Porady ogrodnicze
Ciemierniki są łatwymi w uprawie i wytrzymałymi roślinami, które kwitną o nietypowej porze – w samym środku zimy. Niestraszny im mróz i śnieg, dodają więc uroku rabatom, gdy inne rośliny w uśpieniu wyczekują wiosny. Jak pielęgnować ciemierniki, aby długo kwitły? Jakie ich gatunki warto posadzić w ogrodzie? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułFasola szparagowa to bardzo wartościowe warzywo, które jest cenione za swoje smaczne strąki. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że można ją wykorzystać do produkcji suchego ziarna. Niestety taka uprawa jest często niedoceniana, a szkoda, ponieważ nie ustępuje klasycznym odmianom pod względem walorów smakowych i wartości odżywczych. Jakie są zalety uprawy fasoli szparagowej na suche ziarno? Jakie odmiany sprawdzą się najlepiej? Sprawdź.
Czytaj artykułKwiaty, które kwitną bardzo wcześnie, są długo wyczekiwanymi zwiastunami wiosny. Jeśli chcemy cieszyć się ich widokiem już od lutego lub marca, musimy dobrze zaplanować, kiedy posadzić je na działce. O wiosenny ogród powinniśmy zadbać już jesienią, znajdując w nim miejsce dla kwitnących roślin. Jakie kwiaty kwitną najwcześniej? Jak przygotować glebę przed ich posadzeniem? Podpowiadamy.
Czytaj artykułZrębki to materiał powstający w wyniku obróbki i rozdrobnienia drewna, który często jest zaliczany do odpadów. Tymczasem okazuje się, że można go wykorzystać w ogrodzie, i to na kilka sposobów. Choć zrębki nie dostarczają roślinom wielu składników odżywczych, mogą pełnić różne funkcje. Doskonale sprawdzą się jako materiał do ściółkowania, ale nie można ich od razu rozłożyć na grządkach. Sprawdź, jak wykorzystać zrębki w ogrodzie i do czego je używać.
Czytaj artykułMech na korze drzew owocowych to widok, który często budzi niepokój u ogrodników. Choć nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla naszych roślin, może negatywnie wpływać na ich kondycję oraz prowadzić do znacznego obniżenia plonów. Jak się pozbyć mchu z drzew owocowych? Mam na to dwa sposoby i to bez użycia żadnych środków chemicznych. Sprawdź, co zrobić, jeśli mech porasta drzewa owocowe.
Czytaj artykuł„Rosła kalina z liściem szerokim…” Ten dekoracyjny krzew jest bohaterem wielu ludowych piosenek i bajek, a przy tym ozdobą ogrodów. Białe kule kaliny koralowej to jeden z najpiękniejszych widoków w majowych parkach, zagajnikach i lasach. Jesienią kalina mieni się ogromną paletą barw, a jej owoce są odporne na przymrozki i pozostają na krzewach aż do zimy. Poznaj najpopularniejsze gatunki kaliny i dowiedz się, jak dbać o ten piekny krzew.
Czytaj artykułBegonie można uprawiać na rabatach, ale jeszcze lepiej czują się posadzone w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Zachwycają swoim wyglądem przez cały sezon, aż do pierwszych przymrozków. Begonie nie są roślinami mrozoodpornymi, dlatego wielu ogrodników zastanawia się, jak je przezimować, aby przetrwały zimę i pięknie zakwitły w przyszłym sezonie. Podpowiadamy, kiedy rozpocząć ten proces oraz gdzie przechowywać bulwy do wiosny.
Czytaj artykułPo jesiennych zbiorach owoców nadchodzi czas na zadbanie o glebę w przydomowym sadzie. Jednym z zabiegów, o którym powinniśmy pamiętać o tej porze roku, jest wapnowanie. Pilnujmy jednak, aby przeprowadzić je tylko wtedy, gdy ziemia okaże się zbyt kwaśna. Jak sypać wapno pod drzewa i krzewy owocowe? Jakie efekty to przyniesie? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułWielu ogrodników szuka sposobów na tanie i naturalne użyźnienie gleby. Jednym z najlepszych jest otrzymywanie własnego kompostu z kuchennych i ogrodowych resztek. Przekształcenie odpadów w wartościowy nawóz zajmuje jednak dużo czasu. Zastanawiasz się, jak można skrócić ten proces? W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą przyspieszyć kompostowanie.
Czytaj artykułKalaminta mniejsza jest ozdobną byliną, która kwitnie niezwykle długo, aż do późnej jesieni. Oprócz walorów dekoracyjnych znajduje zastosowanie w kuchni z powodu swojego miętowego zapachu. Dużym atutem tej rośliny jest również to, że nie jest wymagająca i poradzi sobie niemal na każdym podłożu. Jak zatem uprawiać kalamintę mniejszą, aby kwitła długo i obficie? Poznaj ciekawe odmiany tej rośliny oraz najważniejsze wskazówki dotyczące jej pielęgnacji.
Czytaj artykułSkalnica to roślina o niebywale uroczym wyglądzie, która tworzy dywany drobnych i kolorowych kwiatów. Dobrze znosi suszę i mrozy, a dzięki zimozielonym liściom doskonale wygląda także zimą. Optymalnym czasem na sadzenie skalnicy jest nie tylko wiosna, ale również jesień, gdyż jest dobrze przystosowana do niekorzystnych warunków środowiska. Ogromne znaczenie ma też wybór odpowiednich odmian. Sprawdź, które z nich uznawane są za najbardziej odporne oraz jak przebiega sadzenie skalnicy jesienią.
Czytaj artykułChryzantemy, inaczej złocienie, są najczęściej wybieranymi kwiatami do dekoracji grobów w okresie Wszystkich Świętych. Choć kojarzą się przeważnie ze smutkiem i żalem, mogą stać się piękną ozdobą naszych ogrodów, balkonów czy tarasów. Zachwycają mnóstwem kolorowych kwiatów nawet do późnej jesieni. Wystarczy tylko spełnić ich podstawowe wymagania, a będą kwitły długo i obficie. Pomocna może okazać się odżywka do podlewania chryzantem, dzięki której będą wyglądać zjawiskowo aż do mrozów.
Czytaj artykułHumus, nazywany też próchnicą, to jeden z najważniejszych składników zdrowej i żyznej gleby. Ziemia próchnicza odgrywa kluczową rolę w uprawie roślin – poprawia strukturę gleby, zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Co warto o niej wiedzieć?
Czytaj artykułUciążliwe nornice pozostają aktywne przez cały rok, ponieważ nie zapadają w sen zimowy. Rozkopują starannie pielęgnowany ogród i niszczą rośliny, szukamy więc sposobów, aby skutecznie je odstraszyć. Zamiast sięgać po trutki, które zrobią krzywdę zwierzętom, wybierzmy naturalną metodę. Oto najlepszy domowy sposób na nornice.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 368
- Następna