a konkretniej przy korzeniach. W jaki sposób można je zwalczyć wykorzystując naturalne sposoby? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Czosnek i cebulę ozimą posadziliśmy pod koniec lata lub w październiku. Teraz ciekawie zaglądamy do ogródka, by sprawdzić, jak wschodzą. Często okazuje się wtedy, że ich szczypiory nie wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Czosnek i cebula żółkną, co wzbudza nasz uzasadniony niepokój. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny mogą być dwie. I tylko jedną z nich możemy zniwelować.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Spoglądając na młodą sadzonkę pozbawioną kwiatów, można by porównać jej łodyżki i liście trochę do macierzanki, a trochę do tymianku, lecz gdy tylko posłonek zakwitnie, nie ma wątpliwości, że to jeden z piękniejszych kwiatków do ogrodu. Rośnie nawet na niskiej jakości glebach, nadaje się do obsadzania skalniaków, pustych obwódek rabat, murków i suchych skarp. To wymarzona roślina dla miłośników mini różyczek – w końcu nazywany jest on skalną różą nie bez przyczyny. Poznaj najciekawsze odmiany posłonka ogrodowego i dowiedz się, jak z miniaturowej sadzonki wyhodować wielką, słoneczną kulę lub kwiecisty, czerwony dywan.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Większość z nas chociaż raz w życiu usłyszała, że owoce i warzywa warto jeść ze skórką, ponieważ to właśnie ona zawiera najwięcej witamin. Nie zawsze jednak się na to decydujemy, a obierki traktujemy jak niepotrzebny odpad. Jeśli nie chcemy ich spożywać, wykorzystajmy je w inny pożyteczny sposób – jako doskonały nawóz. Co zrobić ze skórkami owoców i warzyw? Sprawdź, jakimi obierkami można zasilać rośliny w ogrodzie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Uprawa ogórków na balkonie to świetna propozycja dla tych, którzy chcą cieszyć się smakiem tych warzyw, ale nie mają własnego ogrodu. Aby krzaki rosły i plonowały równie dobrze jak te uprawiane w gruncie, należy im zapewnić odpowiednie warunki. Choć taka uprawa wymaga nieco większego nakładu pracy, zdecydowanie jest tego warta. Jak uprawiać ogórki w donicach, aby uzyskać jak najlepsze plony? Poznaj najważniejsze zasady oraz najlepsze odmiany do uprawy w pojemnikach.      

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Seler korzeniowy to popularne i bardzo wartościowe warzywo, które znajduje wszechstronne zastosowanie w kuchni. Powszechnie uważa się, że jego uprawa jest dość trudna. Warto jednak poznać wymagania tego warzywa, a także zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu, dzięki czemu będziemy mieć duże plony. Sukces w uprawie selera korzeniowego zależy nie tylko od jakości wyprodukowanej rozsady, ale również terminu i sposobu sadzenia. Chcesz mieć wielkie i zdrowe bulwy? Ogrodnik podpowiada, co musisz zrobić.          

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Chcesz cieszyć się smakiem i właściwościami zdrowotnym borówki amerykańskiej? Koniecznie wybierz dla niej właściwy nawóz, który zapewni jej wszystkie składniki pokarmowe. Zamiast gotowych preparatów mineralnych wybierz nawozy ekologiczne. Sprawdź, jak nawożą swoje borówki amerykanie i jak uzyskują obfite plony z każdego krzaczka.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Smak groszku prosto z grządki przypomina nam dzieciństwo, gdy beztrosko stołowaliśmy się na działkach naszych dziadków. Chcąc przywrócić najlepsze wspomnienia, otwierając ogrodową „stołówkę” dla dużych i małych we własnym, przydomowy warzywniku, powinniśmy pamiętać właśnie o groszku – w końcu to zdrowa i pyszna przekąska do zrywania całe lato. Szukasz wyjątkowej odmiany, która nie tylko doskonale smakuje? Poprowadź po sznurkach lub tyczce groch cukrowy Desiree z fioletowymi strąkami, a udekoruje ogródek piękniej, niż niejeden kwiat.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Na chwasty każdy ma jakiś sposób. Jedni pielą grządki wyłącznie ręcznie i nie stosują żadnych środków chemicznych, inni korzystają z babcinych rad, aby chwasty podlewać octem, gorącą wodą albo wykładają w miejscach gęstego wzrostu dzikich roślin świeże pędy pokrzywy. A czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, aby chwasty na trawniku potraktować resztką soku z popularnych przetworów? Zalewa z ogórków na chwasty działa, jak najlepszy środek chwastobójczy. Koniec z wylewaniem jej do zlewu po ostatnim kęsie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Maliny to jedne z najchętniej uprawianych krzewów owocowych. Cenimy je za smakowite, soczyste i pełne witamin owoce, które mają szerokie zastosowanie w kuchni. Chcesz, żeby pojawiało się ich jeszcze więcej? Zapewnij krzaczkom dobre sąsiedztwo, a obrodzą jak nigdy dotąd. Sprawdź, co posadzić obok malin, a czego lepiej nie – to prosty i niezawodny sposób na udane zbiory.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Każdy ogrodnik, posiadający w swoim ogrodzie róże pragnie, aby kwitły one jak najlepiej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ich wzrost i późniejsze piękno zależą od właściwej pielęgnacji. Niestety krzaki te łatwo zapadają na różnego rodzaju choroby, mogą je też zaatakować szkodniki. Szczególnie uciążliwe są mszyce, które mogą powodować poważne szkody. W rezultacie rośliny stają się osłabione, przez co kwitną marnie lub wcale. Jak dbać o róże, żeby długo i pięknie kwitły? Wystarczy przygotować naturalny oprysk, a staną się wizytówką twojego ogrodu.      

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Pikowanie pomidorów to zabieg pielęgnacyjny, który najczęściej przeprowadzamy po upływie dwóch tygodni od zasadzenia. Dobrym pomysłem jest przesadzenie ich do wielodoniczek wypełnionych przepuszczalnym podłożem bez nawozu. Warto nawozić je fosforem i azotem, jednak musimy zachować ostrożność, aby nie spalić sadzonek ich nadmiarem. Podpowiadamy, kiedy pikować pomidory, czym je nawozić i do jakiej ziemi je rozsadzić.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ślimaki, zwłaszcza te bez skorupy, są zmorą każdego ogrodnika. Po przebudzeniu są głodne i żarłocznie rzucają się na nasze uprawy. Ich przysmakiem są kiełkujące pędy, nie gardzą też liśćmi, łodygami, owocami i niektórymi kwiatami. W jedną noc potrafią zniszczyć całą grządkę, co przychodzi łatwiej nagim mięczakom, które się szybciej poruszają. Jak pozbyć się ślimaków, również tych bez skorupy z ogrodu? Sięgnij po naturalne, ale sprawdzone metody.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wśród wielu wiosennych prac w ogrodzie, mających przywrócić mu atrakcyjny wygląd na sezon, ważnym zadaniem jest wyczyszczenie oczka wodnego z osadów, glonów i mułu. Te nie tylko psują jego wygląd, lecz także ograniczają przestrzeń i pogarszają warunki żyjących w wodzie ryb. Dotąd nie pływały w niej żadne okazy? Sprawdź, jakie ryby do oczka wodnego nadają się najlepiej. Zaplanuj też wszystkie niezbędne prace przy stawie, pamiętając, by nie czyścić go zbyt wcześnie. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego glony nie takie straszne, jak je malują i czemu warto wybrać je nieco później.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.